banner129

İdlib

Bizler sıcak evlerimizde televizyon başında haberlerini izlemeye tahammül edemezken, İdlib’te milyonlar evsiz, yurtsuz bu soğuk kış günlerinde yollarda, çadırlarda yaşam mücadelesi veriyorlar…
“Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” diyen bir medeniyetin sahibi olmak, beraberinde omuzlarımıza hatırı sayılır bir yük de yüklemektedir. Milletimiz omuzlarına düşen bu yükü tarih boyunca taşımış, her daim mazlumun yanında olmuştur.
Suriye’de zalim bir yönetim yıllardır kendi vatandaşına zulmetmiş, katletmiş ve şehirlerine bomba yağdırarak göçe zorlamıştır. Batının göçmen geçişlerine elektrikli tel örgülerle engel olduğu günümüzde, devletimiz sınırlarını mazlum coğrafyalara açmış, tarihten gelen misyonuna sahip çıkmıştır.
Elbette sınır güvenliği, küresel oluşumlar, devletlerarası hukuk, enerji koridoru vesaire başlıklar ile ele alındığında da fevkalade önemli bir sınır komşumuz olan Suriye’nin sınır şehri İdlib’te son gelişmeler hayli kritik bir durumdadır. Ancak an itibari ile insani boyutu her şeyden önce gelmelidir. Zira bebekler, çocuklar, yaşlılar yalın ayak, aç susuz hasta ve dünya sessiz…
Türkiye ise ulusal güvenliğini korumak ve Suriye'deki iç savaş sonrası yeni bir göç dalgasının oluşmasını önlemek için “İdlib Mutabakatı” çerçevesinde, bölgede istikrarı sağlamak adına kararlılıkla hareket etmeye devam ediyor.

Son günlerde ülkemiz artarda çeşitli üzücü olaylar ile karşılaştı, fırsatçı fitne yuvaları devamında çeşitli algı operasyonlarına yeltense de milletçe elele, gönül gönle yaraları sarmak, acıları paylaşmak adına bir bütünleşmeye, birlikteliğe adım attık.
“Zekât, zenginin malındaki fakirin hakkıdır” diyen bir kültür, vermeyi almaktan üstün tutan bir gelenek mayamızda var. Ajanı en çok olan ülkeyiz, küresel dengelerin en fazla entrika ve oyun kurduğu ülkeyiz belki ama milletimizin bu alicenaplığı, cömertliği sayesinde devlet olarak dimdik ayaktayız ve daha kıyamete kadar da ayakta olacağız inşallah.
“Nerede bir can ölse, oralı olur yüreğim. 
Olmalı zaten. 
Olmazsa insan olmaz yüreğim” der Ahmed Arif.
İdlib’te de canlar ölüyor, acısını yüreğinde duyan diğergamlara selam olsun.

Kızılay, devletimizin sahada elini güçlendirmek adına kuvayi milliye misyonu gereği, hepsinden önemlisi insanlık adına İdlip’te kurulan çadır kentlerde ve devamında prefabrik evlerde mazlumlara kucak açıyor. Türkiye’nin her köşesinden yardımlar, Kızılay vasıtasıyla yerlerine ulaştırılıyor. 
Barınma, giysi ve gıda ihtiyaçları karşılanan mazlumların derdine derman olan milletimizin sigortası belki de bu yardımlar. “Az sadaka çok belayı önler, sadaka ömrü uzatır” vazgeçilmez kültürümüzdür. Emperyalist güçlerin gözünde bir böcek kadar değeri olmayan insanımıza “eşrefi mahlûkat” yani yaratılmışların en şereflisi denmiştir. “Fani dünyanın hevesleri hoştur amma akıbet mevt olmasa” derdi dedem. Bizler de bir gün bu dünyadan göçüp gittiğimizde, arkamızda hesabını veremeyeceğimiz sorumluluklarımız kalmasın…
Alanya Kızılay Şube Başkanlığı da yardım çadırı açıyor İdlib için. Elazığ ve Malatya’da olan deprem sonrası tüm Alanya birlik olup, tırlarla yardım malzemesi göndermiş, nakdi yardımda bulunmuştur. Aynı şekilde İdlip için de ayrım gözetmeksizin yardım yapılacağını ümit ediyorum. “Mazluma dini, ırkı sorulmaz” kaldı ki daha düne kadar Osmanlı vilayeti olan topraklarda yaşayan milletler ile bizim kaderimiz ortaktır.
Tarih boyunca devlet kurma ve yönetme geleneği yüksek olan Türkler, sadece Ortadoğu’da değil, Orta Asya da beklenen ve özlenendir. Çin zulmünden kaçıp, Türkiye’ye sığınan soydaşlarımız için de, Ortadoğu’ya demokrasi getiren emperyalist güçlerin zulmünden kaçan Araplar için de umuttur Türkiye. 
“Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur “ der Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Irk anlamında söylenmiş bir söz değildir elbet. Tarihin, kültürün, coğrafyanın bize yüklediği sorumluluktur bu ve bu güç bizde var yeterki özümüze dönelim, değerlerimize sahip çıkalım, neme lazım demeyelim…
Yahya Efendi’nin Kanuni Sultan Süleyman’a yazdığı “neme lazım be Sultanım” mektubu meşhurdur. Topkapı Sarayı’nda sergilenmektedir…
Muhabbetle..

YORUM EKLE

banner107