banner84

'Yeşil' kriteri geliyor

Alanya'da 272 'Güvenli Turizm Sertifikası'na sahip olan tesis için yeni dönem başlıyor. Sertifika programına çevre hassasiyetine dikkati çekmek amacıyla "yeşil" kriterler ekleniyor.

'Yeşil' kriteri geliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un önderliğinde ve tüm turizm paydaşlarının iş birliğinde hazırlanan Güvenli Turizm Sertifikası, gelecek dönemden itibaren yine ilgili paydaşların katılımıyla Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifika programına dönüştürülüyor. Bunun ilk adımlarını Antalya'da düzenlenen 11. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nde açıklayan Ersoy'un, çalışmaları sektör paydaşları tarafından da destek gördü. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, sektörün en önemli özelliğinin hemen bir araya gelip, kamu özel iş birliği içinde sonuca odaklanması olduğunu söyledi. Güvenli Turizm Sertifika programının hazırlanmasında başarılı bir ekip çalışması yürütüldüğüne işaret eden Çorabatır, dünyaya örnek olan bir çalışmaya imza attıklarını dile getirdi. Çorabatır, programın 2022'de de devam edeceğini belirterek, şunları kaydetti: "Sertifikanın en büyük özelliği güncellenebiliyor olması. Günün şartlarına göre bazı maddeler çıkarılabiliyor ya da yenileri eklenebiliyor. Geleceği bekleyen en büyük sıkıntılardan biri iklim değişikliği, karbon salınımı, enerji verimliliği, geri dönüşüm, sıfır atık konuları olacak. Buna yönelik hazırlıklarımızı da yapıyoruz. Turizmciler olarak da buna ilişkin tedbirler almamız gerekecek. Sertifikayla kriterlerin belirlenmesini bekliyoruz."
YENİ KRİTERLERE GÖRE YATIRIM YAPACAK
Bakan Ersoy'un, programın 3 yıla yayılarak Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifika şeklinde değiştirileceği yönündeki açıklamasını anımsatan Çorabatır, kriterlerinin de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sektör paydaşlarının iş birliğinde belirleneceğini söyledi. Turizmcilerin de yeni kriterler doğrultusunda gerekli yatırımları yapacaklarına değinen Çorabatır, uzun soluklu bir çalışma olacağını kaydetti. Çorabatır, turizmcilerin, yatırımlarında çevre hassasiyetini her zaman ön planda tuttuğunu ancak bundan sonra daha da dikkatli olunması gerektiğini  vurgulayarak, "Sadece turizm sektörü değil, herkesin duyarlılık göstermesi gerekiyor ki gelecek nesillere daha temiz bir doğa bırakabilelim." ifadesini kullandı. -Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169