banner84

'Turizmde en büyük sorun ulaşım'

AKP İlçe Başkanı Berberoğlu, "Gazipaşa-Alanya Havaalanı'nı açtık ettik, bugün uluslararası bir havalimanı pozisyonuna getirdik. Ancak Ekim ve Kasım ayları gelince charterler inmiyor ve kışın turizm yapamıyoruz" dedi

'Turizmde en büyük sorun ulaşım'
 Geçtiğimiz günlerde Polonya'nın Varşova kentinde turizm fuarı yapıldı. Fuar'a Alanya'dan 10'a yakın turizmci katıldı. AKP İlçe Başkanı ve turizmci Mustafa Berberoğlu da fuara katılan isimler arasındaydı. Berberoğlu Polonya'da ki izlenimlerini anlattı.
ALTAV VE ALTİD YOKTU
Mustafa Berberoğlu Polonya'da ki fuara Türkiye'nin damga vurduğunu söyledi. Berberoğlu girişte çok büyük bir Türkiye standının olduğunu belirtti ve "Girişte şahane bir tanıtımla ilk Türkiye standı ile karşılaştık. Çok büyük bir stanttı ve gerçek anlamda Varşova'daki fuara Türkiye damgasını vurmuş. Diğer rekabet eden ülkelerin bir adım önüne geçebilmek adına güzel bir sunum gerçekleştirmiş. Bizde Alanya adına kendi otelimizi tanıtma adına oradaydık" dedi. Polonya’daki fuarın gelecek sezon için ön çalışma niteliği taşıdığını belirten Berberoğlu 10'dan fazla Alanyalı turizmcinin de fuarda olduğunu belirtti. Suat Çavuşoğlu ve Burhan Sili gibi isimlerin fuar da olduğunu belirten Berberoğlu "herkes kendi otelini tanıtmak ve bazı görüşmeler yapmak için oradaydı" dedi. Berberoğlu ALTAV ve ALTİD gibi kuruluşların fuarda bulunmadığını söyledi. "Demek ki fuara katılmayı uygun görmemişler. Kurum olarak orada yoktuk" dedi.
"TURİZMDE 6'INCI SIRADAYIZ"
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in henüz Alanya'ya neden gelmediği sorusu üzerine Berberoğlu, "Biz zaten hizmeti getiriyoruz" cevabını verdi. Berberoğlu, "Ak Parti döneminde turizme verilen önem hiçbir dönemde verilmemişti. Biz turizmde 17'nci sıradaydık, bugün dünyada 6'ncı sırada yükseldik. Bölgenin arıtmadan kanalizasyona birçok altyapı sorunları yine AK Parti döneminde çözüldü. Bugün 2002 yılında Türkiye'ye gelen turist sayısı 10 milyondu bugün sadece Antalya'ya gelen turist sayısı 12 Milyona ulaştı. Bölgemiz açısından, turizm açısından gerçek bir ivme kazandık, devam ediyor. Alanyamız açısından belli sorunlar olmasına rağmen turizm de biz hala ileri giden bir pozisyondayız. Son 10 yılda oda fiyatlarımız bile her yıl birer ikişer Euro yükselerek geldik. Belli sorunlarımızı çözdüğümüz takdirde önümüz zaten açık. Turizmde gidiyoruz ve bölgede ve Avrupa'da turizmde Türkiye ilk sıralara geldi. AK Parti'den önce Yunanistan bizim çok önümüzdeydi. Yunanistan'ın falan çok çok önüne geçtik" şeklinde konuştu.
"TANITIM YERİNDE OLUR"
Alanya'da son günlerin gündemini belirleyen tanıtım konusuna değinen Berberoğlu, tanıtım turizm için çok önemli olduğunu ancak gerçek tanıtımın yerinde yapılacağını söyledi. Berberoğlu, "Biz tanıtımı esnafıyla, belediyesiyle tüccarıyla bütün bölge olarak yapmalıyız. Buraya gelen turistimizi öncelikle memnun etmeliyiz. Turist gelip malın değerini burada görmeli ki bunu kendi ülkesine taşısın. Onun dışında bir takım yan gelirlerle tanıtımı arttırabiliriz. Öncelikle Alanya konusunda bazı ufak tefek sorunları da açtığımızda önümüzde hiç kimse olmaz" ifadelerini kullandı.
"EN BÜYüK SORUN ULAŞIM"
Turizmde gözlemlediği en büyük sorunun ulaşım olduğunu belirten Berberoğlu, "Kış turizmini arttırmak için buna bir çözüm bulmamız gerekiyor. Gazipaşa Alanya Havaalanı'nı açtık ettik, bugün uluslararası bir havalimanı pozisyonuna getirdik. Ancak Ekim, Kasım ayı gelince cartierler bitiyor. Cartier gelmediği, kışın ulaşım olmadığı için turizm yapamıyoruz. Bugün buradan kalkıp bir Avrupa ülkezine gidebilmek için 13-14 saaat aktarmalık uçuyorsunuz. Bugün kışın Antalya ulaşımı yok. Cartierler kesiliyor. Biz buraya ulaşımı sağladığımız takdirde yani yazınki cartierlerın yarısı kışın 6 aylık sürede devam etse biz buraya turist taşırız. Biz önce ulaşımı çözmeliyiz. Ulaşımın olmadığı yerde zaten turizm olmaz, turizmcilik olmaz. Onun için bizim önceliğimiz ulaşım. Bizim Ak Parti döneminde Gazipaşa Alanya Havalimanı uluslararası bir havalimanı haline geldi. Ama yazın ki ulaşım şuanda yok. Bizim önce ulaşım sorununu çözmeliyiz. Turistin geldiği yerde ardından birçok şeyde çözülür zaten" dedi.
Fuarın ardından Gazipaşa'da ki kongreye katıldığını belirten Berberoğlu yapılacak çalışmalarla ilgili Menderes Türel'le görüş alış verişinde bulunduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2014, 17:12
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107