banner84

Alanya Kalesi en görkemliler listesinde

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “kulturportalı” isimli internet üzerinden açıklanan Türkiye’nin en görkemli 13 kalesi sıralamasında Alanya’nın gözbebeği Alanya Kalesi 4’üncü sırada yer aldı.

Alanya Kalesi en görkemliler listesinde
Haber Merkezi

Alanya'nın göz bebeği olan Alanya Kalesi, 1221 yılında kenti alıp yeniden inşa ettiren Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Kalede toplam 83 kule ve 140 burç vardır. Ortaçağda surların içinde bulunan kentin su gereksinimini sağlamak üzere 1200 kadar sarnıç yapılmıştır. 6 kilometre uzunlukta surlar tarafından çevrilmiş, 10 hektarlık bir yarımada üzerinde bulunan Alanya Kalesi; Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapıldı. Alanya Kalesi karadan denize doğru büyük bir çıkıntı yapan sarp ve yüksek bir yarımadanın üzerine kuruldu.  Günümüzde yerli yabancı turistlerin ziyaretçi akınına uğrayan Alanya Kalesi, Alanya’ya gelen herkesin ilk uğrak noktası olmaya devam ediyor. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in girişimleriyle yapılan Alanya Teleferik sonrasında Alanya Kalesi bambaşka bir çehre kazandı. Teleferik ile hem Alanya manzarasında Kale’ye çıkma imkanı bulan ziyaretçiler hem de Alanya Kalesi’ne bambaşka bir açıdan bakma imkanı buluyor. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, www.kulturportali.gov.tr adresinden Türkiye’nin en görkemli 13 kalesini sıraladı. Alanya Kalesi Türkiye’nin en görkemli kaleleri arasında 4’üncü sırada yer alarak en önemli kalelerin arasında olduğunu bir kez daha gösterdi. Listeye giren kalelerin sıralaması; 

13-Hoşap Kalesi – Van

12-Uçhisar Kalesi – Nevşehir

11-Tirebolu Kalesi – Giresun

10-Rumkale – Gaziantep

9-Bodrum Kalesi – Muğla

8-Mahmure Kalesi – Mersin

7-Güvercinada Kalesi – Aydın

6-Diyarbakır Kalesi – Diyarbakır

5-Boyabat Kalesi – Sinop

4-Alanya Kalesi – Antalya

3-Amasya Kalesi – Amasya

2-Kilitbahir Kalesi – Çanakkale

1-Zilkale - Rize

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107