banner84

Üniversite rektörünü arıyor

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'ne rektör olmak isteyenler, 10 Temmuz'a kadar YÖK Başkanlığı'na müracaat edecek

Üniversite rektörünü arıyor

ALANYA'NIN ilk devlet üniversitesi olan Alaaddin Keykubat Üniversitesi, rektörünü arıyor. Akdeniz üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof Dr. İsrafil Kurtcephe'nin Kurucu Rektör olarak atandığı Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörlüğü için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, üniversiteye rektör olmak isteyenlerin 10 Temmuz'a kadar YÖK'e müracaat etmesini istedi. YÖK, rektör ataması için aday adayı başvurusunda bulunacaklara dönük bir de kriter yayınladı.

İŞTE O KRİTERLER

YÖK'e rektörlük için başvuruda bulunabilmek için profesör akademik unvanını taşıması, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nu hükümlerine göre devlet memuru olarak istihdam edilebilmek için engel bir halin bulunmaması, rektör olarak atama işleminin ikmal edildiği tarih itibarıyla 67 yaşını tamamlamamış olması şartlarını taşıması gerekmektedir. Rektörlük için aday adayı başvurusunda bulunmak isteyen öğretim üyelerinin, üçüncü fıkrada belirtilen şartları taşıması halinde, Devlet veya Vakıf üniversitelerinde kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapmaları şart değildir.

 

'Bunu değerlendireceğim'

Alaaddin Keykubat Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Prof Dr. İbrahim Güngör, YÖK'e rektörlük için başvuru yapıp, yapmayacağına ilişkin soruya, "Herşeyin bir zamanı var. Bu konuda rektörlük için ismim Alanya kamuoyunda geçiyor. Bu çerçevede ismim akademi dünyasında da geçiyor ama bu konuda net bir karar vermedim. Başvuruyu yapabilirim ama ne zaman yapacağım konusunda net bir şey yok. Bizlerde bu üniversiteye emek vermiş birisi olarak, YÖK'ün ilan ettiği kriterleri taşıyorsak ki, taşıyoruz başvurumu da yapabilirim" dedi .

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2015, 02:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107