banner84

40 Milli Park'ın beşi Antalya'da

Antalya Milli Parklar Müdürü Yusuf Yöntem, Türkiye'de bulunan 40 milli parkın beşinin Antalya bölgesinde bulunduğunu söyledi

40 Milli Park'ın beşi Antalya'da

 Antalya Sanayici İşadamları Derneği (ANSİAD)’ın yemeğine konuşmacı olarak katılan Yusuf Yöntem, ülkemizde toplam 848 hektar alana sahip 40 milli park bulunduğunu, bunun beşinin de Antalya'da bulunduğunu dile getirdi.

Yöntem, “Ülkemizde milli parklar dışında, 197 adet Tabiat Parkı, 31 adet tabiatı koruma alanı, 112 adet tabiat anıtı, 81 adet yaban hayatı geliştirme sahası, 135 sulak alan olmak üzere toplam 596 koruma alanı 5 milyon 428 bin hektarı buluyor. Bunların 55'i de Antalya'da bulunuyor” dedi.
Antalya'daki Milli Parkların Köprülü Kanyon, Termesos (Güllükdağı), Saklıkent, Altınbeşik Mağarası ve Beydağları sahili Milli Parkı olduğunu anlatan Yöntem, “Antalya 640 kilometre uzunluğundaki sahil bandına sıralanmış ve Toroslar'a da sırtını dayamış milli parkları ile gerçek bir cennet. Bu 640 kilometreyi 7-8 saatte gidebiliyorsunuz. Buradan Çorum’a kadar. Türkiye'nin en büyük ili Antalya'yı ütülerseniz üç adet Konya Ovası çıkar” diye konuştu.
Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Antalya Milli Parklar Müdürü Yusuf Yöntem, Kındılçeşme kamp alanının Milli Park içinde olmasına rağmen halka kapatılarak özel bir şirkete nasıl verildiği şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:
“Bizim işimiz Milli Parkları planlamaktır. İçinde değerleri olan parkları alanlara ayırırız. Hassas bölgeler vardır, korunması zorunlu alanlar vardır, içinde uluslararası standartta tarihi değerler vardır. Günübirlik alanlar, kamp alanları ayrılır, buralardan halk yararlanır. Bizim hazırladığımız planları bakanlık onayından sonra uygulamaya geçeriz. Bakanlık tarafından verilen kararları tartışmayız.”
12 Ay sürdürülebilir turizmde çıkış noktasının "doğa turizmi" olduğunu belirten Ansiad Turizm Sektörü Başkanı Yeliz Gül Ege ise “deniz kum güneş turizminin son derece iyi yapıldığı ülkemiz ve Antalya özeli için bundan sonraki ilerleme ‘doğa turizmi’ ile olacaktır” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157