CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen sosyal medya hesabından hava durumu ile ilgili tahminlerde bulundu. Yurdun yağışlı havanın etkisi altına gireceğini belirten Şen açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Bugün Pazartesi, batı bölgeler açık, Doğu Anadolu yağmurlu. Sıcaklık Güneybatıda 2-4 derece artacak, Güneydoğu'da 3-5 derece azalacak. Osmaniye, Malatya, Elazığ, Erzurum, Ardahan, Ağrı, Bingöl, Bitlis Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Hakkari çevresinde yağışlar kuvvetli.

Salı gününden itibaren sıcaklıklar Batıda artmaya başlıyor. İstanbul'da Çarşamba 23 C. Marmara'ya ve Ege'ye cuma günü yağmur geliyor. Hafta sonu ülkede yağışla birlikte sıcaklık tekrar 3-4 derece düşerek tekrar ortalamanın altına inecek. Isınma 15 Mayıs'tan sonra gelecek.

Başkale'de dün akşam etkili olan sağanak, 2 bin 400 rakımlı ilçede yerini kar yağışına bıraktı. Sabah saatlerinde iş yerlerini açmaya giden vatandaşlar kar sürprizi ile karşılaştı. Kar yağışı nedeniyle araçlar ve çatılar beyaz örtüyle kaplandı, hava sıcaklığı sıfırın altına düştü.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nin yüksek rakımlı yerlerinde etkili olan soğuk ve yağmurlu hava kış mevsiminden kalan günleri yaşatıyor. Bölgede hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyretmesiyle yüksek kesimlerde kar yağışına etkili oldu.

Rize'nin 2600 rakımlı Ovit Yaylası'nda sabah saatlerinde kar yağışı başlarken, Kaçkar Dağları'nın zirvesi de beyaza büründü. Kar yağışının etkili olduğu Rize ve Artvin'de yüksek kesimlerde yaşayan vatandaşlar, ısınmak için yeniden sobalarını yaktı. Meteoroloji verilerine göre bölgede soğuk hava dalgasının hafta boyunca süreği tahmin ediliyor.' (Haber Merkezi)

ü

Kaynak: haber merkezi