banner84

'Yatırımlarla sorun çözülecek'

AKEDAŞ Alanya Bölge Koordinatörü Akboğa, "Yılların kangren haline gelen sorunları gidermek için yapılan yatırım ve modernizasyon çalışmaları sayesinde enerji kesintileri çok daha kısa sürede giderilecek" dedi.

'Yatırımlarla sorun çözülecek'

YENİ HATLAR DEVREYE ALINIYOR

Turizm sezonunun başlaması nedeniyle yaşanan enerji kesintisinin tepki çektiğini ve buna hak verdiğini ifade eden AKEDAŞ Alanya Bölge Koordinatörü Ahmet Sait Akboğa, “Özelleştirmenin ardından bir yıllık süre içinde Akdeniz EDAŞ’ın Alanya’da yaptığı yatırımlar, devlet eliyle yapılan yatırımların 10 katını aştı. Şirketimizin Alanya’ya verdiği önem yatırım oranlarında da açık bir şekilde ortaya çıkıyor. Bu yapılan yatırımların devreye alınması çok uzun kesintiler ile olabilmektedir. Tüketicilerimizin mağduriyetini en aza indirmek için, sabah 06.00-10.00 saatleri arasında kısa kısa kesintiler ile yeni yatırımları devreye almaya başlamıştık. Bu hafta içinde mevcut 6 devre olan ana hatlarımızı, yeni devreye alacağımız  4 hatla 10 devreye çıkaracağız. Bu yatırımlar sayesinde Alanya’yı hem aşırı yükleme olduğunda kolay besleyebileceğiz hem de doğal olaylarda çıkabilecek arızalarda alternatif besleme hatları ile kısa sürede elektrik verilebileceğiz” dedi.

ÜST  ÜSTE ARIZALAR MEYDANA GELDİ

Enerji sektörünün riskli ve sürprizlerle dolu bir sektör olduğuna değinen Akboğa, yaşanan arızalar ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Akboğa, “Cuma günü akşamı birinci arızamız Alanya  trafo merkezi yakınlarındaki ana hatlarımıza yıldırım düştü. Düşen bu  yıldırım nedeniyle bölgemizde istemeyerek de olsa enerji kesintisi yaşandı. Bu arızanın giderilmesi aşamasında alternatif hatlarımızla Alanya’nın 4’te 3’ünü besledik. Arıza giderilip enerji verileceği aşamada açık hava tiyatrosu yanındaki indirici merkezinde hücrenin kesicisi patlayarak parçalandı. Aynı anda TEİAŞ’ın Alanya TM trafosu da devre dışı kaldı. Ayrıca Merkezi besleyen ana hatların birisinde prafudur patlağı oluştu. Bu arızalar tek tek yapılarak, Alanya’nın tamamına elektrik verildi. Özveri ile çalışarak Alanya merkezin tamamına elektrik veren, iftarlarını uzun süre yapmadan çalışarak arızayı gideren tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, kendilerini tebrik ediyorum.

BATI VE DOĞU ALANYA SORUN YAŞAMADI

Enerji kesintisinin, turizm tesislerin yoğun olduğu Konaklı, Payallar, Türkler,Okurcalar,Avsallar mahallerine yani Batı Alanya bölgesinde, alternatif beslemeler sayesinde çok kısa sürede giderildiğini hatırlatan Akboğa, Tosmur, Kestel, Mahmutlar, Kargıcak mahallelerinde yani Doğu Alanya Bölgesinde enerji kesintisi yaşanmadığını söyledi.

DESTEK VE ANLAYIŞ BEKLİYORUZ

Alanya’da yılların birikmiş sorunlarını çözmek için gayret gösterdiklerini ve bunun ne yazık ki kısa bir sürede giderilmesinin mümkün olmadığını sözlerine ekleyen Akboğa şunları söyledi:

“Göreve geldikten sonra Alanya’nın birikmiş sorunlarını çözmek için bölgenin mastır planını hazırladık. Kısa, orta ve uzun vadede yapılacak yatırımları planladık. Hazırladığımız plan dâhilinde yatırımlarımızı yapıyoruz. Yatırımlarımız henüz istediğimiz noktaya gelmedi ancak meyvelerini almaya başladık. Kısa sürede yaptığımız önemli yatırımlar ve çalışmalar olmasaydı Cuma günü yaşadığımız doğa olayı sonrası Alanya’nı 4’te3’ü çok daha uzun bir süre enerjisiz kalacaktı. Çalışmalarımızın tamamlanmasıyla birlikte bu tür sürprizler karşısında çok daha kısa sürede bölgeye enerji vermeyi başaracağız. Nüfus ve yüzölçümü bakımından ülkemizdeki illerin yarısından fazlasından daha büyük olan Alanya’da yılların birikmiş sorunlarını çözmek herkesin malumu olduğu üzere kısa sürede yapılabilecek bir çalışma değil. Tüketicilerimizin gösterdiği tepkileri anlayışla karşılıyoruz ancak bizlere de anlayış gösterilmesini bekliyoruz. Alanya’nın kaliteli ve kesintisiz enerji alması için bizler ve mesai arkadaşlarımız geceli gündüzlü çalışıyoruz. Alanya’nın hak ettiği hizmeti alabilmesi için biraz daha zamana ve sabra ihtiyacımız var. Bunun için tüm Alanya halkından destek ve anlayış bekliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2015, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107