banner129

Üniversitenin eli kolu bağlı

Alanya Postası Gazetesi'nin üniversite karşısında sanayi sitesi haberinin ardından ALKÜ Rektörü Pınarbaşı açıklama yaptı. Rektör, "Üniversitemizin karşısında böyle bir sanayi tesisi, güvenlik ve gürültü açısından tercihimiz değil’’ dedi

Üniversitenin eli kolu bağlı
2000 yılında bakanlıkca yer tahsisi sağlanan yeni sanayi sitesinin ALKÜ'nün bulunduğu bölgeye yapılması şimdiden sorunları beraberinde getirdi. Alanya Postası Gazetesi'nin 'Bilim, Sanayi bir arada' başlığı ile gündeme getirdiği konu hakkında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Ahmet Pınarbaşı açıklama yaptı. Metal İşleri Odası Başkanı Kerim Taş'ın 'Sanayi bölgesi üniversite için sorun teşkil etmez' açıklamasına  Rektör Pınarbaşı, "Üniversite alanının karşısında sanayi olması üniversite açısında bir sorun teşkil eder’’ sözüyle yanıt verdi. Pınarbaşı şöyle konuştu "Gerek üniversitemizin güvenliği açısından, gerek gürültü açısından üniversitenin bitişiğinde böyle bir sanayi tesisinin olması tercih edilen bir durum değil. Keşke orası bize verilseydi ve üniversitemizin kampüs alanı daha genişleseydi. Bizim tercihimiz böyle olurdu. Resmi prosedürler nedir? yapılabilir mi? bize orası tahsis edilebilir mi? tam bilemiyorum fakat tercihimiz değil?" dedi.
TAHSİS MÜMKÜN DEĞİL
Metal İşleri Başkanı Kerim Taş’ın 'Üniversite ve sanayi bölgesinin yolları ayrı ve bu yer üniversite kurulmadan yıllar önce bakanlık tarafından tahsis edildi' yönündeki açıklamasına da cevap veren Pınarbaşı, "Üniversiteyle  yolları farklı olsa bile sonuçta gürültü, güvenlik gibi nedenlerden dolayı tercih etmiyoruz. Aslında biz geldiğimizden beri orası üniversitemize tahsis edilse diye hep talepte bulunduk. Bunun kanunen mümkün olmadığını bize veremeyeceklerini söylediler. Bizde bir şey yapamadık" diye konuştu.
'ÜNİVERSİTEMİZE TAHSİS EDİLMESİ EN UYGUN ÇÖZÜM'
Pınarbaşı tarihsel sürece dikkat çekerek yaptığı açıklamasında "Şöyle bir durum var, 2005 yılında üniversitenin inşaatı bu bölgede başlamış. İlk binamız 2005 yılında yapılmış ben 2015 yılı Eylül ayında geldiğimde zaten burada 4 tane bina yapılmıştı. Yani eğitim faaliyetleri burada devam ediyordu. Mecburen burada devam etmek zorunda kaldık. Bizden önceki 10 yıllık süreçte burada bir üniversiteleşme belli oranda vardı. O yüzden biz de doğrusu kampüsü kucağımızda bulduk yani var olan bir şeyi yıkalım terk edelim deme durumumuz yoktu. Mecburen burada devam ettik. Bizden önce başlayan bir süreç. Tabi 2000’li yıllarda bu işi yapanlar keşke en başta bu işleri daha planlı yapsalardı. Ama dediğim gibi 2005 yılında üniversite için kampüs işlemleri başlamıştı. Binalar vardı. Bu binaları yıkalım terk edelim gibi bir durum söz konusu değildi. O zamanda bir milli kayıp söz konusu olacaktı. O yüzden biz 10 sene sonra geldiğimizde devam etmek durumunda kaldık" dedi. 'Sanayinin başka bir yere tahsis edilmesinin üniversite için olumlu bir sonuç yaratacağını söyleyen Pınarbaşı, "Rektörlük olarak tercihimiz oranın sanayi lisansının iptal edilip üniversitemize alanın tahsis edilmesi. Bizim için de en uygun çözüm olur" dedi. 
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 16:31
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107