banner84

En büyük hayali tiyatro festivali yapmak

Afife Jale Tiyatro ödülü sahibi, Alanyalı Yazar Ahmet Sami, 3. Kitabı Balkonlu Bakkal’ın tanıtımını Alanya Kalesi’nde yaptı. Genç yazar, en büyük hayalinin tiyatro festivali yapmak olduğunu söyledi. 

En büyük hayali tiyatro festivali yapmak

-Engin ANAK
Alanyalı yazar Ahmet Sami, 3. Kitabı Balkonlu Bakkal’ın tanıtım ve ilk okuma etkinliğini Alanya’da yaptı. Yakın çevresi ve arkadaşlarından oluşan bir gurupla davette bulaşan yazar, kitaplarını imzaladı. Afife Jale Tiyatro ödülü sahibi, bir çok tiyatro oyunu yazan Ahmet Sami, Balkonlu Bakkal’la ilgili Alanya Posta Tv’nin sorularını da yanıtladı. Yazar, Burdur’da geçen, 6 kız kardeşin hikayesini anlatan kitabın ismine Alanya’nın ilham olduğunu söyledi. Sami, "Balkonlu bakkalda aslında Alanya'dan gelen bir isim. Burada Tophane Mahallesi'nde bir bakkal var. Ben çok seviyordum. Arkadaşlarımla buluşacağım zaman balkonlu bakkalın orada buluşalım derdik. Ve arkadaşlarımızla aramızda yer etmişti. Çok hoş bir metafor olarak kaldı aklımda ve bunu kullanmak istedim. Kitapta da çok önemli bir sahnenin geçtiği yer. Buradaki balkonlu bakkalı Burdur'daki bir köye taşımış oldum" dedi.
'ALANYA'DA TİYATRO FESTİVALİ YAPILABİLİR'
Ahmet Sami, Ermeni bir ailenin Alanya’da geçen 100 yıllık hikayesinin kitabını yazmak istediğini de belirterek,  Alanya’da bir de tiyatro festivali yapmak istediğini söyledi. Sami, "Avignon Alanya kadar küçük bir şehir Fransa'da ve Tiyatro Festivali ile ünlü. Alanya'da da müthiş bir potansiyel var. Çok güzel bir tiyatro festivali yapılabilir, hem seyirci bazında hem atmosfer hemde mekan büyüleyici bir yer. Ama biraz emek sarf etmek ya da biraz vizyon sahibi insanlarla burada işe asılmak gerekiyor" diye konuştu.
'İZLEYİCİ VE OKUYUCU POTANSİYELİ YÜKSEK'
Genç yazarın en büyük hayali ise monologlar müzesini Alanya’ya getirmek. Ahmet Sami, Alanya’da ciddi bir alan bulunduğunu, tiyatro ve sanata karşı  alakalı bu alanda çok güzel çalışmalar yapılabileceğini kaydetti. Sami, "Monologlar müzesinin bir başka versiyonunu Alanya'ya taşınabilir. Bu çok olası bir şey ve çok da güzel olur burada. Mesela Caz Festivali var müthiş bir seyirci ulaşıyor. Sadece popüler kültüre hizmet etmek, ünlü sanatçıları belediye önüne şarkı söyletmek değil, bu tarz festivallerede  eğilmek lazım. Bunlar asıl şehirleri geliştiriyor. Avignon muhteşem bir örnek Alanya'da da böyle şeyler yapılabilir. Burada çok güzel izleyici ve okuyucu potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Burada sanat yapılırsa alıcısının olacağını düşünüyorum. Üniversite buranın bir anlamda çehresini değiştirdi. Sonuçta bir pazar tiyatro. Tiyatro yapıyorsak izleyicisinin de olması gerekiyor. Alanya'da o pazar kurulmuş durumda. Burada çok bakir bir alan Alanya'ya üretim için büyük şehirde olmaya gerek yok, algılarımız açıksa etrafınıza bakabiliyorsanız her yerde sanat yapabilirsiniz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107