banner84

Yeni yıl=zam

Her yeni yıldan sonra klasikleşen zamlar artık vatandaşlar tarafından kabul edilir hale geldi. 2022 ile birlikte zamlarında yeniden hayatlarına gireceğini düşünen vatandaşlar, yeni yılı zam yılı olarak tanımlıyor

Yeni yıl=zam

(Sabiha TATLIYER)- Bir yılbaşı klasiği olan zamlar ardı ardına gelmeye devam ediyor. Alanya Posta Medya ekibi sokağın nabzını tuttu ve yeni yılda gelen zamlar hakkında vatandaşların görüşlerini sordu. Bu soruların karşısında vatandaşlar  klasikleşen zamlar karşısında “ Konuşulacak çok şey var. Yeni yılda zam beklediğimiz bir şeydi” sözlerine yer vererek 2022’de yeni bir dünya ve ekonomi beklediklerinin altını çizdiler.
'ENFLASYONUN ALTINDA KALDIK NEFES ALAMIYORUZ'
Emekli maaşı ile geçindiğini belirten Ali Tuncel şunları söyledi; “2022’de beklentim umarım seçim olur başka hiçbir beklentim yok. Ben emekliyim. Söyledikleri gibi ezilen eziliyor, biz öyle ezildik. Şuanda asfalt olmayan yerlere asfalt yapıyorlar bizi. Yani geçim derdi . Allahtan şuan okuyan çocuğum yok. Çocuk okutan bir anne ve babanın halini düşünün. Asgari ücreti 4 bin 250 TL yaptılar. Ne oldu? Marketleri gezdiğinizde hiçbir şeyde indirim var mı? Enflasyona sizleri ezdirmeyeceğiz diyorlar. Biz enflasyonun altında kaldık nefes alamıyoruz artık.”
“FAKİR FUKARANIN PARASI HEDER OLDU”
Zamların cep yaktığını ve Türk lirasının bir değerinin kalmadığını belirten Nafiz Yıldırım, “Zamlar o kadar arttı ki, yağ ne kadar? Fıstık ne kadar? Meyve ve sebzeler cep yakıyor. Alamıyoruz ki sadece girip bakıp çıkıyoruz. Hepsi bundan ibaret. Yeni yılda da zamlar gelmeye devam edecek dolar uçtu gitti para pul olmuş. Gariban fakir fukaranın parası nereye gitti heder oldu. Yeni yıldan hiçbir şey ummuyorum. Yeni yıl böyle mi olur. Dışarı çıkın bakın marketlerde doğru düzgün alışveriş yapan yok” sözlerine yer verdi.
'NELER OLACAK ZAMAN GÖSTERECEK'
2022 yılında zam gelmemesi temennisinde bulunan Sueda Hacer Gündür ise, “2021 yılında sürekli her gün her şeye zam geldi. 2022 yılından beklentimde  zamların gelmemesi ki ama geleceğini düşünüyorum. Neler olacağını zaman gösterecek, bakacağız” ifadelerini kullandı.
'İYİSİYLE KÖTÜSÜYLE MEMNUNUM'
Kafe sahibi Mevlüt Tuğruözel ise yaşanılan durumdan şikayetçi olmadığını belirterek, “Ben durumdan memnunum her şeyden memnunum hayat güzel yaşamaya değer. Gelen zamlar hepimizi etkiliyor ama ne yapacağız? İyisiyle kötüsüyle memnunum yapacak bir şey yok. 2022’de sağlık huzur ve mutluluk diliyorum” diye konuştu. 
'HERKES ÇIKARI İÇİN KOŞTURUYOR'
Emekli maaşlarının arttırılması yönünde çağrıda bulunan Ali Şemih ise, “İnşallah 2022’de 2021 yılını aramayız. Ben daha kötü olacağını düşünüyorum. Çünkü gidişat hiç iyi değil. Yandaşlar helal olsun onlara tebrik ediyorum. Herkes çıkarı için koşturuyor. Doları 18 TL’den 11 TL’ye düşürdüler. Dolar tekrar yükselecek. Allah fakir fukaraya yardım etsin. Bari emeklilerin çağrılarına karşılıksız kalmasınlar” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2022, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107