banner84

Güzel Şeyler


Hayat acısıyla tatlısıyla güzel. Duygu, vicdan, his olmazsa olmazımız. Robot değiliz ve olmaya da niyetimiz yok. İnsani değerleri yaşatmanın hatta insan kalabilmenin zorluğunu yaşayan bir çağdayız. 
İnsanlık adına acı çektiğimiz, üzüldüğümüz ve konuşamayıp yutkunduğumuz anlar olsa da insanlık onurunu haysiyetini yaşamanın, yaşatmanın mücadelesini veren güzel insanlar hep var oldu ve var olmaya devam edecek.
Hayatı, olayları sadece bir kanaldan izleyerek ve daima olumsuz şeylere odaklanarak elde edebileceğimiz bir fayda yoktur. Topluma bir katma değeri olmadığı gibi bize de bir faydası yoktur. Enerjimizi, motivasyonumuzu düşürmenin yanında, arka planda bazı toplum mühendislikleri ile ülkemize zararı bile olabilir...
Oysa medeniyetimizden gelen dinamikler bize karanlığa küfür etmek yerine kalkıp bir mum yakmayı teşvik etmektedir...
İklim değişir mi? Elbette değişir ancak uzun yıllar ortalaması süregelen bir değişimin üstünde ise karşımıza zararlı etkileri fazla olan bir sorun haline gelir. Nitekim pandemiden sonraki dünya gündemini meşgul eden ve geleceğimizi ilgilendiren bir iklim değişikliği sorunu ile karşı karşıyayız.
Alanya’dan bir güzel haber. Kısa adı ÇEVBİD olan Çevre Bilinci ve İklim Değişikliği Derneği kuruldu. Alanya’nın her gün gelişmekte olan, güneyin yıldızı olma yolundaki üniversitesi AL KÜ’nün akademisyenleri, seçkin medya mensupları, sivil toplum örgütü temsilcileri, bürokrasi ve iş insanlarından oluşan sağlam bir kadro ile yola çıktılar. Güzel şeyler yapmak için. Önce Alanya’mıza, sonra ülkemize ve tüm insanlığa hayırlı uğurlu olsun...
“Küresel Isınma ve buna bağlı olarak iklim değişikliği dünyanın önündeki en büyük tehdit. Dünya tarihinde var olan iklim değişikliği, son yıllarda sanayileşme, fosil yakıtlar ve çarpık kentleşmenin etkisiyle aşırı hız kazandı. Yüz elli bin yılda olan sıcaklık değişimi, son yüz elli yılda oldu. İklim değişikliğine bağlı taşkın ve kuraklık gibi afetler can ve mal kaybına neden olmaya başladı. Dünya devletleri bir araya gelip bu küresel sorunun çözümü için toplantılar yapmaya devam ediyorlar.   Hayatımızın her anını etkileyecek olan bu küresel sorunla mücadele etmek, doğa ile insan arasındaki bozulan dengeyi düzeltmek; karar vericilere ışık tutmak ve gelecek nesillerimize güzel bir vatan bırakmak için yola çıktık.”
 

YORUM EKLE

banner107

banner169