banner84

Koronavirüs ve toplum tepkisi

Portekiz' de emekli hemşire ve doktorlar göreve çağırılıyor, ingiltere' de tıp öğrencileri erkenden mezun ediliyor ki covid-19 ile mücadele için ön saflarda çalışan tıbbi orduya katılabilsinler. Şu anda sağlık çalışanlarına inanılmaz ihtiyaç var. Canlarını dişlerine takan, enfeksiyon riskinin en yüksek olduğu zamanda, hergün evine, annesine, eşine, çocuğuna, ne götürdüğünden korkan sağlık çalışanlarına saygıyı ve desteği göstermek zorundayız. 
Bunun yanında kamuda hizmet veren dolayısıyla insanlarla iç içe çalışan herkese saygılı olmalıyız. Gerçekten acil bi durumu yokken " şimdi heryer boştur deyip muayene olayım, alışveriş yapayım, işimi gücümü halledeyim" demek çok yanlış ve bencilce olur. Belki virüs taşıyorsun ve birçok masum insana bulaştırabilirsin. Bu benim gözümde kül hakkına girmektir.
Tevekkül şart tabi ama tedbirsiz tevekkül olmaz önlemleri ezberledik artık, hatta üstüne espiri bile çeviriyoruz sosyal medyada ama bi yandan ' resmi' yeni vaka, yeni ölüm var mı diye bekliyoruz. 
Derin bi nefes alıp sadece kendimize ve kendi sağlığımıza değil başka herkese ve herkesin sağlığına saygı duyduğumuz, birbirimize çok gerekmedikçe uzak durduğumuz, panik olmadan ama durumun ciddiyetinin farkında olarak, farkında olmayanları da uyararak bu süreci anlattığımız günler hepimizin olsun. 
 

YORUM EKLE

banner107