banner84

İttifak ruhunda erozyon

2019 yerel seçim  sonuçları vatanımıza, milletimize, Alanya’mıza hayırlı uğurlu olsun. Seçimleri büyük bir fark ile kazanan Adem Murat Yücel’i tebrik ediyor, “Vizyon projelerini” bir an önce hayata geçirmesini  temenni ediyorum. Yerel seçim sonuçlarına Türkiye genelinde baktığımız zaman seçmen, 16 yıldır iktidarda olan AK Parti’ye “Kırmızı kart” gösterirken, CHP’ye  “Al sana bir fırsat” dedi.  İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin Adana gibi büyük metropol şehirlerde seçimi kazanan CHP’de artık ciddi iktidar alternatifi haline geldi.

Türkiye’ye genelinde CHP’ye fırsat sunan, AK Parti’ye kırmızı kart gösteren seçmen, Alanya’da da bana göre çok ama çok önemli mesajlar verdi.

TABİ Kİ ANLAYANA!

206 bin 948 seçmenin olduğu Alanya’da 34 bin 948 seçmen sandık başına gitmedi. Bununla birlikte 8 bin 855 seçmenin de “oyu geçersiz” sayıldı. Seçmen sayısındaki artış ve  katılımın rekor düzeyde düşük olmasına rağmen “Cumhur” ittifakını kuran AK Parti ve MHP, bu seçimden zaferle çıkmalarına rağmen çok ciddi oy kayıpları yaşadıkları da net bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Alanya’da 2014 yerel seçimlerinde yüzde 90 olan katılım oranı bu seçimlerde % 83’e düştü. Geçersiz sayılan ve sandığı gitmeyen seçmen sayısının toplamı 43 bin 833. Alanya’da seçimlere katılım oranın bu kadar düşük olmasını bence partilerin “İttifak” dayatmasına bir tepkidir.

Bu seçimlerde ittifak yapan partilerin 2014 yerel seçimlerinde aldığı oyla “İttifak” çatısı altında aldıkları oyların yüzdesine baktığımız zaman ortaya çıkan sonuç Alanya’da “İttifak” ruhunun erozyona uğradığını net bir şekilde kan kaybettiği ortaya çıkartıyor. 2014 yerel seçimlerinde Alanya’da 182 bin seçmenden Adem Murat Yücel, kullanılan oyların yüzde 38.88’ini alarak 60 bin 489 oyla başkan seçilirken rakibi Hasan Sipahioğlu oyların yüzde 33.39’u alarak 51.944 oy almıştı. Cumhur ittifakı kuran iki parti 2014 yerel seçimlerinde oyların yüzde 72.27’i 112 bin 433 oy aldılar.

Bu seçimlerde Alanya’nın seçmen sayısı 206 bin’e çıkarken MHP ve AK Parti’nin kurmuş olduğu “Cumhur ittifakı” yüzde 58.63’lik dilimde 93 bin 956 oy aldı. Kısacası geçtiğimiz yerel seçimlerde MHP ve AK Parti’ye oy verip bu seçimde “Cumhur ittifakına”a oy vermeyen seçmen sayısı 19 bin. Buradan da anlaşıldığı gibi “ittifak”  sağ seçmende ciddi kırılmalara neden olmuştur.  Kısacası seçimden zaferle çıkan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’i tebrik ediyor, görevinde başarılar diliyorum.  İki güçlü sağ partinin ortak adayı olarak “zafer” sarhoşluğu yaşamadan, ittifak ortaklarıyla birlikte kafa kafaya verip % 75 sağ seçmen olan Alanya’da ”Biz neden yüzde 58’lerde kaldık? Bu seçime katılım neden düşük oldu diye de biraz kafa yorması gerektiğine inanıyorum…

YORUM EKLE

banner107