banner84

Koronayı çağırmak…

Son iki hafta içersinde zorunlukda olsa bunu fırsata çevirip doğuya seyahatlerim oldu. Özellikle geçtiğimiz hafta sonunda Anadolunun kavşak noktalarından biri olarak kabul edilen Aksarayda gördüğüm trafik klasik bayram hareketliliğinin başladığının işaretiydi.

Kuzeyden güneye, güneyden kuzeye doğudan batıya , batıdan doğuya ülkenin tüm plakaları hareket halinde.. İnsanlar yer değiştiriyor..

Bu arada Korona da tabiiki..

Şehirlerde görünen insanların artık alınan önlemlerden yorulduğu ve maalesef uyarılara rağmen hayatın normal akışına döndüğü..

Bayram coşkusu bayram sonrası kendini yine sıkıntılı bir sürece bırakacak gibi..

Tatil yörelerinde ki hareketlilikten bölgemizde payına düşeni alıyor. Tatil fırsatlarını bölgemizde değerlendirmek isteyenler plajlarda, kısmen de açık olsa otellerde veya buradaki konutlarında yerlerini almış durumdalar..

Seyahat hareketlenmesi koronanın hareketini de beraberinde getiriyor.

Bu arada başlaması öngörülen yurt dışı hareketlerinin oluşturacağı sağlık riskleride gündemimizin ana başlığı olmaya devam ediyor..

Ulaşım ve konaklama alanında alınan önlemler değerli ancak konaklama tesisleri dışındaki hareketlenmenin de kontrol altında tutulması ve tavsiyelere hassasiyetle uyulması bayram sonrası yaşanabilecek sıkıntının önüne geçilmesi anlamında zorunlu görünüyor. Özellikle hareketlenmenin beklendiği pazarlardaki vakanın seyri bu konudaki dikkatimizin daha çok uygulamalarda olmasını zorunlu kılıyor.

Aksi taktirde sürekli inişli çıkışlı bir grafik seyredecek  olan vakanın seyri kalan sınırlı sürede sınırlıda olsa bir hareketlenme umudumuzu tamamen yitirmemize sebep olabilir.

Kamu ve yerel otoritenin bu aşamada önlemlere uymada biraz gevşeme yaşanılan bu dönemde biraz daha denetleyici ve yönlendirici önlemlerini sıklaştırması buna olumlu katkı sunabilir..

Ülke içinde ve ülkeler arasındaki seyahat hareketleri bu virüsünde yer değiştirmesine ve yaygınlaşmasına olanak sağlıyor..

Kısa vadeli katkılar sağlasa da uzun vadede kayıplarımızı arttırmamak adına..

Dikkatli olalım.. Uyarıları önemseyelim..

Koronayı çağırmayalım..

YORUM EKLE

banner107