banner84

Ücretsiz izin 30 Haziran 2021’e kadar uzatılabilecek

İçinde kısa çalışma, ücretsiz izin, normale dönen işletmelere destek gibi düzenlemeler bulunan ‘’İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’’ TBMM genel kurulundan kabul edildi.

Ücretsiz izin 30 Haziran 2021’e kadar uzatılabilecek

İstihdama ve sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren ‘İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ TBMM genel kurulunda kabul edildi. Yapılan düzenlemeyle, ‘işten çıkarma yasağı’ olarak bilinen ‘ücretsiz izin’ ile kısa çalışma uzatılacak. Konuyla ilgili yetki cumhurbaşkanında olacak. Cumhurbaşkanı, kısa çalışmada 3 aylık süreyi sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak 6 aya kadar uzatmaya yetkili olacak. Öte yandan, ücretsiz izin uygulaması da, 3’er aylık periyotlarda 30 Haziran 2020 tarihine kadar uzatılabilecek. Düzenleme, Soma faciasında hayatını kaybeden işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmesini de içeriyor.

Patronların itiraz ettiği noktalar değiştirildi

Ücretsiz izin düzenlemesinde patronların itiraz ettiği noktalar değiştirildi. Buna göre, belirli süreli iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin herhangi bir sebeple kapanması ve faaliyetinin sona ermesi ve ilgili mevzuata göre yapılan her türlü hizmet alımları ile yapım işlerinde işin sona ermesi halleri fesih engelinin istisnaları arasına eklendi.

Normale dönen şirketlerin sigortalı ve işveren payı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenecek

Koronavirüs salgını kaynaklı zorlayıcı sebebe bağlı olarak özel sektör iş yerlerinde kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar ile nakdi ücret desteğinden yararlananların çalıştıkları iş yerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesi halinde sigortalı ve işveren paylarının tamamı 31 Aralık 2020 tarihini geçmemek üzere 3 ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak. İşverene her bir ay için sağlanacak destek süresi; Kısa çalışma ödeneği alanlar için kısa çalışma ödeneği aldığı aylık ortalama gün sayısını, nakdi ücret desteğinden yararlandırılanlar için nakdi ücret desteği aldıkları aylık ortalama gün sayısını geçemeyecek.

Yersiz yararlananlar ceza ödeyecek

Kısa çalışmadan yersiz yararlanıldığının tespiti veya kısa çalışma başvurusuna yönelik uygunluk tespitinin olumsuz sonuçlanması ya da nakdi ücret desteğinden yersiz yararlandığının tespiti halinde, iş yeri bu düzenleme kapsamında sağlanan destekten yararlanamayacak veya yersiz yararlanmış sayılacak. Destekten yersiz yararlanıldığının tespiti halinde, yararlanılan destek tutarı işverenden gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte tahsil edilecek. Söz konusu teşvikten yararlanmakta olan işverenler, bu teşvikten yararlanılan ayda aynı sigortalı için diğer sigorta primi indirimi, teşvik ve desteklerinden yararlanamayacak.

İş verenden talep edilmeyecek

İşsizlik Sigortası Fonu tarafından işverene sağlanan, sigortalı hissesine karşılık gelen destek tutarının sigortalıya ödenmesi işverenden talep edilemeyecek. İşsizlik Sigortası Fonu'ndan düzenleme kapsamında karşılanan tutarlar, gelir ve kurumlar vergisi uygulamalarında gelir, gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınmayacak.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107