banner84

Yücel; "Alanya'nın Schwechat'la kardeşliği iptal edilebilir"

Alanya Belediyesi Aylık Olağan meclis toplantısında AK Partili Meclis Üyesi Şükrü Cimrin'in Avusturya'daki bir havalimanındaki 'Türkiye'ye tatile gitmek Erdoğan'a destek vermekten başka bir şey değil' yazısını hatırlatması üzerine Yücel,"Her ne olursa olsun gerek cumhurbaşkanı gerek de ülkemizin aleyhinde yazılan bir olumsuz bir yazının her zaman karşısındayız. Kardeş bildiğimiz şehrimizle dostluğumuzu bir an önce iptal de edebiliriz" dedi

Yücel; "Alanya'nın Schwechat'la kardeşliği iptal edilebilir"
Alanya Belediyesi Ağustos Ayı Meclis toplantısı belediye başkanı Adem Murat Yücel başkanlığında gerçekleştirildi. Yapılan meclis toplantısına MHP'den Adem Er, Abdullah Sönmez, Hasan Özdemir, Arif Baysal, CHP'den Nefise Develioğlu, AK Parti'den Ahmet Büküş, Gökçen Nazifoğlu, Yusuf Hastürk, Alper Birer mazeret bildirerek  katılmadılar. Meclis toplantısında konuşan Yücel 15 Temmuz darbe girişimi gecesi ile ilgili, " Temmuz ayı ülkemiz için hiç bir zaman yaşanılmasını isteyemeyeceğimiz bir şekilde geçti. 15 Temmuz da yaşanan darbe girişimi gecesinde bizim için kara bir gündür. Bir çok şehit verdik o gecede. 239 şehit 2 bin 191 yaralımız var. Türk milleti 81 ilinde de demokrasisine sahip çıkarak vatanseverliğini tüm dünyaya göstermiştir. Bizler de tepkimizi ortak bir bildiri ile ortaya koymuştuk. FETO başta olmak üzere, hiç bir çete, paralel yapı, terör örgütü darve ve iç savaşa, milli birlik, bütünlüğümüzü bozamayacak. Tek devlet, tek bayrak, tek millet çatısı altında, demokrasi ve hukuğun üstünlüğünde güçlü bir ülkeyiz. Türk milleti bu zor günleri birlik ve beraberlik içerisinde aşacak, huzur ve barış içerisinde yaşamaya devam edecektir. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize baş sağlığı diliyorum. Yüce Allah bu günleri bizlere bir daha yaşatmasın" dedi.
'DEĞERİNİ BİLİP SAHİP ÇIKALIM'
Gökbel hakkında konuşma yapan Yücel, " Bu yıl 12'ncisini düzenlediğimiz Geleneksel Alanya Gökbel Yaylası Yağlı Pehlivan Güreşleri'ni Cumartesi günü demokrasi yürüşü ile başlamış ve Sibel Can konseriyle devam etti. Gökbel güreşlerinde Alanya tek vucüt olarak birlik ve beraberliğini gösterdi. Gökbel güreşleri sadece Alanya Belediyesi'nin değil, Alanya'nın festivalidir. 40 bine yakın insanın Gökbel'de buluşması da bunun bir kanıtıdır. Değerini bilip hep birlikte sahip çıkalım. Alanya halkı Gökbel'de demokrasi için kenetlendiğini tekrar göstermiştir" diye konuştu. 
'VATANIN NE OLDUĞUNU BİR GECEDE ÖĞRETTİK'
Açılış konuşmasının ardından grup sözcülerine söz veren Yücel sonrasında, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) meclis grup sözcüsü Kerim Başkaptan, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimini lanetlediğini ve şehitlere rahmet dilediğini söyleyerek,  " Meclisin bombalandığı, ülkenin bütün Cumhuriyet'in kazanımları olan kurumlarının darbeye maruz kaldığı bir olayda, Türkiye'nin 7'den 70'ine bir olduğunu gördük. Kurtuluş Savaşı'nda ki o ruhumuz hala devam ediyor. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır diye herkes söylüyor. Türk milleti olarak tüm dünyaya vatanın ne demek olduğunu bir gecede öğrettik. 
'YAŞIN YANINDA KURU YANMAMALI'
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) meclis grup sözcüsü Erdoğan Toktaş," Türk milletine yapılmış terörist bir eylemdir. Sadece bir darbe olarak değil, vatanı ve milleti bölmeye yönelmiş terörist girişimi olarak değerlendiriyoruz. Bu terörist girişimine katılanların, destek olanların en ağır şekilde cezalandırılmaları gerektiğini düşünüyoruz. Halkımızın birliği ve bütünlüğü, devletimizin özellikle TSK'nın içerisinde ki kahraman askerlerin büyük başarısı ile önlenen bu terörist girişiminin, milletimizin Kurtuluş Savaşı'nı bir kez daha hatırlamasına, bu milletin bir araya geldiği zaman baş edemeyeceği alt edemeyeceği hiç bir gücün hiç bir kuvvetin olmadığını bir daha anlamamıza vesile oldu. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Ayrıca bu cezalandırma sürecinde büyük devlet büyük millet seviyesinde onurlu şerefli bir millet olarak, yaşın yanında kurunun yanmaması için herhangi bir hata yapılmadan cezalandırmalar yapılmalıdır. Hafta sonu Gökbel'de yapılan demokrasi yürüyüşü oldukça güzeldi. Oldukça değerli bir çalışma yapılmış" dedi.
'DÜNYAYA MESAJ VERDİK'
Milletçi Hareket Partisi (MHP) grup sözcüsü Mustafa Tuna," Darbe girişiminin ardından milletimizin göstermiş olduğu birliği ve beraberliği gördük. Demokrasi nöbeti tutan tüm arkadaşlarımızı canı gönülden kutluyorum. Herkesin bu demokrasi nöbetine katılması gerektiğini düşünüyorum. Dünyaya verdiğimiz bir mesaj oldu. Dünya Türk milletinin başı dara sıkıştığı zaman nasıl birlik ve beraberlik içerisinde olduğunu gösterdiğine inanıyorum. Bu süreçten sonra ülkemizin daha demokratikleşmesi, ortak kararlar alınması noktasında ileri adımlar atacağını düşünüyorum" dedi. Güneydoğu'dan son günlerde yine şehit haberlerinin geldiğini hatırlatan Yücel de, "Bir taraftan acılar yaşarken bunun bir taraftan devam etmesi de ülkemiz ve bizim her gün moralimizi bozuyor. Bu karanlığın bir önce kalkmasını diliyoruz. Ülkesiz, bayraksız, vatansız hiçbir zaman yapamayız" diye konuştu.  
'KARDEŞLİĞİN İPTALİ GÖZ ARDI EDİLEMEZ'
Sonra gündeme madde eklenmesi için söz alan AK Partili Meclis Üyesi Şükrü Cimrin, geçtiğimiz günlerde Avusturya'daki bir havalimanındaki 
'Türkiye'ye tatile gitmek Erdoğan'a destek vermekten başka bir şey değil' yazısını hatırlattı. Cimrin, "Dışişleri Bakanlığı ve Viyana Büyükelçiliği tarafından yapılan girişimler sonucunda söz konusu maksatlı yazı kaldırıldı. Cumhurbaşkanı aleyhindeki bir yazının kamuya açık bir yerde sergilenmesi kabul edilemez. Alanya olarak bunun hakiki boyutu söz konusu havalimanının kardeş şehrimiz olan Schwechat şehrinin sınırları içerisinde yer alması. Temmuz ayı meclis oturumunda almış olduğumuz kararla Schwechat'a 25-28 Ağustos tarihlerinde Alanya Belediye Meclis üyelerinin içinde olduğu bir ziyarette bulunulacak. Bizzat AK Partli meclis üyeleri olarak kardeş şehir belediye başkanı ve yöneticileriyle değerlendirip Türkiye hakkında bir faaliyette bulunulmaması konusunda garanti alınmasını arz ediyoruz. Bu konudaki rahatsızlığımızın bildirilmesi, kardeş şehrimizin gerekliliği olarak karşılıklı menfaatlerimizin yararı olacağına inanıyoruz. Schwechat tarafından yıkıcı bir tutum sergilenmesi durumunda kardeşlik anlaşmasının iptali de ihtimaller arasında göz ardı edilemez" dedi.
SORUN BAKANLIKLARA İLETİLECEK
Yücel de, "Her ne olursa olsun gerek cumhurbaşkanı gerek de ülkemizin aleyhinde yazılan bir olumsuz bir yazının her zaman karşısındayız. Kardeş bildiğimiz şehrimizle dostluğumuzu bir an önce iptal de edebiliriz. Önceki gün kardeş şehir belediye başkanına elektronik posta gönderdik. Bize bir cevap gönderildi. Pankarttaki reklamı bir gazete şirketi vermiş. Yine bize havalimanı işletmesinin belediyeye ait olmadığı, medyaya etki etme hakları olmadığı belirtildi. Biz buna rağmen tekrar bir yazı yazacağız. Kendilerinin bunun neresinde olduğunu tekrar soracağız. Kardeş şehir oluşturmaya belediye meclisi yetkili. Hem İçişleri Bakanlığı, hem de Dışişleri Bakanlığı'na bu sorunu iletip onların görüşlerine göre de iptal gerekçesini de sunarak bu şekilde harekete geçelim diye  bir fikir sunuyorum" şeklinde konuştu.
DEMİRCİ EĞİTİM ALANINDAKİ DESTEK İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ
Dilek ve temenniler bölümünde konuşan CHP'li Meclis Üyesi Erkan Demirci, "Yücel'in de girişimleriyle Oba Nazmi Yılmaz Anadolu Lisesi'ne bir kat ilave ediliyor. Eğitimin ne kadar önemli olduğu ortada. Devletin eğitime önem vermesi gerekiyor. Biz Alanya'da bunu bugüne kadar hayırseverler vasıtasıyla yaptık. Bu yatırımı yapan Nazmi Yılmaz'a çok teşekkür ediyorum. Cikcilli'de Türktaşların yaptırmış olduğu anadolu lisesine bir kat yapılıyormuş. Bu vesileyle onlara da teşekkür ediyorum" diye konuştu. Yücel de bu okulları yaptıranlara teşekkür etti. Bir sonraki meclis toplantısı 6 Eylül Salı günü saat 14.00'de gerçekleştirilecek.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2016, 19:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107