banner84

Halka sorulmalı!

Cuma pazarına yapılacak "AVM" tarzı proje kamuoyunu tatmin etmedi... 
Tartışılıyor, eleştiriliyor. 
En büyük eleştiri ise; yeşille barışık olmayan devasa bir beton kütlesi olduğu yönünde. İYİ Parti İlçe Başkanı Alper Arıkan yeni "rant kapısı" olacağı iddiasıyla projenin karşısında olduklarını açıkladı. Deva Partisi "Cuma pazarı bir Alanya klasiğidir. Beton yerine yeşil bir pazaryeri olarak yeniden dizayn edilsin" dedi. CHP İlçe Başkanı Coşkun Karadağ ise projeyi "AVM'yi andırıyor" diyerek eleştirdi. 
İktidar ortağı Toklu şimdilik sessiz...
İhale etmekle maalesef proje bitmiyor. 
Örnek; Belediye Hizmet Sarayı…
Yanılmıyorsam Aralık 2017 yılında temeli MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından atıldı. 70 milyon liraya mal olup 16 ayda bitecekti.  70 milyon oldu 80, 80 oldu. Sonra 90 milyon. 90 milyon ise 100 milyon oldu…
 5 yıl geçti tamamlanamadı. 
Hızlı bir çalışma var ama ne zaman tamamlanacağını kimse bilmiyor. Çünkü verilen tarihlerin hiç birinde bitmedi. 
Bana göre Alanya'nın öncelikli ihtiyacı değil..
Bu benim şahsi görüşüm...
16 ayda biteceği açıklanan belediye hizmet sarayı 5 yılda bitirilemezken, 2 yılda tamamlanacak denilen cuma pazarı kaç yılda tamamlanacak acaba?
Ya cuma pazarı projesi belediye hizmet sarayına benzer bir akıbeti yaşarsa ne olacak?
İhaleyi kazanan firmadan 2 yıl içersinde tamamlanacağına dair ne gibi garanti verdi? 
Kimse bilmiyor. 
İnanıyorum ki Sayın Başkan Yücel, bu konuda önümüzdeki günlerde gerekli açıklamayı yapacaktır. 
Bundan şüphem yok...
Peki bu kadar tartışılan bir proje "Ben yaptım oldu" mantığı ile değil de ortak akılla niye yapılmadı?
 Bence Alanya Belediyesi cuma pazarına yapılacak proje için mimarların katılacağı ödüllü bir yarışma düzenlemeliydi. Oluşturulan komisyonun seçeceği projeler halk oylaması yöntemiyle halka sorulmalıydı. Halk hangisini isterse o proje hayata geçirilmeliydi. "Halka sorarsam, halk park ister" korkusuyla hata üstüne hata yapmanın bir anlamı yok. 
Son söz olarak Sayın Yücel'e 1 Kasım 2015 tarihinde belediye sitesinden kamuoyuyla paylaştığı basın açıklamasında söylediği sözleri kendisine hatırlatmak istiyorum. 
Ne demişti Sayın Yücel; "Alanya'yı halkla birlikte yöneteceğim. DEMAŞ arazisi başta olmak üzere şehrimize yapacağımız büyük projelerin tamamını halk oylaması yöntemiyle halka soracağım. Halk ne derse onu yapacağım" Başkan Yücel'in bu sözlerin ardından tam 6 yıl geçti. 
Başkan hangi büyük projeyi halka sordu?
Hiçbirini! 
Bu saatten sonra cuma pazarını halka sorar mı? 
Bence sormaz
Bundan sonra hangi büyük projeyi halka sorar?
Bilmiyorum. 
Başkan Yücel'in bana göre artık halkın sesine kulak vermesinin zamanı geldi. "Ben yaptım oldu" mantığında hareket etmemeli, halka verdiği sözleri asla ve asla unutmamalı...

YORUM EKLE

banner107