banner84

'Yasadışına dur deyin'

Tütün kaçakçılığı nedeniyle devletin 2022 yılı içerisinde 25 milyar TL'lik vergi kaybı yaşadığını söyleyen Yenialp, "Hem esnaf hem de devlet zarar görüyor. Yasadışı bu duruma dur demek gerekiyor. Denetimler aralıksız sürmeli" dedi

'Yasadışına dur deyin'

Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, son yıllarda Alanya dahil olmak üzere ülke genelinde artan tütün kaçakçılığına değindi. Binlerce adet tütünün gümrük kaçağı olarak ülkeye giriş yaptığının altını çizen Yenialp, yaşanan bu durumda en büyük kaybedenin devlet olduğunu söyledi. Yenialp, ayrıca vergisiz, yasa dışı bir şekilde satılan ürünlerin bir diğer kaybedeninin de esnaf olduğunun altını çizdi. Denetimlerin aralıksız devam etmesi için çağrıda bulunan Yenialp, "Antalya’da içi tütün dolu 33 bin makaron ele geçirildi Antalya’nın Aksu ilçesinde kaçak sigara üretimi yapılan bir adrese düzenlenen operasyonda 33 bin adet içi tütünle doldurulmuş ve 212 bin 400 adet gümrük kaçağı boş makaron ele geçirildi.
'EN BÜYÜK KAYBEDEN DEVLET'
Son yıllarda yeniden artmaya başlayan yasadışı tütün mamulü satışı nedeniyle 2022 yılında 20-25 milyar TL civarında vergi kaybı oluştuğu tahmin ediliyor. Tütün mamullerinde satış fiyatının içindeki en büyük unsur vergi olduğu için bu yasadışı faaliyetin en büyük kaybedeni ise devlet.  Ruhsatsız satış noktalarında tüketiciye sunulan vergisi ödenmemiş yasa dışı tütün ürünleri devletin vergi gelirlerinde büyük bir kayba neden oluyor" dedi.
'ESNAF ZARARA UĞRUYOR'
Tüketici ile buluşturulan kaçak ürünlerin esnafa zarar verdiğini ifade eden Yenialp, "Hangi koşullarda üretildiği, içerisinde ne olduğu bilinmeyen, vergisi ödenmemiş ürünler, çok ucuz fiyatlardan ruhsatsız satış noktaları kanalıyla, tamamen kontrolsüz bir şekilde tüketiciyle buluşturuluyor.  Devletin tüm mücadelesine rağmen gün geçtikçe büyüyen bu yasadışı ticaret kolu yalnızca vergi gelirlerini olumsuz etkilemiyor, faaliyetini yasal zeminde sürdürmekte olan üretici, toptancı, distribütör ve binlerce bakkal esnafı da bu işten büyük zarar görüyor" diye konuştu.
'ARALIKSIZ SÜRMELİ'
Denetimlerin aralıksız sürmesiyle kaçakçılığın önüne geçilebileceğini söyleyen Yenialp, "Maalesef gün geçtikçe büyümeye devam eden bu yasadışı faaliyet alanının yok edilmesi için, Kaçakçılıkla Mücadele Kanununda yapılan kapsamlı değişikliklerin bir bütün olarak uygulanması ve kolluk kuvvetlerinin yurt genelinde sürdürdüğü etkili mücadelenin aralıksız sürdürülmesi gerekiyor" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169