banner84

Yaylalarda tarımsal üretim giderek artıyor

Türkiye’nin önemli turizm, tarım ve tropikal meyve üretim merkezi olarak dikkat çeken Alanya’nın, yayla kesimlerinde hayvancılığın yanısıra tarımda giderek yaygınlaşıyor

Yaylalarda tarımsal üretim giderek artıyor
Özellikle yayla zamanın gelmesiyele birlilte sahilden yaylarara göç eden üreticiler, son yıllarda yaylalarda hayvancılığın yanısra tarımada giderek önem veriyorlar.Yaylalarda özelllikle meyve bahçeleri kuran Alanya’lı üreticiler, burada özellikle kiraz,elma ve ceviz üretmeye başladılar.  Üreticileri yayla zamanında da yalnız bırakmayan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar ise, yaylalardaki tarım arazilerini kontrol etmek için Alanya’nın Deretürbelinas mahallesinin, Susuz yaylasını ziyaret etti. Alanya merkezden uzaklığı 50 Km. ve denizden yüksekliği 1350 metre Susuz yaylasında,  üreticilere ait meyve bahçelerini inceleyen İlçe  Müdürü Rüzgar ve Ziraat Mühendisi Hüsnü Burak Uysal, kiraz ağaçlarındaki çiçek tutumunu kontrol ettiler. Burada üreticilere meyve bahçelerinde aşılama,budama,gübreleme ve ilaçlama konularında bilgiler aktardılar.
EN BÜYÜK SORUN SULAMA SUYU
İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar üreticilere ait bahçeleri gezerken yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Burada gördüğüm kadarıyla en büyük sıkıntı sulama suyu sorunu. Üreticilerimiz, meyve ağaçlarını yeterince sulayamadıklarından dertliler. Bizde Susuz yaylasında tarım anlamında üreticilerimiz tarafından daha neler yapılabilir, bunları görme fırsatımız oldu. Bölgenin toprak yapısı ve iklim şartlarına göre üreticilerimize, burada neleri yetiştirebileceklerini, bizde İlçe Müdürlüğü olarak onlara nasıl yardımcı olacağımızı anlattık.  Bu konuda müdürlük olarak kendilerine her türlü teknik desteği vermeye hazırız. Ayrıca Susuz yaylasında  sulama suyu sorunu çözüldükten sonra, üreticilerimiz turfanda sebzede yetiştirebilirler. Bölgenin toprak yapısı buna oldukça uygun ve verimli."
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2015, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107