banner84

Vergi gelirlerinin yüzde 45'i eğitim ve sağlığa

Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye'de sağlık turizmini artırmaya yönelik çalışmalar yapıldığını belirterek, "Vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 45'ini eğitim ve sağlığa harcayacağız" dedi

Vergi gelirlerinin yüzde  45'i eğitim ve sağlığa
 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2012 yılında Türkiye'nin 2.2 milyar dolarlık sağlık turizmi ihracatı olduğunu ifade ederek, "Ben inanıyorum ki 2023'te bu 20 milyar dolarları rahat bir şekilde aşar" dedi. Şimşek, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesinin açılışı için düzenlenen törende, kendisinin de 4 aylık ikiz babası olduğunu hatırlattı ve bu törende olduğu için mutluluk duyduğunu söyledi. Kendileri için beşeri sermaye stokunun kalitesinin çok önemli olduğunu vurgulan Şimşek, şunları kaydetti: "Burada da eğitim ve sağlık en önemli bileşenler. Şu anda 2014 yılında biz . Sağlıkta SGK dahil yapılacak harcamalar yaklaşık 75 milyar lira ama olay sadece işin bütçe boyutu değil. Fiziki mekanlardan tutun, esas siz değerli hocalarımızın varlığı, Türkiye'de yaşanan dönüşüme çok önemli katkıda bulundu.
İnsani gelişmişlik veya genel anlamda kalkınmışlık göstergelerinin başında bebek ölümleri geliyor. Benim bildiğim kadarıyla OECD ülkelerinin yaklaşık 30 yılda başardığını Türkiye 10 yılda başardı. Türkiye, bebek ölüm oranlarını binde 31.5'ten binde 7.5'ler civarına kadar çekmiş durumda. Bu hakikaten önemli bir başarı."
Sağlık sektörünü çok önemsediğini anlatan Şimşek, şöyle konuştu: "Dünyada en fazla turist çeken 6. ülkeyiz. Ben inanıyorum ki sağlıkta da Türkiye, çok büyük bir turizm potansiyeline sahip. 2012'de 2.2 milyar dolarlık bir sağlık turizmi ihracatımız var. Ben inanıyorum ki 2023'te bu 20 milyar dolarları rahat bir şekilde aşar. Türkiye sadece bizim vatandaşlarımıza değil, özel sektörüyle kamusuyla dünyanın dört bir köşesine kaliteli sağlık hizmeti sunabilir."
Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157