banner84

Uçansu’da HES’e mahkeme DUR dedi

Doğa harikası Uçansu Şelalesi'ni oluşturan Alara Çayı üzerinde, yapılmak istenen HES projelerine ilişkin mahkeme, bölge halkının lehine karar verdi.

Uçansu’da HES’e mahkeme DUR dedi

Özgür YILMAZ

Hayat 1-2 HES'lerin 'ÇED gerekli değildir' raporunun daha önce Danıştay tarafından iptal edilmesi ve Kamer HES davasının bilirkişi raporunda ise HES'in uygun olmadığı görüşünün ardından devam eden bir dava daha yöre halkının lehine sonuçlandı. Uçansu Şelalesi ve çevresinde ki yerleşim yeri sakinlerinin açtığı davanın avukatlığını yapan Münip Ermiş sosyla medya hesabında davayı kazandıklarını duyurdu. Ermiş’in paylaştığı mesajda şu ifadeler yer aldı. “Güzel haberler üst üste geliyor. Antalya 2.İdare Mahkemesi ikinci kez Gündoğmuş/Uçansu’ya HES yapılamaz dedi.

Mahkemenin "Eğer HES yapılırsa, balık üretimi durur, sucul ekosistem ve biyoçeşitlik ağır hasar görür, genç ağaçlar yok olur, canlı türlerinin devamlılığı zarar görür demesi çok önemliydi.  Ama en güzeli de böceklerle ilgili ÇED raporunda en küçük bir bahis yok.  Böcekler ne olacak? Şeklinde olayı özetledi.

Davanın taraflarından olan Köprülü Mahalle Muhtarı Ayhan Yılmaz ise, Yüce mahkemenin Türk Milleti adına verdiği karar, yeniden bizim haklılığımızı gösterdi. Yaşasın adalet, yaşasın emekçilerin mücadelesi emeği geçen herkese binlerce kez teşekkür ederim” diyerek duygularını sosyal medyadan paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2019, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107