banner84

Haftanın Panoraması

Bu haftanın en güzel haberlerinden birisi oldukça geç kalınmış olan Türkiye’de ilk olarak Alanya’da süs bitkisi olarak yetiştirilip akabinde meyve üretimine geçilen Muz’a coğrafi işaret belgesi alınmış olması. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimleri ile önce Alanya Avokadosu, Alanya Yenidünyası şimdi ise Alanya Muzu. Sırada Alanya Keçiboynuzu var. Uzun ve oldukça meşakkatli bir araştırma süreci analizler vs zaman alan bir yöntemi var. Ancak önemli olan şehrin üretim argümanlarına katma değer kazandıracağından şüphe duyulmayan bu coğrafi işaretlere başvuruyu yapıp onları şehre kazandırma. Bu noktada Alanya Ticaret Odası Başkanı Mehmet Şahin ile birlikte Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, Avokado Üreticiler Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen ve Muz Üreticiler Birliği Başkanı Mustafa Şenli’nin de hakkını vermek lazım. Alanya’nın oldukça lezzetli olan pembe fıstık ya da diğer adı ile Kestel fıstığı da sıraya alınmalı. 

***

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal.. Babası Gazipaşalı annesi Serikli. 1970 doğumlu olan Uysal 1992’den aktif siyasete girip il başkanlığını kazandığı tarihte CHP’ni nen genç il başkanı olma şansını elde etmesinin yanı sıra 2002 seçimlerinde partisinin en başarılı olduğu döneme başkanlık ederek 13 milletvekilinden 8’sinin CHP’den seçilmesini sağlayan il başkanı unvanını elinde bulunduruyor. Uysal’ın ‘Komşularım’ dediği Muratpaşalıların tercihi ile 2014’ten bu yana belediye başkanlığını yürütmekte. Buraya kadar her şey normal ancak ‘düğün değil bayram değil eniştem beni niye öptü’ dercesine Alanya’ya nezaket ziyaretinde bulundu. Gazipaşalı ve Alanyalı hemşehrilerini ile hasbihal etme gayesine istinaden bu nezaketi gösterdiğini beyan etmekte. Esnaf odası, ALTSO, millet ittifakı ziyareti ile muhtarlar derneği bu aşamada biraz manidar. Malum olduğu üzere yerel seçimlere her ne kadar epey zaman olasada tüm Antalya’yı seçimden evvel aday adayları birkaç tur ziyaret etmesi elzem hale dönüştü. 
*** 
Alanya’da yatırımların aksamaması ve yeni yatırımların gelmesi için AK Parti İlçe Başkanı mimar Mustafa Toklu ve ekibi tüm gücüyle adeta seferberlik ilan etmiş durumda. Bir bakıyorsunuz Ankara’da bir bakıyorsunuz Antalya’da yatırım ve projeleri yakınan takip etmekte. DSİ, Karayolları, Sağlık ve Milli eğitim müdürlüklerinden mekik dokuyup yeni sözler aldı yatırımların planlaması için gerekli temasları kurdu. 
**** 
CHP İlçe Başkanı Coşkun Karadağ ile yönetimide son dönemde eleştirel siyasete yeni bir soluk getirdi. Masa başında analiz yapmak yerine sahaya inip yatırımları yerinde gözlemliyor. Hastane inşaatı baraj inşaatı yol inşaatı vs. İnşaat konusunda ki deneyiminide ortaya koyarak şantiyelerdeki çalışmaların yetersiz olduğu kanaatine varıp bunu kamuoyu ile paylaşmakta.  (Bu arada büyükşehirin vaat ettiği kreş, emekli kahvesi, Alanyaspor tesis yatırımıda) analiz edilmeye değer nitelikte. Not: CHP İlçe Başkanlığı uzun süre tadilat sebebiyle kapalı kalan parti binasında misafir kabulüne yeniden başladı. Çiçek çikolata yerine… 
****
Alanya’da genç kuşağın en başarılı isimlerinden olan inşaat mühendisi Aycan Fenercioğlu, kadim bir hayır hasenat işine öncülük etti. Alanya Belediyesinin yıllardır yaptığı sünnet etkinliğini daha geniş kitleleri gözeterek yapan Aycan Fenercioğlu, her zaman hayır hasenat işlerinde güzel çalışmalara imza atmakta.
Osman’da güzel bir adet olan sünnet düğünlerinde birisi olan Padişah 4. Mehmed'in oğulları şehzade Mustafa ile Ahmed, 1675'te sünnet edilirken, Edirne'deki ve çevre illerde sünnet çağına gelmiş 8 bin çocuk ile Müslümanlığı seçmiş 200 yetişkin de sünnet edilmişti. Güzel bir geleneği yaşatan Fenercioğlu’nu hassaten tebrik etmek gerekir. 
*** 
Alanya’da Ahmet Bebek (Ahmet Çaltı) ile tanınan Ela Bebek (Ela Ünal)  ile yeniden hatırlanan çağın en büyük hastalıklarından SMA kanayan yara olarka sürmekte. Ahmet ABD’de ki tedavisini başarı ile olduktan kısa süre sonra teşhisi konulan Ela Ünal için yardım faaliyetleri sürmekte. Aile ve gönüllüler her gün canla başla mücadele ediyor. Her gece instagram hesabından canlı yayınlar yapılmakta. Son dönemin en çok dikkat çeken yayınlarından birisi ise Nazmi Zavlak (CHP’li), Erkan Cebeci (Ak Parti’li) iyilik meleği diye tanımladığım Cemile Pehlivan ve Elamızın annesi Nuray hanım. Saatlerce süren canlı yayında 1 milyon liranın üzerine yardım toplandı. Tek seferde gönüllülük ilkesi ile toplanan en büyük meblağlardan birisi oldu o yüzden bu yüce gönüllü insanlar için Ela için daha çok çaba sarf etmeli. Yüzde 50 seviyesine gönüllü desteği ile gelen bu kampanyayı 20 gün içinde Alanya’nın dinamikleri tamamlamalı.  Bu arada siyaset gözetmeden aynı güzel amaç için birleşebilmenin ne kadar güzel olduğunu bu etkinlikle gösterdikleri için Sn Zavlak ve Sn Cebeci ayrıca takdiri hak etmekte. 
*** 
Alanya’da sokakta 2 (İKİ) avukatın darp edilmesi, kadın avukatın kaçırılmak istenmesi endişe verici. Feryat figan çığlıklar ve oluşan kalabalık kadın avukatı bu gün kurtardı ancak ya aksi olsaydı. Faillerin hepsi yakalanmadı, Kayıplara karıştılar adeta! Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili hassasiyet gösteren bir çalışma yürütüyor. Geçmişin karanlık dehlizlerinde gizlenmek adına isim filanda değiştiriyor böyleleri.  

YORUM EKLE

banner107

banner169