banner129

HES doğrusu !!!

HES yani yenilenebilir enerji kaynaklarından biri.. Hidroelektrik santralleri.. Akan suyun boşa gittiği fikrinden yola çıkılarak doğal ve sosyal çevrenin insan eli tarafından değiştirilmesi. Aslında enerji ihtiyacını karşılayalım derken doğanın sürdürülebilir dengesini değiştirmek.. Yanlış HES projelerinin belki kısa vadede çözüm üretiyor gibi görünse de uzun vadede yarattığı olumsuz etkilerle geri dönülmez tahribatlara yol açması kaçınılmaz..
Özellikle Alanya gibi ana gelir kalemlerinden biri turizm olan bölgelerde bu tip projelerin turizme etkilerini belirlemek “doğa ile içe içe” trendlerinin konuşulduğu bu dönemde önemini daha fazla ön plana çıkarıyor. 
Elde edilecek enerjinin maliyeti doğaya, kültürel değerlere ve turizmin sürdürülebilirliğini sağlayacak zenginliklere vereceği zarar açısından düşünüldüğünden bu tip projelerden kaçınılması bu değerlerimizin ortadan kaybolmasınıda engelleyecektir. 
Petrol ve türevleri enerji kaynaklarının çevresel zararlarının daha fazla gündeme geldiği ve dışa bağımlılığımızı azaltmanın gündemde olduğu  bu günlerde ülkemizin zenginlikleri olan su, güneş ve rüzgar gibi yeni alternatiflere yönelmemiz anlaşılabilir ve gereklidir.  Evet enerji ihtiyacımızı karşılamanın en önemli yollarından biri HES’lerdir.. Ancak planlama aşamasında bölgeye vereceği zararlar iyi analiz edilmelidir. 
Alanya özelinde düşünüldüğünde yaratacağı bu tahribat göz önüne alınarak güneş enerjisinden yararlanmak bölge coğrafyasına ve turizm hareketlerine daha uygun düşmektedir. Aksi taktirde turizm hareketlerinin bölgeye katkısı açısından da uzun vadede oluşabilecek bir kaynaktan bölge mahrum kalacaktır.
Ayrıca Alanya ve bölgede yaşayanları ilgilendiren böyle bir proje için kendileri taraf kabul edilmeli ve fikirleri sorulmalıdır.
Enerji uğruna ve farklı alternatifleri varken bölge olarak gelen misafirlere sunduğumuz ana kaynağımız olan doğal zenginliklerimizin   ve yaşam alanlarımızın kaybolması şimdi olacağı gibi gelecek nesillere de maliyeti yüksek olacaktır.
Doğa ile inatlaşmayalım..
Bir gün geliyor hesabını soruyor..
Sonra geçmişte yapılan yanlışlardan bahsediyoruz..
Ama öğrenemiyoruz..
HES doğrusu !!!!!!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Unal
Mehmet Unal - 4 hafta Önce

Bir de günümüzdeki HES i halkımız öģrenebilse. Devlet büyükleri Rant uģruna doģayı çevreyì yok ederken halkı da aynı yolda ilerleyip HES i ve korunmayı öģrenemiyor. Sağlıkla kalalım HES leri doģru ögrenelim ve uygulayalım.

banner107