banner165

Yabancı Avokado' yerliyi vurdu

Alanyalı avokado üreticisinin hasadı başladı. Aralıkta avokadoda hasat bolluğu yaşansa da ürünlerin fiyatları üreticiyi memnun etmiyor. Ürünlerdeki fiyat düşüşünün sebebi ise ülkeye yurt dışından vergisiz gelen ithal avokadolar

Yabancı Avokado' yerliyi vurdu

Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, Aralık ayı döneminde avokado üretiminin arttığını fakat yurt dışından ihraç edilen avokadolar sebebiyle yerli üreticinin ürününü düşük fiyattan satmak zorunda oluşuna tepki gösterdi. Sevilgen, yurt dışından yasa dışı şekilde avokado getirildiğini ve bu konuda gerekli yerlere dışarıdan gelen avokadoların kontrol edilmesi adına dilekçe verdiğini söyledi.
'MARKETLER 3 LİRAYA NASIL AVOKADO ALIYOR?'
Alanya’da üretilen avokadoların piyasada ki durumu hakkında Sevilgen açıklama yaptı. Avokado üretiminin zirveye çıktığını aktaran Sevilgen, “Avokado’nun zirveye çıktığı bir dönemdeyiz. Zutano, Batem, Ettinger ve Fuerte cinsinin hasadının en yoğun olduğu dönemdeyiz. Bu ayın sonlarında bu cinslerin son hasadı yapılacak ve sadece Fuerte cinsinin hasadı devam edecek. Geçen yıla oranla üreticinin eline 1 TL daha az para geçecek. Bu durum üreticileri şu an çok memnun etmiyor. Üreticinin ürünlerinin daha çok olması bir nebze olsun onları memnun edecek. Girdi maliyetlerinin aşırı derecede yüksek olması avokadocuların yüzüne bu sene güldürmedi. Bu sene avokado fiyatlarının düşmesinin en büyük sebepleri ithal avokadoların piyasaya girmesinden kaynaklanıyor. Haziran aylarının başında aşırı sıcaklardan dolayı avokado ağaçlarında aşırı bir dökülme oldu bu dökülmeden dolayı yaklaşık yüzde 20 ila yüzde 30 kayıp yaşadık. Biz bu kayıplardan dolayı bu sene fiyatlara yansımasını beklerken, ithal avokadoların yurt dışından faturasız bir şekilde veya farklı yollarla direkt olarak zincir marketlere verilmesi bizim avokadolarımızın fiyatlarını düşürdü. Şuan Batem cinsi avokadolar 4 lira, Fuerte ve Zutano cinslerinin fiyatları dört buçuk ile beş lira arasında değişiyor. Bu fiyatlar üreticileri memnun etmiyor. Bu memnuniyetsizliğin sebebi de dışarıdan iki veya üç liraya avokado geliyor hemde vergisiz bir şekilde. Biz gerekli yerlere dışarıdan gelen avokadoların kontrol edilmesi adına dilekçelerimizi verdik. Faturasız avokado gelmiyor denilse dahi biz yetkililerden şunun cevabını istiyoruz. Marketler üç liraya nasıl avokado alabiliyor? Çünkü dışarıda en kötü avokadonun kilosu 1 dolar. Bizim avokado fiyatlarımızı dışarıdan ithal yolla getirilen avokadolar vuruyor.” dedi.
'GÜBREYE YÜZDE 200’E YAKIN ZAM GELDİ'
Avokadonun arz-talep dengesi hakkında da bilgi veren Sevilgen, “Avokado talebi çok kötü değil normal ilerliyor. Piyasaya ithal avokadonun girmesiyle birlikte bizden tüketici 20-30 bin ürün istemek yerine 10-15 bin ürün istiyor. Bu durum sonucunda talebi yaklaşık yüzde 40 eksiltiyor ve bu da fiyatlara yansıyor. Bu ürün dört yerine beş liraya satılsaydı çok daha rahat olacaktık o aradaki bir lira bizim için çok büyük para. Bütün masraflarımızı karşılayacaktı. Son bir aydır gübrelere çok fahiş denilebilecek seviyelerde zamlar geldi. 150 lira olan kimyanın fiyatı 400-500 lira civarında değişiyor. Zamlar yüzde 100'ün kat kat üzerinde seyrediyor. Bu sadece dolar ve euro endeksli değil çünkü onlara yüzde 40 - yüzde 50 civarında zam geldiyse yalnız gübrelere yüzde 200'e yakın zamlar geldi. Bu durum üreticiyi vurdu" dedi. 
'EZİLEN ÜRETİCİYE DEVLET SAHİP ÇIKMALI, DESTEK OLMALI'
Üreticilerin zor bir dönem geçirdiğini ve devletin destek konusunda üreticiye daha çok önemsemesi gerektiğini aktaran Sevilgen, “Bu kara günlerden sonra sadece Fuerte cins avokadomuz olacak. Bu Fuerte cinsinin de yavaş yavaş fiyatı yükselecek. Çünkü diğer çeşitlerimiz azalacak. Şubat ayı itibariyle de Has cinsinin hasatına başlanacak. Üreticinin yoğunluğu bittigi için çok bir verim elde edemeyecek. İnşallah önümüzdeki yıl özellikle ithal avokadolar üzerinde devletimiz çalışma yapar. Devletimizin bu yönde çiftçinin yanında olması gerekiyor çünkü şuan felaket derecede eziliyoruz.” dedi.-Ekmel YILMAZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169