banner84

İpek Böcekçiliği gizli işsizliği önlüyor

Kaybolmaya yüz tutan kültürel değerleri yeniden canlandırmak için Alanya Belediyesi’nin başlattığı sosyal projeler kapsamında, İpekböcekçiliği, İpek dokumacılığı, İpek kozasından çiçek yapımı gibi çalışmalar aralıksız devam ediyor.

İpek Böcekçiliği gizli işsizliği önlüyor

Alanya Belediyesi, çocuklara ipekböceğini tanıtmak ve bu geleneği gelecek nesillere aktarmak amacıyla, dört yıldır Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesindeki İpek Atölyesinde ve Sandık Emini Kayhanlar Evi-Geleneksel El Sanatları Merkezinde, “Dut ağacından dokuma tezgâhına” adıyla yürüttüğü projeyi ziyaretçilere sunuyor.  Belediye, Alanya Kalesi’nde bulunan Alanya Belediyesi Ömürlü- Kemal Atlı Kültür Evi’nde sembolik olarak ipekböceği yetiştiriciliği yapıyor. Burada ipek böceğinden ipeğe dönüşüm sürecinin görülmesi için ipekböceğinden elde edilen ipek iplikten dokuma tezgâhlarında çeşitli ürünler dokunuyor.

İPEK BÖCEKCİLİĞİ GİZLİ İŞSİZLİĞİ ÖNLÜYOR

İpekböcekçiliği 35-40 gün süren üretim aşamasında yaşlı, çocuk, genç herkesin emeğinin değerlendirildiği bir üretim biçimi olması ve kısa sürede yüksek gelir bırakması nedeniyle gizli işsizliği önleyen bir üretim koludur.

ALANYA İPEĞİNİN HİKAYESİ

1928 yılında Antalya’da İpekböcekçiliği Mektebi’nin kurulmasının ardından çevre ilçelerde ipekböceği yetiştiriciliğinin öneminin artması üzerine ipekböcekçiliği derslerinin Alanya’da da açılmasına karar verilmiştir.  35 kadın 101 erkek öğrenciden oluşan 136 kişilik öğrenci kadrosuyla eğitime başlamıştır. Bu okuldan 75 öğrenci mezun olmuş, eğitim sürecini başarıyla tamamlayan öğrencilere “İpekböcekçiliği Mektebi Şehadetnamesi” verilmiştir. İpekböcekçiliği mektebinden mezun olan öğrenciler tohumculuk sınavına da başvurabilmişlerdir.

40-50 yıl öncesine kadar her evin başköşesinde bir tezgah bulunur ve bu tezgahlarda dokunan kumaşlar mendillik, gömleklik, nakışlık, cibinlik ve bürümcük olarak adlandırılırdı.

ALANYA VE ÇEVRESİNDE YILDA 25 TON YAŞ KOZA ÜRETİLİYOR

Alanya ve çevresinde halen yılda 25 ton yaş koza üretimi yapılmaktadır. İpekböceği yetiştiriciliği ile ilgili gözlemde bulunmak ve bilgi almak isteyenler, halen Alanya Kalesi Hisariçi Mahallesi’ndeki Ömürlü- Kemal Atlı Kültür Evi’ni ziyaret edebilirler.

200 KURSİYER İPEK KOZASINDAN ÇİÇEK YAPIMINI ÖĞRENDİ

2012 yılında Alanya Belediyesi ve Halk Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde kurulan İpek Atölyesi’nde  “İpekböceği  Yetiştiriciliği”,”İpek Dokuma Kursu” ve “ İpek Kozasından Çiçek yapımı kursları” yoğun ilgi gördü. İpek atölyesinde açılan kurslara, Toplum Merkezi’nde de “İpek Kozası Çiçek Kursu” ve “İpek İğne Oyası”yla devam eden Belediye, Alanya’da ipek kozasından çiçek yapımının kaybolmasını engellemek amacıyla yaptığı çalışmalarla, yaklaşık 200 kursiyere bu sanatı öğretmiş ve bu sanatın devamlılığını gelecek nesillere aktarılmasını büyük ölçüde sağlamıştır.

YENİ KURSLAR İÇİN İLETİŞİM

İpek kozası Çiçek Kursuna katılmak isteyenler,
0242 511 12 98 numaralı Alanya Belediyesi Kültür ve
Sosyal İşler Müdürlüğü telefonu arayabilirler.
Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2015, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107