banner84

Vakıfın satılan arazisine soruşturma açıldı

Üzerinde Kemal Bay ve Pascha Bay Otelleri bulunan Alanya Hamdullah Emin Paşa Vakfı'na ait arsanın, eski Kaymakam Erhan Özdemir tarafından satıldığı ortaya çıktı

Vakıfın satılan arazisine soruşturma açıldı
 Alanya Hamdullah Paşa Vakfı'na ait olan ve turizmci Kemal Atlı'ya, otel yapıp işletmesi ve devretmesi şartıyla 51 yıllığına kiralanan konaklı bölgesindeki arsanın, Alanya'nın eski Kaymakamı olan ve halen İzmir Vali Yardımcılığı görevini yürüten Erhan Özdemir'in imzaladığı bir protokolle satıldığı ortaya çıktı.
8,5 MİLYON TL'YE SATILMIŞ
Konaklı bölgesindeki yaklaşık 30 dönümlük paha biçilemez arazinin üzerinde bulunan Otellerin, vakıf tarafından kiracı olan Kemal Atlı'ya 8,5 milyon TL'ye satıldığı ve satış işleminin onaylanması için mahkemeye başvurulduğu ortaya çıktı. Vakıf mallarının satışının gerçekleşebilmesi için mahkemenin onay vermesi gerekiyor. Bu arada satış bedelinin çok düşük olması ve bir takım iddialar üzerine Alanya'ya gelen müfettişler incelemelerini sürdürüyorlar.
KİRACI MÜLK SAHİBİ OLACAK
Alanya'da yaklaşık iki yıl görev yapan ve bu görevi sırasında Hamdullah Emin Paşa Vakfı'nın da Mütevelli Heyet Başkanılığı görevini yürüten Erhan Özdemir'in imzaladığı satış sözleşmesi ile, Kemal Bay ve Pascha Bay Otelleri'nin sahibi Kemal Atlı'ya satılan vakıf arazisinin satış işlemi mahkeme tarafından onaylanırsa, Kemal Atlı kiracı olarak kullandığı arsanın sahibi olacak.
MÜFETTİŞLER İŞBAŞINDA 
Hamdullah Emin Paşa Vakfı'nda paha biçilemez arazisinin İşadamı Kemal Atlı'ya satışının ardından ortaya atılan iddiaları soruşturmak için İçişleri Bakanlığı'nın müfettiş gönderdiği öğrenildi. Müfettişlerin yaptığı araştırmada vakıf hesaplarında 1,6 milyon TL eksik olduğu tespit edildi. 
GÖZLER KAYMAKAMLIKTA
Satış sözleşmesi eski Kaymakam Erhan Özdemir tarafından imzalanan vakıf arazisiyle ilgili olarak Alanya Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven tarafından da bazı değerlendirmeler yapıldığı öğrenilirken, Kaymakam Tanrıseven'in, mahkeme sürecinden sonra konuyla ilgili olarak kamuoyuna açıklama yapması bekleniyor.
KİRA MİKTARI DA MAHKEMELİK OLMUŞTU
Söz konusu arsa üzerine otel yapıp işleten turizmci Kemal Atlı'nın, vakfa ödediği kira miktarının, günümüz rayiç bedellerine göre çok düşük olması nedeniyle daha önce de dava açılmış ve kira miktarının yükseltilmesi talep edilmişti. 
AHEP'TEN AÇIKLAMA
Son gelişmelerin ardından Hamdullah Emin Paşa Vakıf Müdürü Bilal Nurgül bir açıklama yaptı. Nurgül, AHEP'i incelemeye gelen müfettişlerin, eski Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir ve vakıf tarafından istendiğini söyledi. Maddi konularda herhangi bir eksik olmaması için müfettişler aracılığyla üniversitenin denetlendiğini belirten Nurgül, müfettişlerin yaptığı incelemeler sonucunda 1 milyon 600 Bin lira açık çıktığını, bu açığın da Hamdullah Emin Paşa Vakfı'na ait olan arsaların kira bedellerinin ödenmemesinden kaynaklandığını söyledi.
AHEP'e gönderilen müfettişlerin incelemleri sonucunda bir ön rapor hazırladıklarını belirten Nurgül, raporda vakıfa ait arsaların ödenmeyen kira bedellerinin yer aldığını, bu kira bedellerini almak için yasal yollara başvurduklarını belirtti. Nurgül, "Açılan soruşturma Erhan Özdemir hakkında değil. AHEP'i inceleyen müfettişeler bizzat Erhan Özdemir'in isteği ile geldiler" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 23:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107