banner84

Aysun Çağlar: Güzelliğinizden olmayın! ‘Ucuza güzellik olmaz’

Bu hafta ve bundan sonra her pazartesi günü Alanya Postası olarak güzelliğine ve bakımına önem veren kadınlarımız için Antalya Melisa Akademi’nin Alanya eğitmeni Aysun Çağlar deneyimlerini sizlerle paylaşacak. Bu hafta kısa bir röportaj gerçekleştirdiğimiz Aysun Çağlar, kısaca kendisinden bahsederek yaptıkları işlemlerini, hedeflerini ve yapmak istediklerini anlattı.

Burcu MUTLU- Burada neler yapıyorsunuz? Amacınız ne? Alanyalı hanımlara neler kazandırmayı hedefliyorsunuz?

Aysun ÇAĞLAR- Burası Aysun Güzellik Eğitim Merkezi ve AYS İnk Tatto. Eğitmenlik yapıyorum. Sınıflar açtık burada, paket programlara ayırdık tabi, manikür pedikür, kalıcı makyaj vs. gibi. Uluslararası geçerli olan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifikalar veriyorum. Yani benim buradan eğitim sonunda verdiğim sertifikayla Amerika'ya dahi gitseniz bir yer açıp çalışabiliyorsunuz.

B.M. - Alanya’da akademiye bağlı olarak eğitim ve uluslar arası sertifika veren tek yer sizsiniz sanırım değil mi? Hangi Akademiye bağlı olarak eğitim veriyorsunuz?

A.Ç. Evet, Alanya içerisinde uluslararası sertifika veren ve akademiye bağlı olarak çalışan tek yer benim. Antalya’da Melisa Akademi’nin Alanya’daki tescilli eğitmeni benim. Bazı kuaför salonlarında vs. sertifika verenler de var ancak bizim akademimiz gibi kapsamlı sertifika veren bir yer yok. Çünkü biz hijyen sertifikası, çıraklık, ustalık sertifikası da veriyoruz.

MEB onaylı bu ücretsiz verilen kurslardan, sertifikalardan farklı bizim eğitimlerimiz. Daha kapsamlı ve uluslararası.

Bu programlarımız ücretli. Her dalın ayrı ders saatleri var. Örneğin güzellik uzmanlığının paket dersi 786 saat. Bu saatler içerisinde derslerini veriyorum. Programın sonunda sertifikayı veriyorum. Burada önemli olan bizim zamanımızda olduğu gibi parayı ver sertifikayı al, kendi kendine yaparak öğren değil. Burada önemli olan ve benim özellikle üzerinde durduğum konu, burada derslere katılarak görerek, uygulamalı olarak öğrenerek o sertifikayı almak. Birebirde ne biliyorsam her şeyi burada derste öğretiyorum.

B.M. Melisa Akademi ile nasıl yollarınız kesişti?

A.Ç. Melisa Akademi’nin sahibi Nermin Çetinkaya benim hocam. O da yıllardır bu akademiyi kurmak için çalışıyordu. Bağlantılarını kurdu, çabaladı ve bu akademiyi kurdu. Birbirinden başarılı eğitmenlerden oluşan bir ekip kurdular ve akademinin başkanı oldu. Benim bilgime, işime de güvendiği için Alanya’da eğitmen olarak yanına aldı. Başkent Üniversitesi Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanında da bir sınıf açtı. Alanya kadınlarına da bir kolaylık sağlanmasını istedim. Buradan da çünkü bu gibi işleri yapmak isteyen birçok insan var. Ben de örneğin bu sertifikayı almak istediğimde ilk çocuğum vardı yanımda ve çocuğum çok küçüktü. Her seferinde Antalya’ya gidip gelmek çok zor oluyordu. E böyle olan kadın çok Alanya’da. Küçük çocuğu olan, eşinden boşanmış, ayakta kalmaya çalışan, bir mesleği olsun isteyen kadın çok. Ama herkesin kolaylıkla Antalya’ya gitme şansı olmuyor. Burada açılan o sınıfla ve benim buradaki verdiğim derslerle Alanya’da yaşayan kadınlar için de artık bir meslek sahibi olmak, sertifika almak kolaylaştı. Orada da dersler veriliyor, sınavlarına girebiliyorlar. Yani mini bir okul açılmış oldu Alanya’da da.

B.M. Peki amacınız nedir? Neler yapmak, Alanyalı kadınlara neler kazandırmayı hedefliyorsunuz? Nelerin olmasını istemiyorsunuz? Genel olarak anlatır mısınız?

A.Ç. Benim amacım tabi ki Alanya'nın en iyilerinden birisi olmak. Ayrıca en çok önem verdiğim ve duyulmasını istediğim konu. Bu el altından bu işleri yapanlar, kaçak olarak, vergilerini vermeden insanlara ucuz malzemelerle yarım yamalak bilgilerle bu işleri yapanları ortalıktan temizlemek yani bu şekilde çalışamasınlar. Zaten Akademi olarak da bunu hedefliyoruz.

Sonuçta biz bu işleri yapabilmek için aylarca eğitimler görüyoruz. Yıllarca deneyim kazanıyoruz, vergimizi verip bir yerler açıyoruz, bu tarz insanlar yüzünden işimiz baltalanıyor. En kötüsü de kadınlara bir işlem yaparken ucuz ve kötü malzeme kullandıkları için birçok sorun yaşatıyorlar. Yani kadınların uygun fiyata diye gittiği bu tarz kişiler, insanların vücutlarında alerjik reaksiyonlar oluşmasına, yanlış ve hatalı işlemler yaparak mutsuz olmalarına neden oluyorlar.

2019'da bir kanun çıkmış henüz yürürlüğe girmedi sanırım ama bildiğim kadarıyla kabul edildi. Bu el altından ve sertifikasız bu işi yapanları piyasadan silmek istiyoruz ki hakkıyla yapan hakkını alsın.

Mesela şuna çok karşıyım. Diyelim ki bir dermapen uygulaması yapıyoruz. Dermapen kalıcı fondöten uygulaması yani. Bu uygulamayı yüzeysel yapıyoruz, cilde renk pigmenti yüklemeden. Bu uygulamayla doğum lekesi, ağda lekesi, epilasyon lekeleri gibi lekelerden iki seansta kurtulabiliyorsunuz. En az iki yıl boyunca etkili olan bir uygulama bu. Örneğin mezoakne diye bir uygulamamız var. Dermapen uygulamasıyla yapıldığında derin gözenekli akneler, izler ortadan kalkıyor.

Bu tarz uygulamaların maliyeti aşağı yukarı 1500 TL civarı, tabi büyükşehirlerde 1700 TL civarı. Ama bu kadar yüksek maliyetli bir işlemi 250 TL'ye yapan insanlar var. Tabii ki benim kullandığım ürünleri kullanmıyor. Daha düşük maliyetli daha kalitesiz ürünler alarak aynı işlemi yapabileceklerini sanıyorlar. Mesela esmer tenli birisine gidip koyu fondöten uygulamaya kalkıyorlar. Böyle bir şey yok normalde. Kaliteli olan üründe uygulama yapıldığı zaman kişinin anadan doğma cilt rengi neyse o renge çeviriyor.

İnsanların artık bu tarz bakım, güzellik gibi kendi vücuduna, cildine yaptırdıkları uygulamalar konusunda daha bilinçli olması, daha araştırarak işlem yaptırmaları gerekiyor.

Örneğin geçen yıl bir kadın benimle kaş işlemi için anlaşmış ben ona o işlem için 400 TL demişim. Benden randevu almış gelmemiş. 3 gün sonra gidip başka bir yere 100 TL daha uygun diye giderek oraya yaptırmış. Şu an kadının kaşında resmen bir bıyık var. O renk tonunu görmeniz lazım. Resmen zikzak olmuş kadının kaşı. Şimdi düzeltmek için bana gelecek ve 1750 TL ödemek zorunda kalacak. Yani 100 TL ucuza yaptıracağım derken ne kadar zarar edecek. Sadece maddi olarak değil asıl bir kadın için ne kötüsü olan manevi olarak yıpranıyor. Aynaya baktığında yüzünde hiç istemediği bir görüntüye sahip şu anda. Tabii ki bunu düzelteceğiz. Önce kusturma yapacağız, kusturmadan sonra 40 gün bekleyecek, sonrasında yeni kaş yapacağız.

Bu tarz olaylarla karşılaşmamak için bilinçlenmelerini istiyorum. Şunu unutuyor hanımlar, yüzüne bir işlem yaptırıyorsun, renk enjekte ediyorsun sonuçta, tarihi geçmiş mi, alerjik reaksiyona sebep olur mu, ürün kaliteli mi hiç araştırmadan sırf ucuz diye yanaşıyorlar.

Bir işlem yaptırılacağı zaman bunu bütçenize uydurmak size ve üslubunuza kalmış bir durum. Bunu bazen fark edemiyor kadınlar. Sen karşındaki insanla içten konuşursan zaten indirim yapacak olan kişi bunu yapıyor. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır diye boşa dememiş atalarımız.

Mesela benim Bin TL’lik yaptığım bir işlemde, kadın öyle bir enerjiyle geliyor, kendini o kadar güzel ifade ediyor ki 600-700 TL’ye de yaptığım olabiliyor, emeğimden malzeme ücretimden fedakarlık edip indirim yapabiliyorum. Bu tamamen dediğim gibi üslupla, karşındaki insana gösterdiğin tavırla alakalı bir durum. Sen benim işime saygı duyarsan ben de sana saygı duyarım. Yani ‘Ben şuraya sordum bu o şu kadar dedi, ay sen niye bu kadar pahalıya yapıyorsun?’ gibi cümlelerle geldiğinde sadece ben değil işinin ehli olan, bu işi gerçekten profesyonel olarak yapan hiç kimse olumlu karşılamıyor. Emeğine saygısızlık etmiş oluyorsun çünkü karşındaki insanın bunu unutuyor insanlarımız.

Bir de sosyal medyada kopyalama işlemler beni çok rahatsız ediyor. Örneğin ben bir işlem yapmışım. Kenarına logomu yerleştirmişim. Adam alıyor benim yaptığım işlemin fotoğrafını logomun olduğu  yeri kapatıyor çeşitli emojilerle kendi işlemiymiş gibi paylaşıyor. Bu resmen emek hırsızlığı. Bunu yapmaktan da hiç rahatsız olmuyorlar.

Çalışma izni olmadan, kuaförlerin bir köşesinde bu işleri yapan insanları da tasvip etmiyoruz. Bazı kurnaz kuaförler, sırf üç kuruş daha fazla kazanacağım diye dükkanlarının bir köşesinde bu tarz işlemleri yaptırtıyorlar. Dövme yapıyorlar. Bunlar çok yanlış uygulamalar. Bu işlemler ne etik ne de hijyenik. Arkaya bir ağda sedyesi atıyorlar, basit bir makineyle bu işlemi yapıyorlar.

B.M. Burada hangi işlemleri yapıyorsunuz?

A.Ç. Burada kalıcı ve geçici Tatto, piercing, dermal ve tunel piercing, cilt bakımları gibi birçok işlemleri yapıyoruz. Mesela şunu açıklayayım; Burada pudralama, tozlama işlemi yapıyoruz. Ben bu işlemin Alanya’da bir yerde yapıldığına denk gelmedim. Bildiğim kadarıyla yapan tek yer biziz. Bu işlem çok doğal duran bir işlem. Ayrıca son dönemde kadınlar arasında oldukça yaygın bir işlem. Kaşa uygulanan bir işlem ve renk tonu açıktan koyuya gidiyor yani böyle bıyık gibi duran bir kaş olmuyor yüzünüzde.

Örneğin kirpik lifting çok gündemde. Onda da kullanılan malzeme çok önemli. Kalitesiz bir malzeme kullandığınızda çok fazla sorun yaşayabilirsiniz. Bu işlemde kirpiği kıvırıyorsun, daha siyah ve daha uzun bir kirpiğe sahip oluyorsun. Bu işlemde kirpiğe keratin yüklüyorsun. Saça nasıl keratin yüklüyorsan kirpiğe de o şekilde keratin yükleyerek işlem yapıyorsun ve 3 ay kullanabiliyorsun.

İpek kirpik vs. gibi işlemlerimiz var. Mesela dermapen dediğimiz bu kalıcı fondöten uygulaması da 2 yıl boyunca geçerli olan bir işlem ve cildi tek renk yapıyor. Dermapen ile birlikte somon DNA var, mezoakne, mezolife (cildi gençleştirme) gibi uygulamalarımız var. Mix karışım yaparak cilt ne istiyorsa ona göre bir uygulama yapabiliyoruz.

Bunların dışında VİP bakımlarımız mevcut. Altın maske, salyangoz maskesi gibi cilt bakımlarımız var. Bunların dışında dediğim gibi dövme yapıyorum kalıcı ve ya geçici. Tişört tasarımlarımız var kişiye özel. Facebook üzerinde Alanya güçlü kadınlar diye bir grup var onun sponsorluğunu da yapıyorum. Alanyalı birçok kadın orada toplanıyor. Herkes birbirine oradan destek olabiliyor. Orada çekilişler yapıyoruz. İndirimler, kampanyalar yapıyoruz.

Piercing yapıyoruz. Onların yapımına da önem verilmesi gerekiyor. Zaten bundan sonra her hafta bir konuyu ele alarak bilgiler vereceğimiz için daha detaylı açıklamalarını ileride Alanya Postası okurlarına anlatacağım.

banner107

banner169