banner165

Ulaş da çöküyor

Alanya İskelesi'nin ardından Ulaş Emirgan'dan yıkılma tehlikesi altında. Ulaş duvarlarında başlayan çökmelerin yıllardır onarılmadığını ifade ederek, tepki gösteren vatandaşlar, "En az 2 senedir öylece bekliyor. Rıhtımın çöktüğü gibi, Emirgan duvarları da alttan alttan çöküyor. Acilen müdahale edilmesi lazım” dedi

Ulaş da çöküyor

(Özlem KAYGUSUZ)- Alanya'nın göz bebeği olan İskele'de yaşanan çökmelerin bir benzeri de Ulaş Emirgan'da yaşanıyor. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği, ilçenin güzellikleri arasında yer alan bölge güzelliğini kaybetmekle karşı karşıya. Yaklaşık 2 yıl önce başlayan çökmelere müdahale edilmemesi ise vatandaşların tepkisini çekiyor.  Heyelan nedeni ile çöken setler, yapısı bozulmadan onarım yapılmazsa geri kalanının da çökmesine neden olacak.  
‘KÜLTÜREL MİRAS KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMELİ’
Alanya Posta Medya’ya ulaşan duyarlı bir vatandaş, “Bilindiği üzere Alanya'mızın batısında yer alan ve "Öküz Burnu" olarak da anılan Ulaş-Emirgan mevkiinde Antalya-Alanya karayolu açılırken karayollarınca sanıyorum  1950'li yılların sonunda inşa edilmiş bir duvar bulunmakta. Türk Sinemasında en az bir filmde söz konusu mekânın da yer aldığını belirtebiliriz. Bu yönden de önem taşımaktadır Ulaş-Emirgan-Öküz Burnu bölgesi. Yanı sıra bölgenin yakın bir geçmişe kadar kumluk olduğunu ve günümüzde bu kumun görülemediğini de vurgulayabiliriz. Duvarların en az 2 yıldır kötü vaziyette olduğunu gözlemledim. Bu duvarın ve elbette bölgenin kültürel miras kapsamında değerlendirilip korunmasının gerekli olduğu düşüncesindeyim” sözleriyle bölgeye acil müdahale edilmesi gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2022, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169