banner84

Validen 'enerjinizi kaybetmeyin' tavsiyesi

Antalya Valiliği görevine atanan Ersin Yazıcı, ilk resmi ziyaretini Alanya’ya gerçekleştirdi. Alanya Kalesi'ni gezen Yazıcı “Bu güzel enerjinizi kaybetmeyin” dedi. Vali Yazıcı, kazı alanını inceleyip, kentin mimari dokusuna ilişkin bilgi aldı. Turizm konusunda ise tüm tedbirler alındı gönül rahatlığı ile Alanya’da tatil yapılabilir” dedi.

Validen 'enerjinizi kaybetmeyin' tavsiyesi

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Valiliği’ndeki görevine başlamasının ardından ilk resmi ziyaretini Alanya’ya gerçekleştiren Ersin Yazıcı, kamu kurumları ve STK ziyaretleri ile birlikte Alanya Kalesinde de incelemelerde bulundu. Teleferik ile tarihi kaleye çıkan Vali Yazıcı, Alanya Belediyesi’nin kalede yürüttüğü restorasyon çalışmalarını yakından inceledi. Tarihin Alanya Belediyesi’nin de destekleriyle bölgede yeniden ayağa kalktığını belirten Vali Yazıcı, “Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Başkanımıza, Anıtlar Kurulumuza, Müze Müdürlüğümüze ve diğer tüm ilgili kurumlara bu güzel tarihi ayağa kaldırma çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
MEZARLA BAŞKA BİR ALANA NAKLEDİLECEK
Teleferikten sonra kale burçlarından şehrin güzelliklerini izleyen Yazıcı’ya kale ve şehir tarihine ilişkin bilgi Müze Müdürü Seher Türkmen tarafından verildi. Süleymaniye Camii restorasyonu hakkında yüklenici firmadan bilgi alan Vali Yazıcı, Alanya Belediyesi tarafından aslına uygun restore ettirilen bedesten çarşısındaki çalışmaları kontrol etti. Çarşının geçmişi ve düzenlemeler hakkında Alanya Belediyesi Kültür Müdürü Nimet Hacıkura’dan bilgi aldı.  Bedesten çarşısında ki incelemenin ardından arasta olarak adlandırılan ve mezarların olduğu bölümü inceleyen Vali Yazıcı’ya buradaki kazı çalışmaları hakkında arkeologlar tarafından bilgi verildi. Arasta’da 17. yy ait mezarların olduğu ve mezarların başka bir alana nakledileceği ifade edildi. Vali Yazıcı’ya Kayhanlar Evinde ise sonra Alanya kültürüne ait kabak tatlısı, cevizli ev baklavası, S pasta, çiğirdik ve bademli limonata ikram edildi. 
'YAPILACAK ÇOK İŞ VAR'
Alanya ziyaretini değerlendiren Vali Yazıcı, “Tüm doğa güzellikleri ile birlikte tarih ve kültür de var burada. Birçok yer restore edilmiş ama daha yapılacak çok işler var. İnşallah bu kale içerisindeki tüm alanların restorasyonu tamamlanıp bu şehri ziyaret eden misafirlerin hizmetine açılmış olacak” dedi. KOVİD-19 nedeniyle yaşanan zorlu sürece de dikkat çeken Yazıcı, “Güneşiyle, deniziyle, kültürüyle, tarihiyle bütün dünyayı buraya bekliyoruz. Bu çağrıyı buradan yapmak istiyorum. KOVID sürecinde de tüm tedbirleri aldık. Biz Alanya olarak hazırız” dedi. Başkan Yücel ile vedalaşırken vali Yazıcı, “Bu güzel enerjinizi kaybetmeyin. Başarılı çalışmalarınızın devamını bekliyorum” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2020, 18:51
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107