banner84

Koza üretimi düşüyor

Yaş İpek Böceği üretiminde büyük düşüş var. Geçen yıla göre 6 ton daha az yaş ipek kozası Bursa'ya gönderiliyor.

Koza üretimi düşüyor

Hasat zamanının gelmesiyle Alanya'daki yaş ipek kozaları da toplanmaya başlandı. Bu yıl Alanya Ziraat Odası ve Alanya Koza Kooperatifi 380 üreticiye 620 kutu koza dağıtmıştı. Bu kozalar dünden itibaren Bursa'ya gönderilmek üzere toplanmaya başlandı. Toplam 18 ton civarında yaş ipek kozası bekleniyor.
Ancak ipak kozası üretiminde Alanya'da büyük bir düşüş var. Alınan bilgilere göre geçen yıl 473 üreticiye koza dağıtılırken bu yıl bu sayı 380'e düştü. Bir yıl içerisinde 100 kişilik bir düşüş üretilen koza miktarına da yansıdı. Önceki yıllarda sırasıyla 38-28-24 ton üretilen kozanın bu yıl 18 tona kadar gerilemesi bekleniyor.

ÜRETİCİYİ KÖYDE TUTAMIYORUZ

Her geçen yıl daha kötüye giden üretim ile ilgili Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu açıklamalarda bulundu. Düşüşü engellemeye çalıştıklarını belirten Musluoğlu, "Türkiye bazında ilçe genelinde en çok üretim yapan Alanya'ydı. Ancak üretim miktarı ve üretici sayısı her geçen yıl büyük bir hızla düşüyor. Bunun nedenleri arasında köydeki gençlerin ipek kozası işini bırakarak turizme yönelmesi var. Üreticiyi köyde tutamıyoruz. Koza fiyatları bu yıl 35 Lira. Bu fiyat geçen senede aynıydı. Fiyat yükselmeyince, sadece bu işten geçimini sağlayan insanlarda işi bırakıyorlar. Fiyat 40-45 civarına gelse hem üretici kazanır hemde sektöre ilgi artar. Fiyatların arttırılması ve köylünün desteklenmesi gerek" dedi.
Kozalar, Alanya Koza Kooperatif Müdürü Muzaffer Durusoy ve Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu gözetiminde toplanarak çuvallarla Bursa'ya gönderilecek.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 08:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107