banner129

Kritik dönemeç Haziran….

Tecrübe yaşananların bileşkesi,
Öğrenmeye devam ediyoruz. 
Buna “Pandemi şartlarında turizm hareketlerini” de ekledik..
Yoğunluğun yaşandığı dönem olarak el aldığımızda Pandeminin gölgesinde ikinci sezonumuzu yaşıyoruz. Bu işe biraz kafa yoranların öngörüleri etkilerinin ve toparlananın birkaç yılımızı alacağı yönünde. 
Sektörün endişesi, nispeten geçen yıla göre beklenen küçükte olan bir artışın beklentisi yerine gerçekleşecek rakamların daha düşük seviyelerde olması…
Havacılık sektöründen konaklama sektörüne, tur operatöründen seyahat acentasına  ekonomik bu döngüyü sağlayabilmenin zorlukları göz önüne alındığında durum ciddi..
Sektörün direk veya dolaylı etkilediği sektörlerde de durum farklı değil..
Kayıpların telafisi için beklentimiz olan seyahat kısıtlamalarının kaldırılması konusunda sağlık açısından düşünüldüğünde belki de haklı olarak ülkelerin tereddütlü davranması paydaşların süreci daha zorlu geçirmesine sebep oluyor. 
Turizm etkilediği tüm sektörler göz önüne alındığında ağırlığı genç nüfus olan istihdam olanakları sağlamasından , yarattığı katma değere kadar ekonominin en önemli saç ayaklarından.. 
Pazar çeşitliliğimiz, sunduğumuz hizmet kalitemiz anlamında Akdeniz çanağındaki rakiplerimize göre avantajlarımız var. Her yaşanan sorunda birbirinin yerini ikame eden bir Pazar yapısına sahipken şu anda bunların hepsinden mahrum durumdayız..
Elbette muhatap ülkelerle yaşadığımız siyasal ikliminde olumsuz yansımalarını da yaşıyoruz..
Önemli kaynak pazarlarımızdan Rusya ile yaşananlar Pandemiye rağmen yaşanacak olası senaryolar içinde değildi.. 
Sektörün ihtiyacı olan nakit döngüsünü sağlamak için kullanılan finansal araçlar kısıtlı. 
Evet belki şubat ve mart aylarında izlenen yollar farklı olsaydı belki şu anda daha erken bir seyahat hareketlenmesi ile ilgili konuşuyor olabilirdik. 

Ancak şimdilerde bundan sonrası için alacağımız önlemler ve aşılanmada kat edeceğimiz yol daha fazla zamanın kayıp hanesine yazılmaması için önemli.. Vakaların seyri ve aşılanma çalışmalarındaki gayretler olumlu.. Kabul edilebilir veriler civarında seyrediyoruz. Bundan sonra bunu destekleyecek bu ortamın sürekliliği misafir gönderen hükümetler ve operatörlerin yakın takibinde. 
Haziran kritik  bir dönemeç..
 

YORUM EKLE

banner107