banner84

Türel müjdeler verdi

Alanya'daki halleri Türkler'de birleştireceklerini söyleyen Türel, Alanya-Antalya arası Çevreyolu Projesi için çalışma başlattıklarını belirterek, "Otoban Projesi onaylandı, top Ulaştırma Bakanlığı'nda" dedi

Türel müjdeler verdi

 ALANYA Gazeteciler Cemiyeti'nde (AGC) basın toplantısı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alanya'ya yapılacak hizmetler ve gündemdeki konularla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Henüz Alanya'da hizmet birimini yeni oluşturmaya başladıklarını ve koordinatörlerin bile 10 gün önce görevine başladığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, "Düne kadar sandalyesi olmayan hizmet birimini güçlü şekilde hizmet verir hale getireceğiz. Hizmet birimimizi oluşturuyorken, Alanya'ya her zaman farklı bir önem verdiğimizi dile getirdik. Biz bütün ilçelerde hizmet birimlerini oluşturuyoruz. Başına koordinatör arkadaşlar görevlendiriyor, Büyükşehir adına hizmetleri yürütüyorlar. Alanya basınını takip ettiğimi bilmenizi isterim. Ancak bizim burada vatandaşa daha etkili hizmet, hizmeti ayağına götürme adına, hizmet birimini oluşturmak, hatta bir değil, süreç içinde sayısını arttırarak vatarndaşın ayağına daha hızlı şekilde götürmek yönünde çalışma açıkçası takdir edilmesi gerekiyorken, bazı kesimlerce yadırgandı. Ben bunu açıkçası garipsedim. Çünkü biz zaten vazifemizi yapıyoruz, birimimizi oluşturuyoruz, bu birimleri oluşturmak birilerine alternatif oluşturmak değildir. Aksine hizmeti birlikte el ele daha iyi bir şekilde Alanya'ya getirmek ve vatandaşın ayağına götürmektir. Biz görevimizi en iyi şekilde sorumluluğumuzu bilerek yapmaktız. Yetki ve sorumluluklarımız bellidir" dedi.  
"NİFAK SOKANLARA PRİM VERMEM"
Alanya Belediyesi ile Büyükşehir arasına nifak sokanlara prim vermeyeceğini de ifade eden Türel, "Büyükşehir Belediyesi alt yapıdan sorumludur, su işletmesinden, kanalizasyon ve alt yapı sorumluluğu vardır, Çevre Düzen Planı, otogar, mezarlık ve toptancı hali, binlik planlar ilçe belediyelerin, 18. madde uygulaması ilçe belediyesinden, inşaat ruhsatı ilçe belediyesinden verilir. Büyükşehir, ilçe belediyelerine bu konuda gereken uyarıları yapmak, gerekeni yapmadığı taktirde gerekeni yapma yetkisi vardı. 
O yüzden Büyükşehir Belediyesi olarak, Alanya'da Alanya Belediyesi ile el ele vermek suretiyle en iyi hizmeti yapmaktır. Herkes görevini bilecek va görevini yapacaktır. Bizim Alanya'ya verdiğimiz önemi sanki birilerine nispet ediyormuş gibi yansıtmak, bu noktada bir takım yorumlarda bulunmak Alanya'ya hiç bir fayda sağlamaz. Zaten biz işimizi yapmaya devam edeceğiz. Biz aralara nifak tohumu sokmaya çalışanlara hayatımız boyunca prim vermedik, vermeyiz de. Biz iyi niyetimizi koruduk, koruyacağız da. Alanya Belediye Başkanımızı makamında ziyaret ettim, her konusu birlikte istişare etmek suretiyle de Alanya'da vatandaşlarımıza en iyi hizmeti ulaştıracağımızı da söyledim" diye konuştu.  
KOMİSYONCULARLA ANLAŞTI
Yaş Sebze ve Meyve Hali'nin birleşmesi yönünde halcilerle de bir toplantı yaptıklarını söyleyen Türel, "Benim onlara seçim öncesinde ve sonrasında bir sözüm vardı. Bugünkü kira bedelini arttırmadan Türkler'de inşa edilecek olan hale taşınma konusunda mutabıkat ortaya koydular. Oradaki dükkanların büyük oluşu nedeniyle kira bedeli ödemeyeceklerini ve bunun da ciddi sıkıntılar olacağından dolayı kendilerine iki seçenek sunduk. Yani bugün 55 metrekarede hizmet verenler, 80 veya 160 metrekare dükkan seçeneği sunarak, dükkan hakkı vermeyi de değerlendirdik. Taleplerini toplayıp, projede küçük bir tadilat yaparak, ardiyeleri de bu projelerde de toplayarak, soğuk hava depolarının olduğu bir Toptancı Hali'ne kavuşturmanın adımını hızlı şekilde atacağız" dedi.  
"ÇEVREYOLU İÇİN ÇALIŞIYORUZ"
ALANYA-Antalya arasındaki Çevre Yolu Projesi'ni hayata geçirmek için iki aydır Karayolları ile çalışma yaptıklarını da ifade eden Türel, "Çevreyolu meselesinde Karayolları ile çalışma yürütüyoruz. Çevreyolu Projesi'nin yapılacağı alanların önünde tesisler ve apartmanlar var. İmar Planı'nın çözümlenmesinde ciddi problemler var. Bu çalışmaları yürütüyoruz. Koordinasyon toplantısında değerlendirmeler yaptık. Bürokratik sorununu çözdüğümüzde bir Çevreyolu ile Alanya'nın sahilinde sıkışan trafiğini de rahatlatacağımızı ifade etmek istiyorum" diye konuştu.  
"ALANYA ÇOK ŞANSLI"
ALANYA'NIN şanslı olduğunu söyleyen Türel, "Gerçekten bu dönemde Alanya fevkalede şanslı bir süreç yaşıyor. Alanya'nın havasını solumuş, tozunu yutmuş, kendi evladı Mevlüt Çavuşoğlu'nun en yakın çalışma arkadaşı olması bir şanstır. Mevlüt bey adeta iki gün önce Ankara'da birlikteydik, Alanya ile yatıyor, Alanya ile kalkıyor. Her meselemizi eğilmesi çok büyük bir şansımız. Biz hizmet etmek istiyoruz. Biz Alanya'nın kazanması, Alanyalının kazanması için gayret sarf edeceğiz. Sizler ne kadar destek olursanız bizim önümüz o kadar açık olur. Biz Alanyamıza en iyi hizmeti vererek, adeta herşeyden fırsat çıkarmak sureti ile Alanyamıza getirmek, yıllardın biriken sorunları çözmemiz gerektiğine de inanıyorum" şeklinde konuştu.  
"OTOBAN PROJEYİ ONAYLANDI"
Alanya-Antalya otobanının rayına girdiğini de ifade eden Türel, "Kalkınma Bakanımız ile yaptığım görüşmede projeye onay verdiğini, mutabıkat sağladığını öğrendim. Şimdi artık top Ulaştırma Bakanlığında. Ulaştırma Bakanlığı, Alanya-Gazipaşa Antalya otobanı çok hızlı şekilde ihaleye çıkarmak sureti ile önümüzdeki seneler içinde tamamlayacak ve sizlerin hizmetine sunacak. Dün duble yol nayal edenler, bugün kırmızı ışık sıkıntısını dert edenlerin bu derdi de ortadan kalkacak" dedi. 
"HENÜZ İKİ AY OLDU"
'YAPACAK çok işimiz var' diyen Türel, "Muhtarlarımızla yaptığımız toplantıda 30-40 yıllık sorunlar önümüze geliyor. Biz bunların hepsini yavaş yavaş suresi içinde çözeceğiz. Daha henüz teşkilatlanmasını kısa sürede oluşturan, hizmet birimini yeri oluşturduk. İki ayda Büyükşehir Alanya'ya ne hizmet etti diye sorgulama yapmanın samimi olmadığını ifade etmek isterim. Bu kadar kısa sürede teşkilatlarımızı daha yeni oluştururken, Büyükşehir'in ne yaptığı hususu bu süreç, mutfakta çalışma sürecidir, yemeğin takdimi mutfaktakı çalışmadan sonradır. Antalya'da ilk 6 ay Büyükşehir ne yapıyor diyenler, 10 ay sonra kavşaklar açılınca nereye gideceklerini şaşırdılar. Biz burada yapacağımız hizmetten dolayı eminiz. Çok iyi çalışma ortamı sergileyeceğiz. Dostumuz, dostunuz Hüseyin Güney büyük bir gayretle çalışıyor. Herkesin sevdiği ve beğendiği bir kardeşiniz. Alanyalıların iyiyken göreve geldi dediği kardeşinizdir. Onunla birlikte güzel çalışmalar yapacağız. Alanya Beleediyesi AKP'li olsun veya olmasın Alanya'ya yapacağımız işler de hiç değişmez. AKP'li olana da olmayana da gittik. Muhalefet belediye başkanları ile gittik. muhalafet diye kendi belediyelerimizde ne varsa aynısını buralarda da verecek şekilde planlıyoruz" dedi.  
"BEN ÖNÜMÜZDEKİ BELGEYE BAKARIM"
SÜLEYMANCI cemaatinin yurdunun imar izninin kaldırılmasına ilişkin yaşanan tartışmalara da açıklık getiren Türel, "Ben önümdeki bilgi, belge ve evraklara göre hareket etmekteyim. Biz sokakta konuşulanlara göre değil, önümüzdeki resmi evraklar üzerinde değerlendirmemiz gereken şeylerdir. Geçmişte yapılan evrakların gayri hukuki olduğu çok açık ve net müfettiş raporları ile tespit edilmiş. Siz belediye başkanısınız, geçmişte yapılan uyşgulamalar nukuk dışı olduğu ifade ediliyor. Ruhsat vermesi gereken birim ruhsat vermiyor, başka bir birim veriyor, mahkeme kararı var, uyulmuyor. Oradaki imar planı üst ölçekli plana uymuyor. Ne yaparsınız, gereği de Belediye Meclisi'ne have edersiniz, havale etmezseniz sorumluluğunu yargı önünde ödemek zorunda kalırsınız. O ithamlarda bulunan insanlar da belediye başkanı olsalardı, gerekeni yaparlardı. Ben Meclise sevk ettim, meclisin kararı lehte aleyte tecelli etti. O noktada da meclis kararını dikkate almamız gerekiyor. Belediye Meclisi'nde tüm oylamalar kayıt altında, görüntüleri izlettirebilirim. Oylamamızı yapıyoruz, oylama bitiyor, orada bir oy farkla bir oy sonuç ortaya çıktı, arkadaşlarımız bize uyarı yapmamı, sonucun değişebileceğini söyledi, ben bir kez daha meclise son kez oy kullanmayan var mı diye sordum ve neticeyi ilan ettim. Neticeyi ilan ettikten sonraki çabalarını anlamak mümkün değil. Onlar için hukuk yolu açıktır" diye yanıt verdi. 
"ENERJİ KONUSUNDA ZİRVE YAPACAĞIZ"
ENERJİ kesintilerine ilişkin soruları da yanıtlayan Türel, "AKEDAŞ belediyeye bağlı bir birim değil. Oraya şikayetleri iletiyoruz, ciddi sıkıntılar bize de geliyor. Bakanımız başkanlığında tüm yetkilileri masanın etrafına toplayarak, bir zirve yapacağız. Gündemimizin en önemli sorunlarından birisi haline geldi" dedi.  
"ARITMALARLA İLGİLİ ÖNLEM ALIYORUZ"
ARITMALARDAKİ sıkıntılarla ilgili sorulan bir soruya da yanıt veren Türel, "
ALTİD'le yapılan toplantıda da bazı şikayetler geldi. Bu yıl tevsiye etmek suretiyle bir düzenleme yapalım değil, mevcudu en iyi şekilde çalıştıracağız. Konaklı'daki arıtma ile ilgili ciddi bir koku var, bu konuda rehabilitasyon yapacağız. Burada yeni düzenlemeler yapmak için 2 milyon TL para gerekli. Bu Büyükşehir Kanunu bu işlerde çok işe yarayacak. TURAŞ bu arıtmalarda uğraşmayacak, ASAT'taki hizmet birimindeki arkadaşlar el atıp, sorunu hemen çözecekler" diye konuştu. 
Türel, Alanya'da neden seçim kaybedildiğine ilişkin soruya, "Bunun bir çok nedeni var, seçimi kaybetmenin bir nedeni olamaz, bir çok nedeni olur. Seçim kazanılınca da bir çok nedenle kazanırsınız. Bunu ayrıntılı olarak da bizler değerlendiriyoruz" diye konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 18:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157