banner84

Alanya'da çocuklar tiyatro ve yaratıcı dramayla buluşuyor

Alanya Belediye Tiyatrosu Çocuk Birimi’nce Nilbanu Engindeniz tarafından yürütülen “Orada Bir Köy Var Uzakta” projesi 6. yılında çocuklarla yeniden buluşuyor. 

Alanya'da çocuklar tiyatro ve yaratıcı dramayla buluşuyor

-Engin ANAK
'Orada Bir Köy Var Uzakta' projesinin 6. yılında çocuklar tiyatro ve yaratıcı dramayla buluşuyor. Yazar yönetmen Nilbanu Engindeniz çalışmalarla ilgili bilgi verdi. 'Orada bir köy var uzakta' projesinin bu yıl da devam edeceğini belirten Engindeniz, ''Onun dışında bir köy projemiz var herkesin yakından bildiği 'Orda Bir Köy Var Uzakta' adlı proje. Bu projede tam 5 yıldır devam etmekte. Projede Alanya'nın köy ve mahalle ilkokullarında olan çocuklara kendi yazmış olduğum kitapları imzaladım. Her yıl farklı bir tema seçtik ve bu temayla on binlerce çocuğa ulaştık.Kırsal kesimdeki çocuklara sanatı tiyatroyu edebiyatı ulaştırdık. Hepsi her yıl birbirinden farklı ve değişik ve güzel. Orada Bir Köy Var Uzakta projesi 6. yılında bu yıl da devam edecek'' dedi.
ÖZEL ÇOCUKLARIN ÖZEL YETENEKLERİ 
Yapılan ve yapılacak olan diğer projelerle ilgili de bilgi veren Engindeniz, ''Onun dışında engelli çocuklar benim özel çocuklar dediğim çocuklarla Küçük Prens ve Kalbimin Sevgili Gözü adında 2 oyun çalıştık. Hem zihinsel hem de bedensel engelli arkadaşlarımızı hayata kazandırmak kendilerine olan güvenlerini arttırmak adına onlarla yıl boyunca birlikte çeşitli çalışmalar yaptık. Bu oyunu sahneye taşıdık. Küçük Prens oyunumuz Direklerarası Seyirci Ödülüne layık görüldü. Bu sene de Kalbimin Sevgili Gözü oyunuyla hem Bursa'daki Uluslararası Festivale hem de devlet tiyatrolarının 23 Nisan haftasında yapmış olacağına çocuklar için Uluslararası Çocuk Festivali'ne davet edildik. Bu anlamda özel arkadaşlarımızı da tiyatro ile tanıştırmak ve sosyal ilişkilerine arttırmak bizim için çok önemli. Bu yıl da onlarla bir kitap projesinde bir arada olmak istiyorum ve hep beraber hepsinin yazdığı ayrı ayrı öykülerden bir kitap oluşturarak bu kitabın basılması için elimizden geleni yapacağız. Onun dışında bu yıl için bir masal projemiz olacak. Alanya'nın çeşitli turistik yerlerinde hem Alanya'ya tanıtmak hem de çocuklarla masalı buluşturmak aynı zamanda çocukların hiç görmediği Alanya'nın gizli yerlerini çocuklara tanıtmak adına böyle bir projemiz olacak'' dedi.
'ORTAK ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ'
Alanya Belediyesi ve Alanya Belediyesi Tiyatro Müdürü Hüseyin Çinal'ın da desteğiyle farklı projeler de yapıcaklarını belirten Engindeniz,  ''Alanya'daki her kesimden  5 12 yaş grubu çocuğa hitap edeceğiz. Sayın Tiyatro Müdürümüz Hüseyin Çinal'ın da  destekleriyle sadece Tiyatro Müdürlüğünde değil Çevre Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ile de ortak projelere başladık. Önümüzdeki yıl belediyenin diğer birimleri ile de ortak çalışmalar yapacağız'' dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107