banner84

Yeni bir şehir doğuyor

Alanya Posta TV'de yayınlanan Haberin Manşeti programına konuk olan Alanya Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nde görevli Satı, Şenkal ve Kılıç, Cumhuriyet Mahallesi'nde gerçekleşecek kentsel dönüşüme ilişkin tüm detayları canlı yayında aktardı. 

Yeni bir şehir doğuyor

-Haber Merkezi
Cumhuriyet Mahallesi’nde 370 dönüm alan için gerçekleşecek kentsel dönüşüm öncesi, Alanya Posta TV'de Gaye Coşkun'un sunumu ile ekranlara gelen Haberin Manşeti programında dönüşüm tüm netliği ile konuşuldu. Alanya Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nde görevli İnşaat Mühendisi Murat Satı, Harita Kadastro Teknikeri İlker Şenkal ve Kimyager Süleyman Kılıç proje detayları, süreç ve şehirde kentsel dönüşüm hedefleri hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Kentsel dönüşüm için hazırlanan 3 proje hakkında da detaylar verilen programda, proje ile ilgili yaşanan bilgi kirliliklerinde de bahsedildi. Akıllı evlerin yapılacağı, tasarruf sağlayacak binaların ön planda olduğu projede, hak sahiplerin düşünceleri ön planda tutuluyor. 
'DÖNÜŞÜM KENTE YAYILACAK'
İlker Şenkal, kentsel dönüşümün neden Cumhuriyet Mahallesi'nden başladığını açıkladı. Şenkal, "6306 sayılı yasanın verdiği yetkiye dayanarak dediğimiz gibi halk arasında Kentsel dönüşüm ne diye adlandırılan fakat mevcut binayı yıkıp yerine yeni binaya yapılan bir sisteme doğru gidiyor. Bu ise daha büyük sorunlar getiriyordu. Çünkü 10 kişinin yaşadığı bir daireyi yıkıyorsunuz, karşılığında müteahhit de pay aldığı için 20 kişi yaşar hale getiriyorsunuz. Bunu ne altyapısı karşılıyor, ne ulaşımı karşılıyor, ne yeşil alanı karışlıyor. Biz de bunu ortadan kaldırmak adına Alanya'nın çarpık yapılaşmasını, sıkışıp kalmış yapılaşmasını değiştirebilmek adına, yasanın bize verdiği yetkileri kullanmak adına kentsel dönüşüm projemizi başlattık.  Bu projemizi başlatırken yer seçimi çok önemliydi. Yer seçimi neden önemliydi? Öyle bir noktadan başlamalıydık ki bunu Alanya'nın bütününe yaymamız gerekiyordu. Bu projeye başladığımızda benim bir lafım vardı şehirler güneş gibidir doğudan yükselir diye. O yüzden Alanya'nın en doğu noktasından başladık ki bunu Dinek'e kadar yayabilelim. Artı sıkıntıları vardı mahallenin. Bu sıkıntılar 2014 seçimlerinden sonra yağmurların başlamasıyla, Başkan beyin telefonları 'Cumhuriyet Mahallesi'nde su bastı' telefonlarıyla artık susmuyordu. Çünkü altyapısı artık kaldırmaz haldeydi. Bu bölgenin yapılaşması 80 yılında başlamış, ona göre altyapı yapılmış, fakat artık üzerine gelmiş bir Cikcilli Mahallesi ile buranın altyapısı artık taşımaz hale gelmiş ve sahil yolundan da yaklaşık 3 metre kot olarak aşağıda olduğu için bu sıkıntısı vardı. İlkokulu sıkıntısı var, Sağlık Ocağı sıkıntısı var, hazineden geçmiş eski Özel İdare lojmanın olduğu yere okul yaptırmak zorunda kaldık. Belediyede imar planında cep otoparkı olarak ayrılmış bir bölüme, Sağlık Ocağı yaptırmak zorunda kaldık. Tüm bunları karşılayacak bir dönüşüm burada gerekliydi. Yeşil alan deseniz söz konusu alan içerisinde kamuya hitap edecek bir yeşil alan yok. Bunların hepsini bir bütünleyerek, derleyerek bir proje yapmamız gerektiği için, Cumhuriyet Mahallesi'ni seçtik. Bu sebepten de yola çıkarak bu işi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte yürütebilmemiz adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na riskli alan dosyası hazırladık" dedi.
'BİZ TASARIM YAPIYORUZ'
Kentsel dönüşümün 3 nedenle yapılış şekli olduğunu ifade eden Şenkal, "Riskli alan dediğimizde herkes alanın zemin yönünden depremsel olarak sıkıntılı olduğunu düşünüyor. Kentsel dönüşümün 3 yapış şekli vardır. Birisi riskli alan, biri rezerv alan, birisi ise riskli yapı bireysel olandır. Rezerv alan dediğimiz alan mevcut depreme sıkıntılı olan bölgenin başka bir bölgeye taşınmasıdır. Riskli yapı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından riskli, yapı yıkılmasıdır. Riskli alan ise belirlediğiniz alan içerisine yüzde 65'inin imara aykırı olması gerekiyor ve gerçekten ulaşım, altyapı, sosyal donatı alanları bunların artık yetersiz bir hale gelmesi gerekir. Çünkü bunu alan olarak belirlediğiniz de, alan yasanın belirlediği bir tanım olduğu için riskli alan. Bunu belirlediğiniz de bunun üzerinden yürütülecek çalışmalar var, 7-8 kalemden oluşan çalışmalar var. Riskli alanın ilanından sonra bakanlar kurulunda ilan edildikten Resmi Gazete'de yayınlanıp yürürlüğe girdikten sonra bunun çalışmaları var. Hak sahiplerinin tespit edilmesi, mevcut halihazır durumun incelenmesi, doğal eşik analizlerinin yapılması, bölgesel etkilerin hesaplanması, iklimlendirmenin incelenmesi bunların hepsini bir hale getirip, sonuçta bir tasarım projesinin çıkması. Biz şu anda imar planı yapmıyoruz bu bölgede. Bu bölgede bir tasarım yapıyoruz. Bu tasarımımızı mevcut imar planına uygulayacağız, yeni bir imar planı ve bakanlıktan tasarımla beraber bunu onaylayacak. Biz alanı görürken alanda ne mevcut binayı, ne mevcut yolu, ne sanayi hiçbir şey görmeden planlıyoruz.  neden hiçbir şey görmüyoruz Çünkü buradan başladığımız projeyi dediğimiz gibi Alanya'nın batısına kadar Dinek'e kadar yayıp ulaşım ağı ile beraber altyapı analizleri ile beraber bir bütün haline getirmemiz gerekiyor" dedi. 
'YETKİ DEVRİ ALDIK'
Şenkal, "Riskli alan kararını 20 Kasım 2017 tarihi 2017 Taksim 11092 sayılı bakanlar kurulu kararı ile verildi.  13 01 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Büyükşehir Belediyesi bu çalışmada hiçbir yeri ve rolü yok. Çünkü 50 hektar alana kadar ilçe belediyeleri kendi projelerini hazırlayabiliyor. 50 hektar üzerinde ise yetki devirler ile bir şey yapılıyor. Bize 50 hektarı bulmadığı için alanınız 37 hektar olduğu için önce alanımızın projelendirmesi fizibilite raporları hazırladık riskli alan ilan ettirdik. Daha sonrasında ise bu yasanın yürütülmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sorumluluğunda olduğu için, biz tüm burada yapılacak inşaat aşaması da dahil olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığında 12.03.2018 tarihinde yetki devri aldık" diye konuştu. 
'İMARA AYKIRI OLDUĞU İÇİN DEĞİŞİM YAŞANIYOR'
Süleyman Kılıç, "Buranın riskli alan ilan edilmesinin gerekçesi üzerindeki yapıların yüzde 65 ve üzerinin imara aykırı olması. Yani binayı ruhsatsız olarak yapmaları  ya da yaptıktan sonra ruhsat bulundurmalı ilan edildiği için burada zemin yapısından dolayı riski bir yok üzerindeki yapılan kaçak ve ruhsatsız olmasından dolayı olduğu için burada herhangi bir yere taşıma söz konusu değil. İnsanlar kendi yerlerinde dönüşecekler. Kendi oldukları yerlerde kalacaklar herhangi bir yere taşınmayacaklar" dedi.
3 PROJEDE DE MİLLET BAHÇESİ VAR
Kılıç, "Bölgede yaşayan insanların nerelerde ticaret, nerelerde konut, nerelerde sosyal donatı alanları nerelerde yoğun talepleri var onları toplamaya çalışıyoruz. Yani buradaki vatandaş odaklı toplumsal katılımcılarının sağlandığı bir proje olmasını umuyoruz. Vatandaşların sahip çıkması adına farklı mimarlar tarafından çalışılmış, 3 alternatif taslak oluşturduk. İnsanlar buradan bakacaklar kararlarını verecekler.  Ticaret aksının nerelerde olacağı,  yeşil alanların nerede olacağını ya da farklı projeleri varsa onları da getirip bize sundukları takdirde onu da değerlendirebileceğiniz bir ortam oluşturmak adına 3 alternatif bir proje getirdik. Birinci alternatifimiz de sanayinin olduğu kısımda bellibir aksta ticaret alanlarının ön görüldüğü bir proje. Okullarımız yerinde korunuyor. İkinci alternatifimiz de yine benzer yapılmıştır ve şekillerinde sadece yapılarının değişik olduğu bir öneriniz var. 3'üncü projemizde de yine konut altı ticaretin ön görüldüğü, ahatlıkla dolaşıp alışverişlerini yapabileceği araç trafiğinin az olduğu bir proje ön görüldü. 3 projede de millet bahçesi olarak öngörülen Karayolları alanın da bir çalışma yaptık. Bunlarla ilgili de gerekli çalışmalar yapılıp, Alanya'ya kazandırılacak. Projemizle aplike olacak şekilde, bir çalışma yaptık. Bakanlığımız da uygun görürse" dedi.
'1 SENE İÇİNDE İNŞAATA HAZIR OLACAK'
Bölgenin 1 sene içerisinde inşaata hazır hale geleceğini söyleyen Şenkal, "Artık tasarım aşamasına geldik. Şimdi biz tasarım aşamasında bu projeyi Alanya'daki tüm dinamikleri ile birlikte yürütmek ve bölge halkı ile yürütmek adına tek alternatif sunup bunu hazırladık demedik. Bu proje Cumhuriyet Mahallesi'nin projesi, bu proje sizlerin projesi, bizim değil. 3 tane alternatif hazırladık. Bu üç alternatif üzerinde Cumhuriyet Mahallesi'nde Milli Egemenlik stadyumun yanında ofisimizin bütün vatandaşlarımızı bekliyoruz. Bunu da dediğiniz gibi sonuna kadar beklemeyeceğiz. Şu anda internet sitemizde 3 alternatif proje var.  İnsanlar yorumlar yapıyor, ofisimize gelip insanlarla görüşüyoruz, tartışıyoruz. Mesela şu anda kısmen ortaya çıkan bir mutabakat var. Mesela işte alternatif birin Ticaret kısmını beğenenler yoğunlukta, alternatif 3'ün ise konut kısmını beğenenler yoğunlukta. Biz bunu harmanlayarak çalışma yapıyoruz ne olacak, 4'üncü çalışma olarak ortaya çıkacak. Biz en geç 1 sene içerisinde inşaata hazır hale getireceğiz. İnşaata hazır hale getirmemizden kastımız şudur, proje tamamen bitecek, metrekare hesapları bitecek, imar planımız projemize göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayına sunulacak. Onaydan sonra inşaata hazır hale gelecek. İki sene içerisinde hak sahiplerinin dairesine teslim etmekle yükümlüyüz." dedi.
'MİNİMUM KÜÇÜLME İLE DAİRELER TESLİM EDİLECEK'
Emsale takılmadıklarını, amaçlarının hak sahiplerinin haklarını korumak olduğunu belirten Şenkal, "Mevcut emsal değerleri belli zaten. Blue Sky ve Ananas Otel'in olduğu bölgede yani sahil bandı dediğimiz bölgede,  bir buçuk emsal söz konusu. Yani 1000 metrekare 1500 metrekare inşaat yapılabilir. Ondan kuzeye doğru gittik biz 1.75'e çıkıyor. Fakat bizim burada emsale takılmıyoruz. Bizim buradaki önceliğimiz hak sahibi. Bu alan içerisinde 2 bin 605 hak sahibi var. Biz bunların haklarını korumak zorundayız. Alanya merkezde uygulanan adı kentsel dönüşüm olan sistemde vatandaşlar, şöyle işliyor. Alanya'nın belli müteahhit oranı var  yüzde 40-45-50. Dairesinden yüzde 40 fedakarlık ederek müteahhite veriyorlar, inşaatı yaptırıyorlar.  Ama biz bu oranı insanlarda daha mutsuzluğa yol açtığı için, Murat Bey'in dediği gibi de yüksek emsallere bir metropol şehri olmadığımız için çıkmamak adını, buradaki vatandaşlarımızdan sosyal donatı alanlarını sağlayabilmek, yoğunluğu dengeleyebilimek adına yüzde 10-15 oranında mevcut dairelerinden bir kesinti, kademelendirme yaparak yüzde 40-45-50 olacak şekilde müteahhit oranlarını koyarak, mevcut emsallerin üzerine bu oranları işlediğimizde çıkan emsal projedeki emsal oalcak. Müteahhit paylarımızdan kastımız şu da var, burası komple yenilecek bir bölge. Burada altyapı yapılacak, yollar oluşturulacak. Altyapı bitip ondan sonra inşaata başlanacak. Bunları da müteahhitler yapacak. Bu yüzden paylar yükselebilir. Emsale biz takılmıyoruz,  bizim için herşeyden önemlisi mevcut hak sahiplerinin olduğu yerde olduğu konumda minimum küçülme ile daireleri teslim edebilmek" dedi. 
'MÜTEAHHİTİNİZ ALIP GELİN'
Hak sahiplerinin kendi müteahhitlerini alıp gelebileceklerini söyleyen Şenkal, "Bu işi başladığımızdan beri Sayın Adem Murat Yücel, inşaat kısmını hiç düşünmüyordu.  Önümüzde bir Antalya'da Kepez Santral Mahallesi nde yapılan bir dönüşüm projesi var. Halktaki sansasyonu çok farklı olmuştu. O yüzden Başkan Bey ile dediki ben tasarımla yaparım planını yaparım, sizlere parseliniz teslim ederim gidip müteahhitinizi bulursunuz.  Bu süre zarfında biz bütün çalışmalarımızı yaptık.  Hala aynı konumdayız. Fakat bu konunun üzerine 1 artı koyduk. Dedikki biz Alanya Belediyesi olarak hiçbir müteahhitle görüşmeyiz. Bu zamana kadar da hiç bir görüşmeniz olmadı. Sizler,  istediğiniz müteahhitle görüşebilirsiniz.Müteahhiti alıp gelip tasarımına fikirler de sunabilirsiniz.  Fakat şuna dikkat edin İstanbul'da kentsel dönüşümün ilk başladığımda, insanlara afaki emsaller verip, planlar teslim edilip, müteahhitlerle kendileri anlaştıktan sonra, dönüşümden önceki halinden daha kötü hale gelen bölgeler oldu. Buna mesela Fikirtepe örneğini verebilirim. Vatandaşımıza şunu söylüyoruz, müteahhitinizi bulun, gelin bize,  biz sizle Alanya Belediyesi olarak hak sahipliği  sözleşmesini imzalayalım. Sizin arkanızda garantör olalım. 
'GARANTÖRÜNÜZ ALANYA BELEDİYESİ'
Devletin vereceği kira yardımı 18 aydır. Hak sahiplerinin dairesi 18 ayda bitmediği sürece vatandaşlar cebinden kira ödemek zorunda kalacak. Bu mağduriyetler olacak ya da müteahhit kaçtı gitti mahkemeler sürünmeyecek. Öndeki parseldeki müteahhit bitirdi, arkasından satamayacak. Bu sorunları ortadan kaldırmak için, diyoruz ki Alanya Belediyesi ve hak sahibi bloğun konumu, dairenin cephesi, dairenin kat adedi, kat sayısı belli olarak hak sahipliği sözleşmesini imzalayalım. Getirdiğinin müteahhite de dönelim diyelim ki burada şu kadar konut üretimi var, bu kadar hak sahibinin geri kalanı senin. Fakat bu projenin maliyetinin yüzde 60-70-80 neyse teminat olarak projenin başında nakit yatır ki, ben bu hak sahibini garantörü olayım. Biz işten kaçmıyoruz. Garantörünüz Alanya Belediyesi.  2 bin 605 kişiyle tek tek birebir oturup görüşüp, hak sahipliği sözleşmesini imzaladığımız da inşaatın başladığı günden sonra 18 ay sonra aynı sözleşme imzaladığımız yerde ya da başkan bey daha uygun bir yer bulur, götürüp anahtarlarını tek tek teslim edeceğiz" dedi.
'AÇIN TELEFONU SÖYLEYELİM'
Rantsal düşünceler içerisine girenlerin olduğunu ve bu tamamiyle bilgi kirliliği sonucu ortaya çıktığını söyleyen Satı, "O kadar bilgi kirliliği mevcut ki proje ile ilgili. Esas sorunumuz da bu zaten. Bize ulaşabilirler. Sizin ödediğiniz vergilerle maaş oluyoruz. Bu maaşın hakkını vermemiz için bu konu hakkında bizden bilgi almalısınız. Biz sizlere doğruyu söylemekle mükellefiz. Kimseden bir çekincemiz yok. Bilgi doğru gitmeli. Biz insanların menfaatlerine yönelik bir proje ürettik. Üst düzey menfaati olan insanların bile şaşırdığı bir proje oldu. Emeğimizi bu projeye verdik. Gelin biz size bilgi verelim. Sonuna kadar da hazırız" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107