banner84

Hevesler kursakta kaldı

Alanya-Gazipaşa Havalimanı'ndan tutun da Antalya Havalimanı'na kadar gelen turist sayısında rekorlar kırılıyor. Kırılan rekorlar mı? Yoksa turistler olmadığı için kolu kanadı kırılan esnaf mı? Sırf bu sayısı deli gibi artan turist rakamlarının gözle görülüp görülmediğini anlayabilmek için saatlerce Çarşı'da gezdim. Sonuç ise pekte iç açıcı değildi.
Durumu özetmelemek gerekirse, esnafın hali hal değil. Havalimanlarına iniş yapan turistlerdeki rekoru çarşıda ne yazıkki göremiyoruz. 
Sebeplere bakacak olursak, ne yazık ki ilkinin başında otellerdeki Herşey Dahil sistem geliyor.
Sonrasında ise bölgedeki otellerin Çarşı merkezine olan uzaklığı. Ben bile, Çarşı merkezden kalkıp, Avsallar'a, Türkler'e, Okurcalar'a gitmem. Hele ki bu sıcakta.
Birde otobüslerdeki konforsuzluğu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Aslında herşey zincirleme ilerliyor. 
1 eksik yapılan şey, geriye kalan artıları götürüyor. 
Eski beldelerdeki otobüslerin bir an önce değişime uğraması, turistin konforunun düşünülmesi gerekiyor. Kimse kusura bakmasın, eğer ki tatile geliyorsam benim için konfor ve rahatlık önde gelir. Sen bana benim istediklerimi vermezsen bende, bana herşey dahil sistemle tüm imkanı sağlayan otelimden çıkmam.
Esnaf esnafın düşmanı baktığımızda. Yada esnafların başındakiler esnafın düşmanı demek daha doğru belki de. İnatlarından mı, başkası para kazanmasın diye mi otobüslerde değişiklik yapılmıyor, bilinmez. Otobüslerde yapılmayan değişiklikler böylelikle, çarşıya yansıyor. Sonra ah vah çekmekten kendimizi alamıyoruz. 
Şehir merkezinde otel mi varki, turist yürüye yürüye gelsin çarşıya kadar. Hal böyle olunca, esnafta 2019'dan beklediğini hala alamadı. Esnafın büyük ümidi, büyük beklentileri vardı. Çarşı turistten geçilmeyecek, esnaf kar üstüne kar yapacak diye düşünürken, hevesler kursakta kaldı.
AL BİDE BURDAN YAK
Ah birde rehberler var. Onları es geçmeyeceğim. Milletin iliğini kemiğini kuruttular. Rehberin anlamını lügatımızda değiştirmemiz gerekiyor Alanya'dayken. Alanya'daki rehberlerin anlamı 'yolucu'. İşini düzgün yapanı tenzih ederek söylüyorum. Benim bahsettiğim kendini rehber sanan 'kaçaklar'. Esnafın işine çomak sokmak nedir yahu. Turizmin baltalayıcıları oldu çıktılar başımıza. 
Şehre getirdiği turisti kendi istemediği yerlere kesinlikle sokmuyor, turisti malı gibi görüyor. Esnaf abilerimizden biri şahit olmuş anlattı, ağzım açık dinledim. 
Esnafa yönelen turisti utanmasa kolundan sürükleye sürükleye götürecekmiş rehberlerden biri. Ee el insaf be. Paraları ala ala bitiremediler. Kimse diyemez ki, biz shoppinglerle anlaşmıyoruz diye. Bu rehberlere dur mu derler ne derler bilmem ama, haline çaresine büyüklerin bi el atması gerekiyor. 
Turizm milletin ekmek kapısı. Turist esnaf için değerli. Ellerinizi taşın altına koyup, ne yapılacaksa yapın da artık, söyleyecek sözümüz kalmasın.

YORUM EKLE

banner107