banner165

Turizm boşlukta

Alanyalı turizmciler iç ve dış pazardan gelen talebin beklentilerin altında kaldığını çoğu tesisin bayramda bile hedeflerine ulaşamadığını ifade etti.

Turizm boşlukta

(Sabiha TATLIYER)- 2022 yaz sezonunun gelmesinin ardından Alanyalı turizmciler beklentilerini değerlendirdi. Turizmin ana aktörü olan Rusya ve Ukrayna, turizmi büyük ölçüde olumsuz etkilediğini belirten sektör temsilcilerinden  Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ve Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Ali Orkan Alanya Posta Medya ekibine yaptığı açıklamada, “Önceki bayramlardan alışık olduğumuz hıncahınç kalabalıklar yoktu. Bayram sonrası ise Avrupalı turistle kaldığımız yerden devam ediyoruz” dedi.
‘ALIŞIK OLDUĞUMUZ BAYRAMLAR GİBİ DEĞİLDİ’
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Alanya Ramazan Bayramını sakin geçirdi. Hem bayram tatilinin uzun olmayışı, hem de ekonomik sebeplerle iç pazarda yoğunluk yaşanmadı.  Önceki bayramlardan alışık olduğumuz hıncahınç kalabalıklar yoktu. Bayram sonrası ise Avrupalı turistle kaldığımız yerden devam ediyoruz.  Açılmayan tesisler yavaş yavaş açılıyor, bazı az sayıda 5 yıldızlı tesiste doluluklar yüksek, ancak diğer tesislerde %20-30 civarında doluluklar yaşanıyor. Şu an ciddi bir boşluk yaşıyoruz. 19 Mayıs tatilinde bir hareketlilik beklenebilir. Sonra hazirana kadar bir durağanlaşma bekliyoruz. Haziran- ağustos arası yüksek hareketlilik bekliyoruz.  Rusya’da mayıs sonunda okulların kapanmasıyla tatil akını başlayacak.  Bu yıl Avrupa pazarından da yoğun talep bekliyoruz. Umarım beklediğimiz yoğunluk gerçekleşir” sözlerine yer verdi.
‘BEKLENTİLERİMİZ KARŞILANMADI’
Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Ali Orkan, “ Geçtiğimiz Nisan ve Mayıs aylarını değerlendirirsek maalesef doluluk oranlarımız beklentilerimizin altında kaldı. Gerek iç pazar gerekse dış pazarlarımızda tesislerin hedefe ulaştığı söylenemez. Haziran ayının ilk haftasından itibaren dolulukların tatillerin tüm ülkelerde başlaması ile birlikte artacağını ümit ediyoruz.  Tabii ki en büyük etken Rusya-Ukrayna arasındaki sıkıntıların ve uçak probleminin çözülmesi ile iyi günler ümit ediyoruz. Şuanda tesislere bakıldığında gelen turistler arasında en çok Almanya, İngiltere Polonya, İskandinav ülkeleri ve Hollanda diyebiliriz” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169