banner84

Müzeler Haftası kutlanıyor

Müze Müdürü Seher Türkmen, Alanya Arkeoloji Müzesi’nde milattan önce 12 bin yılından 20. Yüzyıl’a kadar eserlere ev sahipliği yapıldığını söyledi.

Müzeler Haftası kutlanıyor

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) sponsorluğunda yapılan Müzeler Haftası Açılış Kokteyli’ne Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp, Alanya Arkeoloji Müzesi Müdürü Seher Türkmen, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve ALTİD Başkanı Burhan Sili, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

“ALANYA, BİR AÇIK HAVA MÜZESİDİR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından konuşan Müze Müdürü Türkmen, Alanya’daki müzede milattan önce 12 bin yılından 20. Yüzyıl’a kadar eserlere ev sahipliği yapıldığını söyledi. Belediye Başkan Yardımcısı Yenialp ise UNESCO tarafından ilan edilen Müzeler Haftası’nda yapılan etkinliklerle farkındalık çalışması oluşturulduğunu ifade etti. Alanya’nın yaşayan bir açık hava müzesi olarak kültürel ve tarihsel değerlere sahip olduğunu vurgulayan Yenialp, bu ortak değerlerin korunabilmesi için tüm kurumlarla birlikte işbirliği içerisinde bulunduklarını dile getirdi.

“UNESCO MİRAS LİSTESİ’NE GİRME
 ÇALIŞMALARINA DESTEK VERİYORUZ”

Son olarak söz alan Kaymakam Tanrıseven de Alanya Kalesi’nin Antalya’da en fazla ziyaret edilen ören yerleri arasında ilk sıralarda yer aldığını belirterek “Bu kalenin UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alması için yapılan çalışmalara destek veriyoruz” şeklinde konuştu. Protokol konuşmalarının ardından minik öğrenciler “Kral Midas’ın Eşek Kulakları” adlı tiyatro gösterisini sergilediler ve müze bahçesinde toprak altına önceden yerleştirilen küpleri arkeoloji kazı çalışması teknikleriyle çıkararak keyifli bir gün geçirdiler. 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2015, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107