banner165

Haftanın panoraması

Halci isyan etti, her feryatlarını da kamuoyunu bilgilendirmek adına hem gazete hem televizyon ekranlarından sizlere defalarca aktardı. En son ‘Kan akar’ söylemine kadar iş gitti. Velhasıl onlar söyledi içini döktü biz yazdık. Bir delikanlı düşünün mevzuda haklı ancak hıncını alamamış ne yapacak ya gidip olala alakası olmayan birine sataşacak ya kendine acı çektirenlere sataşacak ya da birkaç eşyasını kırıp dökecek…
Bazen gazetecilik o birkaç eşya gibidir. Harlanan ateşin etkisini yakıcı kuvvetini azaltmak adına feryatları tüm çıplaklığı ile ortaya koyarsın ve yükselen ateşin harı azalmaya başlar. Bizde halcinin harlanan ateşinin aşikar edip tarafların olayın vahametini ciddiye alarak sonuca yönelmelerine katkı sunmaya çalıştık. Sonunda halcinin sesini feryadını bizden başka birileri daha duydu. ALTSO Başkanı Mehmet Şahin daha önce projesini yaptırdığı hal konusunda talepleri dinledi 24 saat geçmeden Antalya BB Muhittin Böcek’i ziyaret ederek yanlarından müjdeyi paylaştı belirtilen şartlarda istenilmeyen hal ihalesi iptal edildi. Bu durum hal esnafını adeta son dakika golü ile şampiyonluk kupasını kazanan sporcu kadar sevindirdi. Bu duruma Alanya Hal Derneğin yöneticisi avokado ağası Hilmi Sevilgen’in sesindeki heyecan ve mutluluktan fark etmemek mümkün değildi. Karardan dolayı sadece halci mutlu değil, pazarcı,  lokantacı, market, manav mutlu, küçük üretici hele çok mutlu. Çünkü 2 kasa elmasını 3 kasa kirazını 1 kasa armudunu Türkler’e göndermeye kalksa nakliye parasına üründen alacağı yetmez, dolmuşçu ucuza götürse yakıt aldı başını gidiyor. Demedi demeyin Türkler’e (eş değer uzaklıktaki lokasyona) halin taşınması demek pazarda manavda markette ürünün bugün ki şartlara göre en az yüzde 15 daha pahalıya satılması demek. 
Tüm bunlara rağmen hayat devam ediyor şimdilik halcide bayram ediyor, sorunu müdahil olarak çözüme katkıyı koyduğu için ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’de de. 
*** 
Alanya’da yaşanan bir başka heyecan ise hasretle beklenen şehir içi ulaşıma neşter vuracak otoyol projesi. İhale tarihini Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı ile Ak Parti Alanya İlçe Başkanı Mimar Mustafa Toklu eş zamanlı olarak duyurdu. Ulaştırma bakanı twitter hesabından “Bugün, iki önemli otoyolumuz için ilk adımı attık; Antalya-Alanya ve Ankara-Kırıkkale-Delice.
Mimar Mustafa Toklu ise bu heyecanı “Hayırlı olsun Alanya'm!
Antalya-Alanya Otoyolu proje ihalesi 25 Ağustos'ta. Bölge turizmi için büyük bir öneme sahip Alanya'mızın karayolu ağını güçlendiriyoruz. Başta Dışişleri Bakanımız Sn. Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sn. Adil Karaismailoğlu, İl Başkanımız Sn. İbrahim Ethem Taş ve Milletvekillerimize ilçem adına teşekkürlerimi sunuyorum” bu sözlerle yeni bir müjdeyi paylaşmanın haklı gurunu yaşadı. 
Projenin güzergahı belli, trafiği elbette rahatlatacaktır ancak Konaklı Kavşağında son bulmasına süreç içerisinde razı gelmemek gerekir. En azından Alanya- Gazipaşa Havalimanına kadar Londra asfaltına sahip bir yolumuz olması elzem. Bu hem güneyde ki güçlü lojistik ağı için hem de havalimanının daha çok dış hatlar tarafından tercih edilmesi açısından çok mühim. Bu noktada bölgenin taraflı tarafsız tüm siyasetçileri, STK temsilcileri, iş insanları bu konuda siyaset üstü davranıp projeye ilave yapılması sağlanmalı. Yapacakları birliktelik şehrin geleceğini araç istilası ipoteğinden kurtaracağını unutmamalılar. Eleştiriden ziyade yapıcı eleştirilerle bu konu desteklenmeli. İlk ilan edildiğinde Mevlüt Çavuşoğlu Bulvarı Jandarma üst kavşağına kadar görünüyordu süreç içerisinde revize edilmiş yada etap etap yapılacak biten yerini trafiğe açmak için.
***
Alanya Belediyesinin vizyon projelerinden olan ‘Macera Park’ tamamlandı resmen hizmete açılmadan çevre belediyeler tarafından yerine keşiflerle örnek alınmaya başlandı. Demek ki gençlik o parkta enerjisini atacak, sporunu yapacak hoş vakit geçirecek gereksiz maceralardan uzak tutulacak. Açılışı ise MHP Genel Başkanı Sn Devlet Bahçeli’nin diğer yatırımların açılış ve toplu teme atması ile yapması planlanmakta. Başkan Adem Murat Yücel bu açılış için Ankara’da gerekli görüme ve ziyaretleri geçen haftalarda yapmış ve olumlu görüşlerle dönmüştü.  2021-2022 eğitim dönemi açılmadan kreşlerinden hizmete girmesi çok önemli. 
Bir de karikatür işlerine çok girmemeli ekip. İstanbul’da Murat Ongun meselesi henüz tazeliğini koruyor. 
*** 
Protokol ziyaretlerinde bazen kraldan çok kralcılık vardı. Çarşamba günü Antalya Valisi sn Ersin Yazıcı’da adeta kaderi ile baş başa yaşamaya terk edilen bakir ilçe Gündoğmuş’u ziyaret etti. Muhtarlar ile toplantı tertiplendi. Ama henüz toplantı başlamadan sayın valiye ‘hiç sorun yok’ imajını verdirmek adına muhtarla ‘konuşmalarınızı sorunları uzatmayın’ diye önden sufle verilmiş. Muhtarla kimisi bu sufle inat daha fazla konuşmuş iyi de yapmış Talep ve sorunlar aktarılmış. Henüz yanmayan ormanlara geniş koridorlar açılması, sulama göletleri için ödenek, okullara spor salonu, atıl vaziyette çürümeye terk edilen Köprülü Jandarma Karakol Binasının devlet yatılı yurduna çevrilmesi gibi istekler olmuş. Ancak hiç birine tatmin edici olumlu yanıt verilmediği gibi jandarma binasının öğrenciler için devlet yurda çevrilmesine imkan olmadığı belirtilmiş. Devletin bir kurumu diğer kurumundan resmen mal kaçırıyor kendine yar olmayan elede yar olmasın mantığı ile. En azındna Uçansu şelalesinin yolunun yapılması ve kişisel ihtiyaçlar için 2 lavabo 2 wc yapılması talimatı verilseydi de millet çişini börtü böcek korkusu ile ormana yapmak zorunda kalmasaydı. 
 

YORUM EKLE

banner107

banner169