banner84

Vatandaş AKP-MHP koalisyonu istiyor

www.alanyapostasi.com.tr adlı web sitemizde seçmene, partilerin oluşturacağı koalisyon alternatifleri, azınlık hükümeti ve erken seçim ihtimalini sorduk.

Vatandaş AKP-MHP koalisyonu istiyor

 401 seçmenin katıldığı ankette 214 seçmen, AK Parti ile MHP'nin ortak koalisyon hükümeti kurulmasını istiyor.

TÜRKİYE'DE 7 Haziran seçimlerinde 13 yıllık iktidar olan AK Parti, tek başına hükümet kurmak için çoğunluğu bulamadı. Bu nedenle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) girebilen AK Parti mecliste milletvekili sayısı bakımından çoğunluğunu elinde bulundururken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Halkların Demokrat Partisi (HDP) meclise girmeyi başardı. Meclise giren 4 parti arasında koalisyon hükümeti kurulması gündemde. Eğer koalisyon veya azınlık hükümeti kurulamazsa, Türkiye yeniden erken seçime gidecek.
 
Alanya Postası Gazetesi'ne ait www.alanyapostasi.com.tr adlı web sitesi, partiler arasındaki koalisyon, azınlık hükümeti veya erken seçim ihtimalini seçmene soruyor. Web sitemizde 'Sizce koalisyon nasıl olmalı' yönünde bir anket başlattık. Bu ankete 401 seçmen katılırken, bunlardan 214'ü AK Parti ile MHP'nin koalisyon kurmasını isterken, 66'sı ise MHP, CHP ve HDP'nin koalisyon hükümetini oluşturmasını istedi. 43 seçmen, AK Parti ile CHP'nin ortak hükümeti oluşturması yönünde tercih yaparken, 27 seçmen ise HDP ile AK Parti arasında uzlaşma sağlanması ve koalisyon kurmasını istiyor. 19 kişi, azınlık hükümetinin kurulması yönünde tercihini yaparken, 32 seçmen ise erken seçim istiyor.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 20:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107