banner84

TÜRKİYE'DE YAS VAR

Manisa'nın Soma İlçesi'nde maden ocağındaki faciada 238 işcinin öldüğü açıklandı. Başbakanlık, Türkiye'de yas ilan ederken, Alanya'da da bayraklar yarıya indirildi

TÜRKİYE'DE YAS VAR

 BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan maden faciasının yaşandığı Soma'da incelemelerde bulunduktan sonra basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, hayatını kaybedenlerin sayısının 238'e yükseldiği bilgisini verdi. "Milletimizin başı sağolsun" diyen Erdoğan, "77 milyon büyük bir acı yaşıyoruz. Rabbim hayatını kaybeden kardeşlerimizi rahmeti ile kuşatsın" dedi.

Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerini ileten Erdoğan, "Yaralılara acil şifalar diliyorum" diye konuştu.- 3 gün müzik yasağı

Soma ilçesinde yaşanan maden faciasının ardından Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, ilçe sınırları içindeki disko, bar ve restoranlarda 3 gün müzik yayınını yasakladı.

MANİSA'NIN Soma ilçesinde yaşanan maden faciasının ardından Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, ilçe sınırları içindeki disko, bar ve restoranlarda 3 gün müzik yayınını yasakladı. İşletmeleri dolaşan zabıta ekipleri, işyerlerinin açık kalacağını, ancak müzik yayını yapmalarının yasak olduğunu sözlü olarak tebliğ etti. Konu hakkında açıklama yapan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, "Milletimizi hüzne boğan maden faciasının ardından 3 gün yas ilan edilmiştir. Böyle büyük acıların yaşandığı ülkemizde biz de belediye olarak ilçe sınırları içinde bulunan tüm bar, disko ve benzeri yerlerde müzik yayınını durdurduk. Zabıta ekiplerimiz gerekli tebligatı yaptı. İşletmeler açık kalacak ancak müzik yayını yapmayacaklar. İşyeri sahipleri bu kararımıza tam destek vererek örnek bir davranışta bulundu. Bugünden itibaren 3 gün zabıta ekiplerimiz denetimlerini sürdürecek ve müzik yayını yapan işyerleri hakkında gerekli tutanak tutulacaktır. Milletimizin başı sağolsun" dedi. 


'Üzüntümüz büyüktür'

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) İlçe Teşkilatı Basın Sözcüsü Şnegül Yeşildal, Manisa Soma'da meydana gelen feci kaza ile ilgili bir açıklama yaptı. Yeşildal, "Bugün kömür kadar kara bir gün. Dün ülke olarak büyük bir facia yaşadık. Üzüntümüz büyüktür. Kaybaettiğimiz işçiler üzerinden siyaset yapmamız çok hoş bir durum değil, ancak bu ölümler göz göre göre geldi. Ekim 2013'te CHP Milletvekillerimiz Soma'daki maden ocağıyla ilgili araştırma önerisi verdi ve araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Bu istek AKP'li vekillerin oylarıyla reddedildi. Bu yönden bakıldığında bu bir kaza değil cinayettir. Madenleri özelleştiren ve yandaşlarına peşkeş çeken AKP yandaş maden işletmecisini korumuş, kollamış, denetlememiş ve bu facianın doğmasında başrol oynamıştır. İşçi ölümlerinde dünya 2'ncisi olan ülkemizde bu sorunun üstüne gitmeyen önlem almayan yaptırım uygulamayan AKP iktidarı bu cinayetin baş sorumlusudur. Daha ne kadar işçilerimiz ölmeye devam edecek? Bu hususun takdirini halka bırakıyoruz. Acımız büyüktür. Evinin ekmeğini toprağın altında arayıp hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet yakınlarına sabır diliyoruz. Türk milletinin başı sağolsun" dedi.


Milli yas ilan edildi

Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, Soma'da yaşanan Türkiye'nin en büyük işçi faciası nedeniyle bir açıklama yaptı. Alanya Kaymakamlığı'nın resmi sosyal paylaşım hesaplarından yapılan açıklama şöyle:
"Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan ve aziz milletimizi hüzne boğan maden faciası nedeniyle Başbakanlık tarafından 13 Mayıs 2014 tarihinden itibaren ülkemizde üç günlük milli yas ilan edilmiştir. Yas alameti olarak bugün tüm yurtta bayraklar yarıya indirilecektir."AÜ'de şenlik iptal 

AKDENİZ Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi Öğrenci Konseyi tarafından bu yıl 4'üncü gerçekleştirilecek olan 'Uluslararası Alanya Kampusu Gençlik Festivali' Soma'daki maden faciasından dolayı iptal edildi. Atatürk Anıtı önünde bir açıklama yapan A. Ü. Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Güngör, maden faciasından dolayı şenliklerin iptal edildiğini açıkladı. Güngör, "Her yıl geleneksel bir şekilde şenliklerimizi yapıyorduk. Soma'da ne yazık ki çok sayıda ölünün olduğu bir maden kazası yaşandı. Bu kazadan sonra Sayın Rektörümüz İsrafil Kurtcepe'nin talimatı ve bizim de içimizde aynı düşünüyor. Bir şenlik yapmak içimizden gelmiyor. Bu nedenle şenliklerimiz iptal edildi. Ben kazada ölen şehitlerimize rahmet diliyorum. Türk milletinin başı sağolsun. Öğrenci arkadaşlarımızşla da bu konuda hem fikiriz. Kendileri de içlerinden gelerek de bu kararı verdiler."
A.Ü. Alanya İşletme Fakültesi Öğrenci Konseyi başkanı Mustafa Atılgan, şenlikteki konserlerin iptal edildiğini sadece bilimsel ve kültürel etkinliklerin yapılacağını belirtti. 
AGC'den başsağlığı mesajı 

AGC Başkanı Mehmet Ali Dim, Soma'daki faciada ölü sayısının artmaması için dua ettiklerini belirterek "Bu büyük acı milletimize reva değil" dedi 

TÜRKİYE Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim, Manisa'nın Soma ilçesindeki kömür madeninde meydana gelen facia nedeniyle bir başsağlığı mesajı yayınladı. 
Türkiye'nin yüreğine yine ateş düştüğünü söyleyen Dim, "Bir yangın sonucu yaşandığı ifade edilen faciada şu ana kadar 238 madencimizin can vermesi, çok sayıda madencimizin yaşam savaşının sürmesi bizi derinden üzmektedir. Bu sonsuz acı içerisinde elimizden gelen tek şey ölü sayısının artmaması için dua etmektir. Gelişmiş ülkelerde böylesine elim maden kazalarına çok nadir rastlanmaktadır. Oysa ülkemiz ne yazık ki maden facialarıyla anılan bir ülke olmaya devam etmektedir. Bu acılar milletimize reva değil. Madenlerin artık 'Ölüm Madeni' olmaması için iktidardan ivedilikle adımlar bekliyoruz. Bu faciada can veren işçi kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı dileriz. Temennimiz, mahsur kalan işçilerimizin sağ salim kurtarılmaları ve yaralılarımızın bir an önce sağlıklarına kavuşmalarıdır" şeklinde konuştu. 
SAYGI DURUŞU ANIT ÖNÜNDE
Türkiye genelinde TGF üyesi cemiyetler bugün maden faciasında hayatlarını kaybeden işçilerimiz için saygı duruşunda bulunacaklar. Bir TGF üyesi olan AGC de bugün Atatürk Anıtı önünde olacak. Alanyalı gazeteciler, saat 11.00'de acı kayıplarımız için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunacaklar. 
Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2014, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157