banner84

Zamlar fiyatlara yansıyacak

Son zamanlarda her sektörde olduğu gibi lokanta esnafının da girdi maliyetleri arttı. Maliyetlerin artışı sonrası Değirmenci, lokantacı esnafının son durumu hakkında değerlendirme yaptı.

Zamlar fiyatlara yansıyacak

Dolar ve Euro kurundaki artış sonrası yerli ve milli paramız olan Türk Lirası’nın değeri düştü. TL’de ki değer kaybı devam ederken her sektörde olduğu gibi lokanta esnafının da maliyetleri arttı. Maliyet sonrasında ürünlere yakın bir zamanda yeni zamların gelmesi beklenirken Alanya Lokantacılar ve Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci esnafın durumu hakkında bilgi verdi. 
'HERKES FİYAT ARTIŞINDAN MUZDARİP'
Son günlerde ülkemizde ve dünyada meydana gelen döviz artışlarından dolayı tüm ürünlere de peşi sıra zamlar geldiğini aktaran Değirmenci, “Burada da özellikle lokantacı esnafımızın girdi maliyetleri müthiş bir seviyede artış gösteriyor. Yağ, tüp, un ve daha birçok girdiler zamlandı. Esnafımız müşterilerileri yani misafirleri ile ilgili de dengeyi bozmamak adına hemen peşinen zam yapmadılar ama onlar dayananabildikleri kadar dayanmaya devam ediyorlar. İster istemez fiyatta onlar da bir dengeleme yapacaklardır. Bizim için önemli olan misafirlerimizle esnaf arasındaki dengeyi korumak. Çünkü toplum olarak herkes fiyat artışlarından muzdarip olarak gözüküyor. İnşallah önümüzdeki süreçte dengeli bir şekilde kimseyi kırmadan, incitmeden hep beraber bu süreci atlatırız.” dedi.
'ESNAFIN YÜKÜ AZALTILMALI'
Asgari ücrete yıl başında yapılacak olan zama ilişkin de değerlendirme yapan Değirmenci, “Asgari ücret yıl başında büyük ihtimalle artacak. Asgari ücretin artmasıyla bizim esnafımız üzerinde SGK pirim destekleriyle ilgili bir yük daha getirecektir. Bu da bizim arzu ve isteğimiz. SGK pirim desteklerindeki esnafın üzerine binen yükün azaltılması. Yoksa asgari ücretin mutlaka arttırılması gerekiyor ki yine piyasada insanların alım gücünün artması ve yeni harcamalar yapabilmeleri ve ekonomik çarkın dönmesi gerekiyor. Ekonomik çarkta asgari ücretin yüksek artışıyla döner diye düşünüyoruz.” dedi. -Ekmel YILMAZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107