banner165

Velayette yeni düzenleme

Velayet altındaki çocukların teslimi için getirilen 5. Yargı Paketi'ndeki düzenlemelerle ilgili açıklama yapan Avukat Ayşe Baloğlu, yeni düzenleme ile birlikte çocuğun teslimi sırasında yaşanan olumsuzlukların ortadan kalkacağını vurgu yaptı.

Velayette yeni düzenleme

( Sabiha TATLIYER ) - Alanya Belediyesi Aile ve Kadın Destek Merkezi’nde Hukuk İşlerinden sorumlu Avukat Ayşe Baloğlu 5. Yargı Paketi’ne ilişkin Alanya Posta Medya’ya açıklamalarda bulundu. Baloğlu, düzenlemeler gelmeden önce çocuk teslimi sırasında bir çok mağduriyetin yaşanabildiğini belirtti. Alınan kararlar ile birlikte  mağduriyeti minimuma indirebilmek adına velayet altındaki çocukların teslimi, 2022'de uzmanlar eşliğinde özel tasarlanan, Valilik ve belediyelerin destekleriyle birlikte çocukların ebeveynleriyle sosyalleşebilecekleri, vakit geçirebilecekleri mekanlarda yapılacak.
'BU PAKETLE SÜREÇ GERİDE KALDI'
Alanya Aile ve Kadın Destek Merkezi Hukuki İşler Sorumlusu Avukat Ayşe Baloğlu 5. Yargı Paketi hakkında bilgilendirmeler yaparak şunları söyledi, “ 5. Yargı Paketi çıkmadan önce uygulamada velayet ilişkisi elinde olmayan taraf çocukla kişisel bağ kuracağı zamanlarda ve çocuk teslimi sırasında bir çok mağduriyet yaşanmaktaydı. 5. Yargı Paketi ile bu süreç geride kaldı. 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu 41. Maddesine bu kapsamda yeni bentler eklendi.”
'ÇOCUKLAR BELİRLİ MEKANLARDA TESLİM EDİLECEK'
Çocuk teslimi artık menkul mal hacizlerinin tabi olduğu hükümlerden çıkartıldığının altını çizen Baloğlu, “Yeni uygulama ile Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğüne devredildi. Çocuğun velayeti elinde olan tarafın çocuğu göstermediği taktirde kişisel bağ kurmak isteyen taraf bu birime başvurabilir. Bu birime yapılan başvuruların hepsi tamamen ücretsizdir. Önceki dönemlerde icra müdürlüklerine yapılan başvurularda 600-1000 TL arasında bir harç ödeme zorunluluğu vardı ve bu yeni dönemde artık kaldırıldı. Çocukların taraflar arasında ki teslimi sırasında Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri tarafından belirlenen kreş okul ya da çocuğun kendini daha rahat hissedebileceği bir yerde teslim etmesi bildirilecektir” sözlerine yer verdi.
'AYKIRI HAREKET EDENE 3 AY HAPİS CEZASI'
Adalet Bakanlığının avukatlık ücretleri hariç tüm giderleri karşıladığını belirten Baloğlu, “ Bu birime mahkeme kararıyla yapılan başvurudan sonra birimde çalışan ilgililer velayeti elinde olan tarafla iletişime geçmektedir. İletişime geçilmesine rağmen eğer çocuk teslimi yapılmazsa bu kişiye teslim emri gönderilir. Emrin gönderilmesine rağmen ebeveyn çocuğu teslim etmekte direnirse  Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Birimi tarafından bir tutanak hazırlanarak aile mahkemesine şikayette bulunur. Çocuğun teslimine aykırı hareket eden taraf  3 aya kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor. Bu cezanın en önemli tarafı  hiçbir şekilde ertelenemiyor ve para cezasına çevrilemiyor” dedi. Gerekli görüldüğü taktirde de  aile mahkemesine yapılan  şikayetler üzerine  mahkeme velayetin karşı tarafa verilmesi yönünde de kararın verilebildiğini aktaran Baloğlu, “ Bu kapsamda 5. Yargı Paketi ile çocuğun teslimi konusunda yaşanan sorunlar ortadan  kaldırılarak çocuğun üstün yararı gözetilmiştir” açıklamalarında bulundu.
'KAPIMIZ HER ZAMAN AÇIK'
Alanya Aile ve Kadın Destek Merkezinde Hukuk İşleri Sorumlusu Avukat Ayşe Baloğlu, “Destek birimimizde  hukuki desteğe ihtiyacı olan mağdur kadınlarımıza da gerekli gördükleri taktirde hukuki ve danışmanlık hizmeti de sağlamaktayız.” sözleriyle çağrıda bulundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169