banner129

Uyarı ve açıklamalarda bulundular

Alanya'da koronavirüse yakalanan oda başkanları yaşadıkları süreci Alanya Posta Medya'ya anlattı. Korona semptomlarının hiçbirini göstermediklerini söyleyen başkanlar, Alanya halkına çağrıda bulunmayı da ihmal etmedi.

Uyarı ve açıklamalarda bulundular

Koronavirüs salgınında birinci dalganın ikinci pikinin yaşanıldığı belirtilirken, vaka sayıları da tüm Türkiye genelinde artış gösteriyor. Son günlerde Alanya'nın tanınmış simalarının pozitif çıkan Covid-19 test sonuçları da tedirginliğe neden oldu. Koronavirüse yakalanan oda başkanları Alanya Posta Medya'ya yaşadıkları süreci anlatarak, covid-19'un belirtilerinden söz ettiler. Başkanlar koronavirüs semptomlarının hiçbirini göstermediklerini belirtirken, Alanya halkına da uyarıda bulundular. 
'ŞİKAYETİM OLMADAN GİTTİM'
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, “Ben başka arkadaşımız test yaptırınca test yaptırdım. Benim herhangi bir şikayetim bir sıkıntım yoktu. Test yapıldı ve pozitif çıktı. Benim şu an durumumda herhangi bir sıkıntı yok. Doktorların verdiği ilaçları evimde tek başımda kullanıyorum. Kimseyi yanıma almıyorum. Tek başıma yaylada kalıyorum. Eşim ve çocuğumda negatif çıktı. Ben herkesten izole bir şekilde tedavi sürecime devam ediyorum. Hastalığın beşinci günündeyim inşallah en yakın zamanda test sonucum negatif çıkarda işimizin başına döneriz" dedi.
'KURALLARA UYALIM'
Kendisinin dikkat etmesine rağmen yinede koronaya yakalandığını söyleyen Demir, "Ben vatandaşlarımızı maske ve sosyal mesafe kurallarına dikkat etmeleri konusunda uyarıyorum. Bunlara muhakkak uysunlar. Hijyen kurallarına dikkat etsinler. Bunun kimde olup kimde olmadığı belli olmuyor. En yakınında, mesai arkadaşında olabiliyor. O yüzden de çok dikkat etmemiz gerekiyor. Gelen yerli ve yabancı turistlerimizin çoğu maske takmadığı için onlar daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Bayramdan sonra bu virüs meselesi çoğaldı. Farklı şehirlerden gelip arabalarda yatanlar, bir mayo dahi alamayıp kıyafetleriyle denize girenler, bu hastalığı Alanya’ya bulaştırıp gittiler. Esnaflardan aldığımız şikayete göre yine yabancılarda hava sıcak diyip maske takmıyorlarmış. Esnaflarımız da maskesiz müşteri almasınlar muhakkak maske taktırsınlar. Sosyal mesafeyi muhakkak korusunlar. Hepimiz dikkat edelim. Ben o kadar dikkat ettiğim halde maalesef bana bulaştı. Bu hastalığa bende yok demesinler herkes dikkat etsin. Vaka sayıları aldı başını gidiyor. İnsanlar hala maske takmıyor, hijyen kurallarına uymuyor. Bunlar hastalığı yayan hareketler bunları yapmasınlar" diye konuştu.
TESTİ TEDBİR AMAÇLI YAPTIRMIŞTI
Alanya Şoförler Odası Başkanı Recep Çalış, hastaneye şikayeti olmadan başvurduğunu, tedbir amaçlı covid-19 testi yaptırdığını belirterek, “Ayaktayım. Atlatacağız inşallah. Bir sıkıntım yok herhangi bir şikayetim yok. Ben tamamen tedbir amaçlı gitmiştim. Ama neticede testimiz pozitif çıktı. Hala bir şikayetim yok. Ben ayrı bir odadayım çocuklar diğer odada. Çocuklar sadece kapıdan yemeğimi, içeceğimi veya ihtiyacım olan şeyleri bırakıyorlar. Mümkün olduğu kadar onlarla irtibat kurmamaya çalışıyorum" dedi.
'İHMALE GELMEYECEK BİR KONU'
Şüphesi olan kişilerin test yaptırması gerektiğini ifade eden Çalış, "Tereddüt eden herkesin test yaptırmasını öneririm. Eğer tereddüt ediyorsa veya yakınında aynı atmosferde bulunduğu bir insanda pozitif çıkmışsa testi yaptırmalarını öneririm. Çünkü ihmale gelmeyecek bir konu olduğu kanaatindeyim. En azından bir sorun varsa erken teşhisle gerekli tedbirler alınabilir. Ayakta da olsa benim gibi karantinada da olsa bu süreci atlatabilirler. Ama herhangi bir şüphe varsa mutlaka testi yaptırmalılar” ifadelerini kullandı.
'SADECE TERLEME OLDU'
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, koronavirüs testi yaptırmadan önce sadece terleme şikayeti olduğunu söyledi. Yenialp, “Ben herhangi bir semptom göstermedim sadece terlemem oldu. Terleme olunca da ne olacağını bilmediğim için hemen devlet hastanesine başvurdum. Oradan da testimin sonucu pozitif çıktı. Ama herhangi bir belirti yoktu. Hemen izole oldum. Kendim için değil. Bunu atlatabilirim ama bir yakınıma olup da ona bulaştırırsam onun vücudunda başka bir hastalığı varsa altından kalkamaz korkusuyla gittim. Şu anda iyiyim herhangi bir şeyim yok Allah'a şükürler olsun. Sadece terleme var başka bir şey yok. O da ilk terlemeler gibi değil artık. Artık azaldı. İzolasyon sürecini evimde yaşıyorum hanımım ve çocuklarımla beraberim. Çocuklarım ve hanımım başka bir odada ben başka odada. Tuvaletim ve banyom hepsi farklı. Ayrı banyoları kullanıyoruz ve onlardan mümkün olduğu kadar uzak duruyorum" şeklinde konuştu. 
'BANA BİR ŞEY OLMAZ DEMEYİN'
Vatandaşlara çağrıda bulunan Yenialp, "Vatandaşlarımız en ufak bir semptom gördükleri an hemen hastaneye başvursunlar. Bana bir şey olmaz demesinler çünkü kendileri değil, bir yaşlı olan yakınlarına bulaştırırlar, dolayısıyla da onlar onun gibi ayakta atlatamazlar. Vefatları söz konusu olabilir. En ufak kendilerini kötü hissettikleri an testlerini yaptırsınlar. Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uysunlar” dedi

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2020, 14:31
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107