-Fatma Bedia UYAR

Antalya’nın o belediyesinden gündemi sarsan karara tepki: Çözümü otenazi değil Antalya’nın o belediyesinden gündemi sarsan karara tepki: Çözümü otenazi değil

Alanya ve Antalya’da özellikle Rusya- Ukrayna savaşından sonra ev sahiplerini yerel halka değil, yurt dışından gelen kişilere dairelerini kiralamak istiyor. Bunun sebebi ise yüksek kira talep edebilmeleri. Bu durum ise, yerel halk için barınma sorununu ortaya çıkarıyor. İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, yaşanan kiralık krizini 14 Haziran’da TBMM’ye taşıdı. Kaya, Meclis’te boş evlerden vergi alınarak fahiş kiraların düşürülmesi ve barınma sorununun ortadan kaldırılmasını önerdi. Alanya’da bu çalışmanın uygulanması halinde durumun ne olacağı hakkında Alanya Posta Gazetesi Köşe Yazarı ve Gayrimenkul Danışmanı Ali Özsoy değerlendirmede bulundu. Özsoy, bu çalışmanın sonuçsuz olduğunu söyledi.

‘TOPLU KONUTUN ÖNÜ AÇILMALI’

Özsoy, daha çok fayda sağlayacak çalışmalar yapılması gerektiğini ve sosyal konutların daha fazla üretilmesi gerektiğini belirtti. Özsoy,” Bu konudan herkes şikayetçi düşmesi için çaba sarf ediliyor ama bu çaba karşılığı olmayan bir çaba. Boş evlerden vergi alınmasının kiralarda düşüş sağlayacağını düşünmüyorum. Muallak bir durum onun için hiç faydasının olacağını düşünmüyorum. Fayda sağlanacak çalışma yapılmak isteniyorsa dar gelirli vatandaşlar için kiraya verilebilecek sosyal konut üretilmeli ve toplu konutun daha fazla önü açılmalıdır” dedi.

Muhabir: Ayşe Yağmur Mercimek