banner84

Alanya'da müze bahçesinde renkli bir gün

Alanya Müzesi bahçesinde bugün renkli bir gün yaşandı. Kültürel Merkezler olarak Müzeler Geleneğin Geleceğidir temasıyla öğrenciler kirmen çevirip ip yaptı, kadınlar kilim dokudu, engelli bireyler abajur yaptı. Çocuklar ise geleneksel oyunlar oynayarak müzeler haftasına renk kattı. 

Müzeler Haftası kapsamında iç kalede folklor gösterileri ile başlayan etkinlikler gün boyu Alanya Müze Müdürlüğü’nde devam etti. Resim sergisi ve çalışma atölyeleri ile gün içinde devam eden kutlamalar akşam ise öğrencilerin müzik dinletisiyle sürecek.  
Müzelerde hepimizden bir şeyler var’ diyen Müze Müdürü Seher Türkmen günün önemine değindi. Türkmen “Özel bir gündeyiz. Her yıl kutladığımız uluslararası düzeydeki müzeler günündeyiz. Konsept ise “geleneğin geleceği” kapsamında birkaç aydır özellikle el sanatlarımız konusunda çalışmalarımız oldu. O çalışmaları müzede sergiliyoruz” dedi. 
MÜZE DE YAZ DÖNEMİ
Türkmen, yaz sezonu nedeniyle Avrupa Gece Müzeciliği kapsamında Alanya Müzesi’nin 18 Mayıs günü saat 23.00’e kadar açık kalacağını da duyurdu. 
Geleneksel yöntemlerle iplik ve dokuma yaptıklarını ifade eden Şehit Abdullah Ümit Sercan Lisesi 10’ncu sınıf öğrenci olan Veysel Beren Bögük, dijital dünyayı bırakıp geleneksel yaşamdan keyif aldıkları söyledi. Dokuma yapan ev hanımları ise kısa sürede dokumayı öğrenip çalışmalara başladıklarını ifade ettiler. Renkler ve desenlerin ne anlama geldiğinin de anlatıldığı dokuma tezgahlarında meraklılarda ilmik atmayı ihmal etmiyor.
Hafta çerçevesinde İranlı ressam Abbas Azam’ın 7 ayrı aşamadan geçen şeffaf tuval resim sergisi de ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Etkinlikte sek sek, misket gibi farklı geleneksel oyunlar da hem çocuklar hem yetişkinler tarafından keyifle oynandı. Alanya Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi ise engelli bireylerin de katılımı ile su kabağı oymacılığı ve çömlek yapımına ilişkin bir atölye oluşturdu. Müzeden Masallar isimli tiyatro oyunu ile 22 Mayıs’ta sona erecek.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2019, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107