banner84

'Yapılan iş yasal ve kamu yararına'

Alanya Belediyesi’nin en önemli projelerinden biri olan “içme suyu şişeleme” projesi için yapılan su kuyusu bulma çalışmaları ile ilgili ortaya çıkan sorunları, Alanya Belediye Başkan Yardımcısı ve Fen İşleri Müdürü Rüştü Özgür Karamut,  Alanya Posta TV'ye tüm gerçekliği ile anlattı. Karamut, yapılan iş hakkında, ilgili tüm kurumların bilgisinin olduğunu, sözlü ve yazılı tüm müracaatların yapıldığını belirtti.

'Yapılan iş yasal ve kamu yararına'

Haber Merkezi

Fen İşleri Müdürü Rüştü Özgür Karamut, Alanya Belediyesi'nin su şişeleme projesi ile ilgili ortaya atılan iddialar ile ilgili tüm detayları Alanya Posta TV aracılığı ile kamuoyuna duyurdu. Karamut, su kuyusu bulma sürecinin yaklaşık 2-2,5 ay sürdüğünü söyledi. Karamut, "3 ay öncesine kadar, daha önce daha doğrusu bizim daha öncesinde su şişeleme üretim tesisi kurma gibi bir planımız vardı. Başkanımız Adem Murat Yücel önceki mecliste bahsetmişti. Bizde su arama çalışmalarına başladık. Çukur mevkiinde su kaynağını bulduk. Bununla ilgili sözlü olarak ASAT olsun, Orman Bölge Müdürlüğü'ne olsun gerekli sözlü müracaatları yaptık. Bize ASAT, ‘orada suyu bulduktan sonra tahsisi için başvuru yapın’ dedi. Orman bölge de, ‘ASAT’ın tahsisi yapıldıktan sonra bize başvuru yapın’ dedi. Biz de suyu bulduk ki suyu bulduğumuz sırada yaptığımız çalışmalar sırasında orman bölgenin şube müdürlüğünün ve ASAT’ın hepsinin bilgisi vardı. 2-2,5 aydır Biz orada su arama çalışması yaptık. Sonra suyu bulduk. Orada 12-13 tane su kaynağı var. Biz Alanya Belediyesi olarak 2-3 su kaynağını tek noktada topladık. Geri kalan kaynaklar zaten herkese yetecek bir şekilde. Biz tabii suyu 2-2,5 ay aradıktan sonra gerekli yazışmalarımızı tahsis için ASAT’a başvurduk. Orman Bölge Müdürlüğü’ne de ön tahsis için başvurduk yazılı olarak" dedi.

"SUÇ DUYURUSUNDA BELEDİYEDEN BAHSETMİYOR"

Orman Şefi Haluk Çerkez'in suç duyurusunda bulunurken bilerek belediyeden bahsetmediğini söyleyen Karamut, "Fakat 2 hafta önce orman şubeden bir şef arkadaşımız arkadaşları ile gelip savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusunu yaparken belediyeden hiç bahsetmiyor. Ama orada kamu yararına bir iş yapılmasına rağmen 'kimliği belirsiz kişiler tarafından orman katliamı yapılıyor' diye başvuruda bulunmuş. Tabi ki savcılıkta bunu dikkate alıp ifadelerini aldı arkadaşların. Ki o arkadaşların hiçbirinin bu olaylar ile bir ilgisi yok. Onlar belediyenin personeli olarak benim verdiğim talimatla orada su arıyorlar ve suyu da buldular, onda da sıkıntı yok. Biz gerekeni zaten kendisine söylemiştik" dedi.

"EŞİNİ İŞTEN ÇIKARMADIK"

Haluk Çerkez'in fen işlerinde çalışan eşinin işten çıkarılma gibi bir durumunun söz konusu olmadığına dikkat çeken Karamut, "Bizim Güzelbağ’da yol açacağımız sırada bazı prosedürleri yerine getirsin diye eşini oraya biz geçici bir süre görevlendirdik. Bu görevlendirmeyi yaptıktan yarım saat sonra Haluk bey ve arkadaşları giderek bizim 7 personelimiz hakkında suç duyurusunda bulundu. İfadeleri verdik 2-3 gün sonrasında Uğurlu muhtarının yanına çağırarak, telefon açarak, ‘burada yapılan iş Akçatı ve Uğurlu mahallelerinin suyu. Bu suyu belediyeye verme. Belediyeyi çalıştırma, eğer belediyeyi herhangi bir şekilde çalıştırırsan, ben de sana Uğurlu Mahallesi'nde herhangi bir işi yaptırmam’ diyerek tehdit etmiş. Ben bunu Uğurlu muhtarının ağzından dinledim ve biz de gerekli suç duyurusu başvurularını yaptık. Uğurlu muhtarımız da oradaki 7 arkadaşımız da tanıktır. Devletin verdiği yetki ile kamu yararına olan bir işi durdurmakla uğraşmak da bizi tedirgin eden konulardan birisidir. Bu 7 personelimiz zaten kendi ifadesini vermiştir. Kamu personeli başka bir kamu personelini tehdit ediyor. Beline silah takarak ‘burada bundan sonra size iş yaptırmayacağım’ gibi cümleler kuruyor. Bunlar hoş şeyler değil, gerekli yasal işlemleri biz zaten başlattık. Biz eşini işten çıkarmadık. Eşi ile ilgili görevlendirme yaptık. Ancak eşi 7 gündür gelmiyor. Tutanakları tuttuk, savunmasını istedik. Çalışmak isteyecek olursa gelip çalışabilir. Kendisini Alanya sınırları içerisinde bir yere ormanla alakalı bir iş için görevlendirdik. Görevi reddetti, gitti bir daha da gelmedi, kendisini göremedik. Bunun haricinde tabii ki Uğurlu muhtarı da bu konuyla ilgili gerekli açıklamaları yapacaktır. Bizim buradaki sıkıntımız, kamu yararına yaptığımız işlerin yine bir kamu personeli tarafından ki ben burada Orman Bölge Müdürlüğü'ne hiçbir şey söylemiyorum. Olayı Haluk beyin şahsileştirip işimizi durdurmasıdır. Bu konuda basında bazı haberler çıkmaktadır, ‘Personeli görevden aldı’ diye böyle bir şey yok. Şu anda gelmediği için mecburen kanuni işlem başlatacağız ama yarın gelip başlarsa işe başlayabilir. Bunda bir sıkıntı yok. Kanuni süreç devam ediyor" ifadelerini kullandı.

"BU İŞİ KAMU YARARINA YAPIYORUZ"

Bu işin kamu yararına olduğunu belirten Fen İşleri Müdürü, "Biz bu işi kamu yararına yapıyoruz. Tahsisi için başvurularımızı yaptık. Şahsileştirmesindeki tahminim ise eşinin bizimle çalışması, kadroya geçme ve memur olma talebi vardı ki şu anki durumda bizim böyle bir şey yapmamız mümkün değil. Biz ona bağdaştırdık olayı kişiselleştirmesini ama tam da anlamadık yani. Kamu yararına olan bir işi kamu personelinin durdurması bizi derinden yaraladı. Tabii biz gerekli suç duyurusunda bulunduk" dedi.

"SU KAYNAKLARINA HİÇBİR ZARAR VERİLMEDİ"

Projenin hayata geçmesiyle Alanya'da bir istihdam imkanının da doğacağını söyleyen Karamut, "Oradan gelen su, belediye su şişeleme tesisi kurulacak. Bu tesis kurulduğu zaman kim çalışacak? Alanya Belediyesi olarak bir istihdam yaratılmış olacak ve bu yörenin halkı çalışacak. O sudan gelecek gelir belediyeye geldiği zaman yine vatandaşa dönecek. Burada herhangi bir şahsın beklentisi, rantı hiçbir şeyi yok. Tamamen belediyenin çalışıp, suyu getirip, yine Alanya halkına sunmasıdır. Bu Çukur Mevkii Akçatı ile Uğurlu sınırında 30-35 kilometre mesafededir. Zaten Akçatı Mahallesi vatandaşlarının da tereddüdü şu, oradaki suyu istiyorlar. Buyursunlar alsınlar, sıkıntı yok. 12-13 tane kaynak noktası var. Biz sadece 3 noktayı kullanacağız. Geri kalan kaynakların hepsini kullanabilirler. Hatta biz onlara belediye olarak gereken lojistik desteği verebiliriz. Ne gerekiyorsa biz orada su toplama havzası yapabilmeleri için tüm lojistik desteği sağlayabiliriz. Oradaki su kaynaklarına bizim yaptığımız çalışmalar hiçbir zarar vermemiştir. İstedikleri gibi kontrol edebilirler. Zaten Akçatı’nın oradan istediği su 30-35 kilometre noktada tamamen yanlış bir yatırım olur. Çünkü oradan oraya su gitmez. Akçatı’nın suyu var ama illa istiyorlarsa, su getirme konusu zaten ASAT’a bağlı ama suyu orada toplamak için gerekli çalışmaları zaten başkanımız bize talimatı verdi, her şeyi yapabiliriz" diye konuştu.

"SÖZLÜ VE YAZILI OLARAK TÜM KURUMLAR BİLGİLENDİRİLDİ"

"Burada yapılan iş ile ilgili sözlü ve yazılı olarak tüm kurumlar bilgilidir" diyen Karamut, "Yapılan iş de kamu yararı olmasına rağmen burada kişisel çıkarlar mı var, kişiselleştirme mi var, tabii burada bazı konuları bilmemezlikten de kaynaklanıyor. Şimdi Akçatı Mahallesi sakinleri bazı şeyleri bilemez. Onlar konuya hakim değildir. Onlara göre oradan çıkan su belli bir miktarda olup, kimseye yetmeyeceğini düşünüyorlar. Bu da onların hakkı ama ben kendilerine söylüyorum. Oradan çıkan su 1 değil 10 tane Akçatı’yı doyuracak kapasitededir. Geri kalan zaten 2-3 noktadan çıkan su ile de biz belediye olarak vatandaşa hizmet edeceğiz. Ama orada olay ormandaki Haluk bey olayı kişiselleştirip, sıkıntı yaratması. Başka bir şey değil" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107