banner84

Karamanın koyunu


Her ayın üçünde enflasyon rakamları açıklanır. Herkes dört gözle bu rakamları bekler, emekli çalışan zam oranı, kiraya artış oranı gibi beklentiler hep bu orana göre ayarlanır. TÜİK tarafından belirtilen rakamlar ister doğru isterse afaki olsun ama netice olarak resmi kayıtlara intikal eden rakamlardır. Gıda enflasyonu Ağustos’ta yüzde 28 çıkmış, vahh halimize ki vahh..napacağız şimdi, valla onu bunu bilmem ama bildiğim tek şey var oda üretimden uzaklaşmanın faturası çok ağır olacak. Gelin etmeyin eylemeyin, hazineye ait araziler atıl bekliyor, üreticileri tarımsal girdiler karşısında ezdirmeyelim, dış pazarlarda rekabet gücü kazandıralım, tarımsal nüfusu gençleştirelim, Bakın 2021 yılında TÜİK verilerine göre doğurganlık oranı binde 5,2’e düşmüş, sert düşüş var, neden? Artık insanımız evlenmekten, çocuk sahibi olmaktan korkuyor Neden? Gayet cevabı basit, bu ekonomik şartlarda nasıl evlensin, nasıl çoluk çocuk sahibi olsun, Enflasyon, hayat pahalılığı almış başını gidiyor. 
Enflasyon hesaplamalarında kullanılan enflasyon sepetinin büyük kısmı tarımı ilgilendiriyor, tarım aslında beka sorunudur! Nasılmı? Hemen cevap vereyim, tarım durur ve yavaşlarsa, ekonomik faaliyetler azalır, enflasyon artar, üretim ekonomisi yerine ithalat rejimi dominant olur, evlenme ve doğurganlık azalır, nüfus yaşlanır, gıda güvenliği ve gıda arzı azalacağı için politik ve siyasi sorunlar artar vb vb ..yani demek istediğim şu, biz tarıma ne kadar hakettiği değeri verirsek, tarımda bize dolaylı olarak en kısa zamanda olumlu yanıtını verecektir, Ama bizim tarıma-üretime değerimiz-ilgimiz ne kadar az yetersiz ve sığ olursa, bize verilecek cevabın etkisi ve derinliği olumsuz sert olacaktır. Gelin aklımızı başımıza alalım, bu  günlerimizi ileride aramayalım, tarıma gereken ilgiyi gösterelim, eee Tarım para etmiyor, girdiler yüksek, üretmek pahalı gibi söylemler uzun vadede sakıncalı söylemlerdir.
Tarımsal faaliyetler ekonomik değil demek doğrumu? Bizi doğruya götürürmü? Hayır ..Tıbkı Alime sordukları gibi, Kırılan kalp yeniden severmi? Alim cevap vermiş  Evet….Adam peki demiş, Kırılan bardaktan sen hiç su içtin mi? Alim cevap vermiş, sen hiç bardak kırıldı diye su içmekten vazgeçtinmi? Kıssadan hisse, tarımdan vazgeçmeyelim, tarıma gereken değeri vermez isek, üretmekten vazgeçer isek !! ‘’Karamanın Koyunu Sonra çıkar oyunu’’

YORUM EKLE

banner107

banner157