banner84

'Zorunlu eğitim bölgesi oluyor'

AKP İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu, Alanya'da 14 ayrı noktanın zorunlu eğitim bölgesi ilan edileceğini belirterek, "Bu sayede okullarda öğretmen açığı olmayacak, öğretmenlerde doğu bölgesine gitmekten kurtulacak" dedi

'Zorunlu eğitim bölgesi oluyor'
 ADALET ve Kalkınma Partisi (AKP) İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle dün Yedek Yönetim Kurulu üyeleri ile yaptığı haftalık olağan toplantıda eğitime dönük hizmetlerden söz etti. Bugüne kadar yaşamını yitiren Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm öğretmenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileyen Berberoğlu, "Aramızdaki öğretmenlerimize de hayatlarında başarılar diliyorum. 
Bugünün önemine Milli Eğitimin ve AKP'nin eğitimle ilgili yatırımlarından bir kaç tane söz etmek isterim. Bir kere herşeyden önce Türkiye'deilkleri yaşayan, yatırımları alan, sadece Valisi eksik olan, bir çok ilde yapılacak olan yatırımların desteğini alan bir Alanyamız var. Türkiye'de ilk kez bir ilçede Sosyal Bilimler Lisesi, Alanya'da kuruldu. Bir ilçede Güzel Sanatlar Lisesi, Fen Lisesi, İnegöl ile Alanya'da kuruldu, bugün tapu devri biten bir Spor Lisesi kurulacak. Bu da yatırıma alındı ve önümüzdeki yıl açılacak. Merkezde 50 okulumuz var, bu 50 okulun yüzde 60'ı AKP döneminde yapılmıştır. Alanya genelinde öğrenci sayısı, sınıflarda 30'un altına düştü. Alanya merkezde Barbaros gibi okullarda sıkıntı var, onlarda Allah izin verirse, İmam Hatip Ortaokulu temeli atıldı, önümüzdeki dönemde başlanacak. Kız Meslek lisesi'nin orada bölgede bir okul yapılarak, derslik açığı kapanacak. Yatırım projelerimiz, Konaklı, Sugözü ve Cikcilli'de Mahmutlar ve Kargıcak ve Cumhuriyet Mahallesi'nde devam ediyor. Ben öğretmenlerimiz açısından Alanyamızın önemi için bir noktaya daha parmak basıyorum" dedi.  
"ÖĞRETMENLER DOĞUYA GİTMEYECEK"
ALANYA'DA bazı bölgeleri zorunlu eğitim bölgesi ilan etmeye hazırlandıklarını da açıklayan Berberoğlu, "Zorunlu hizmet bölgesi, Doğu ve Güneydoğu'da uygulanıyordu. Şimdi biz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte Alanya'da bir çok noktada zorunlu hizmet bölgesi ilan ettirmek için çalışmamız var. Allah izin verirse, önümüzdeki süreçte bu da gerçekleşecek. 6-7 yıl bir öğretmenimizin doğuya gitmesi gerekmeyecek, Alanya'da Alara, Saburlar, Karamanlar, Güzelbağ, Yenice, Süleymanlar, Dereköyü, Mahmutseydi, Hacımehmetli, Köprübaşı, Büyükpınar, Tırılar, Sapedere ve Dimçayı bölgelerini de zorunlu eğitim bölgelerine aldırtmaya çalışıyoruz, inşallah aldıracağız. Bu sayede hem öğretmenlerimiz doğuya gitmemiş olacak, hem de buralara talep daha fazla olacağı için, bölgemizde öğretmen açığı zaten yok, böylece ciddi bir öğretmen talebi ile karşı karşıya kalacağız" diye konuştu.  
"DEVLET ÜNİVERSİTESİNE KAVUŞACAĞIZ"
BERBEROĞLU, "Ne halin varsa gör dönemi, üniversite açıp ne yapacağız mantığı AKP ile sona erdi. AKP'den önce Türkiye'de 76 tane üniversite vardı, bugün 175 tane üniversite oldu. AKP Hükümeti ile birlikte Alanya'da İşletme Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, bu fakültenin inşaatını da hayırsever Serhat Kayış'ın babası Rafet Kayış tarafından devam ettirilmekte. Eğitim ve Tıp, ayrıca Meslek Yüksek Okulu ile birlikte AKP döneminde Alanya'da 6-7 bin öğrenci bugün hem ekonomik, hem sosyal, hem kültürel katkı anlamında ciddi katkı sağladılar. İlk kez bir ilçemizde gerçek vakıf üniversitesi AHEP, Alanyamızda kurulmuştur. Bu konuda Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Bu üniversitenin kurulmasında ciddi destek sağlamıştır, Alanyamızda bir vakıf üniversitesi kazanmıştır. Bu da önümüzdeki sürede Sayın Bakanımızın ciddi çalışması ile bir ilçede ilk kez devlet üniversitesine de yakında Allah izin verirse kavuşacağız" diye ifade etti. 
AÇIK ÖĞRETİM OFİSİ YOLDA
AÇIK Öğretim Ofisi açılması için girişimde bulunduklarını da açıklayan Berberoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Tabii ben bir de açık öğretim sınavlarından söz etmeden geçemeyeceğim. Biliyorsunuz, 7-8 bin açık öğretimde okuyan öğrencimiz var, bunlar çalışan kesimler. Çok kez sınavlara da gidemiyorlardı, işleri aksatmamak için patronlarından izin alamıyorlardı, çoğu zamanda sınavlara gidemiyorlardı. Artık iki yıldır açık öğretim sınavları Alanya'da yapılıyor. 
Şimdi bunun bir ayağı da var. Açık Öğretim İrtifat Ofisi'ni de Alanya'da gerçekleştirebilirsek, bunun girişimini de başlattık ve olurunu aldık. Heralde yakın bir tarihte Açık Öğretim Fakültesi Ofisi'ni kurduğumuz an, bu öğrencilerimizin ufak bir kırtasiye işlemleri için Antalya'ya gitmelerine hiç gerek kalmayacak. Şimdi arkadaşlar, sadece okul yapmakla yetmiyor. bu okullara spor alanları ve sosyal tesisleri var. 
Obaköy İlköğretim Okulu'nun yanına askıya çıkmış spor kompleksi bugün veya yarın ihalesi yapılacak. Bir iki yıl içinde spor kompleksi açılacak. Gençzlik Merkezi'nin inşaatı bugün bitmiş olacak, gençlik merkezi tek tip olarak, özel tip proje ile yarışmalarda çok güzel ve çok amaçlı gençlik merkezine kavuşmuş olacağız."
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 18:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107