banner84

Yine bir felaket yine bir fırsatçılık

Ciğerlerimiz yanarken, fırsatçılar yine iş başına düştü. Yangınlarda ihtiyaç duyulan malzemelere bir anda yüzde 50 oranında zam yapıldı. Pes dedirten olaya karşı vatandaşlar, "El insaf" dedi

Yine bir felaket yine bir fırsatçılık

Tüm Türkiye’de çıkan yangınların ardı arkası kesilmezken yangınlara vatandaşlarda kendi imkanlarıyla müdahalede bulunuyor. Vatandaşların yangına müdahalede kullandıkları malzemelerse fırsatçıları yine gün yüzüne çıkardı. Yerel hırdavatçılarda satılan ateşe dayanıklı eldiven, tırmık, kürek, el feneri ve bot gibi birçok ürün uygun fiyattan vatandaşlara verilirken internet satışlarında fiyatlar neredeyse iki katı daha fazla.

YİNE ORTAYA ÇIKTILAR
Olağanüstü bir durumda ortaya çıkan fırsatçılar yangında da kendilerini gösterdi. Pandemide maske, kolonya ve dezenfektan gibi birçok ürünü fahiş fiyata satan fırsatçılar yine çıkan yangınları fırsat bildi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan hırdavat mağazası çalışanı Yusuf Tokaç, Alanya Posta Medya’ya açıklamalarda bulundu. 

‘BİZ FİYAT ARTTIRMADIK HATTA DÜŞÜRDÜK”
Tokaç açıklamasında, “Yangın bölgesine vermiş olduğumuz eldiven, çizme ve ayakkabı gibi bu tip malzemelerde kesinlikle fiyat artışı falan biz yapmadık. Aksine maliyetin altına vermeye çalışıyoruz Biz mesela bir ürünü müşteriye 18 TL’ye veriyoruz ama ürünün güncel maliyet yükseldiği için elimizdeki ürün normalde 32 TL gibi bir fiyat biz 18 TL’ye veriyoruz. Yani biz daha uyguna indiriyoruz. Millet demesin ki fırsatçılık yapılıyor. Biz elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Ürün fazla gidiyor diye fiyatları arttıralım durumu bizde yok. Yanmaz eldivenin maliyeti 18 TL’den 32 TL’ye çıkarken yine 18 TL’den satışa devam ediyoruz. Yanmaz işçi çizmesinin maliyet 180 liraya satılırken 150 liraya kadar veriyoruz. El fenerinin 35 liraya maliyeti var biz 20 liraya veriyoruz. Tırmık ve kürekleri 60 liraya satıyoruz yani yine maliyetinin altında veriyoruz. Bizim için para kazanmak bir yana zararından veriyoruz” dedi. 

İNTERNETTE ÜRÜNLER İKİ KATI FİYATA SATILIYOR
Yerel mağazalarda satılan ürün fiyatlarının internetteki fiyatlarıyla karşılaştırması ise şu şekilde; Ateşe dayanıklı eldiven yerel mağazalarda 18 liraya internet sitelerinde ise indirimli haliyle 60 liraya satılıyor. Yanmaz işçi çizmesi yerelde 150 liraya internet sitelerinde indirimli fiyatıyla 209 liraya satılıyor. El feneri 35 liraya yerel mağazalarda satılırken internette 60 liraya kadar alıcısı bulunuyor Tırmık ve kürekler 60 liraya yerel mağazalarda satışa sunulurken internet sitelerinden kürek sapıyla birlikte 120 liraya, kazmanın ise sadece dişli başlığı 92 liraya satılıyor. Ürünlerin fiyatları neredeyse yüzde 50 zam oranıyla internette satışa sunuluyor.-Alkın BİRİCİK

YEREL MAĞAZALARDA FİYATLAR                   İNTERNET MAĞAZALARINDA FİYATLAR

Ateşe dayanıklı eldiven: 18 TL                         Ateşe dayanıklı eldiven indirimli haliyle: 60 TL

Yanmaz işçi çizmesi: 150 TL                              Yanmaz işçi çizmesi indirimli fiyatıyla: 209 TL

El feneri: 35 TL                                                    El feneri: 60 TL

Tırmık sapıyla: 60 TL                                          Tırmık dişli başlığı: 92 TL

Kürek sapıyla: 60 TL                                             Kürek sapıyla:120 TL
 

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2021, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169